Zdravje > Aktualno
371 ogledov

Znaki za te bolezni so med drugim pospešeno bitje srca, slaba koncentracija, utrujenost ...

peš cona Anže Petkovšek
Vsak deseti...

"Po ocenah slovenskih tirologov najmanj deset odstotkov Slovencev trpi zaradi ene od bolezni žleze ščitnice. Veliko izmed njih diagnoze še nima postav­ljene," opozarjajo v Društvu za pomoč pri obolenjih ščitnice metuljčica

Bolezni ščitnice namreč zaradi nespecifičnih znakov vse prepogosto ostajajo neprepoznane.

Za osveščanje javnosti in pravočasno prepoznavo bolezni društvo vsako leto organizira dan ščitnice, kjer se zberejo ščitnični bolniki iz cele Slovenije. Prav danes so organizirali predavanja, kjer so strokovnjaki odgovarjali na najpogostejša vprašanja povezana z boleznimi žleze ščitnice. 

Lahko jo tudi odstranijo

Za boleznimi ščitnice vsako leto zboli okoli 10.000 ljudi, med njimi je po besedah predsednice društva Janje Drenšek kar 80 odstotkov žensk.

Najpogostejše oblike bolezni so preveliko ali premajhno delovanje ščitnice, Hashimotov trioditis, kar je vnetje žleze, in rak ščitnice. Preveliko delovanje žleze zdravijo z zdravili ali z radioaktivnim jodom, če nobena od naštetih terapij ne pomaga, se ščitnico lahko tudi kirurško odstrani. Ostale oblike bolezni zdravijo z dodajanjem sestavine, identične ščitničnim hormonom, je povedala Drenškova.

Znaki bolezni ščitnice so pospešeno bitje srca, slaba koncentracija, utrujenost, zato zdravniki ponavadi najprej ne pomislijo na nepravilno delovanje ščitnice. Po mnenju Drenškove je v zadnjih desetih letih ravno društvo ključno pripomoglo pri skrajšanju časa postavljanja prave diagnoze. Zdravniki sedaj mnogo prej pomislijo na ščitnico in opravijo krvni test za to bolezen, je povedala.

Posebnih preventivnih ukrepov proti bolezni ščitnice ni, je navedla Drenškova. "Preprosto rad se moraš imeti, poslušati svoje telo, živeti zdravo in se izogibati stresu," je še dodala.

Društvo Metuljčica deluje po sistemu skupin za samopomoč v Ljubljani, Novem mestu, Črnomlju, Šentjurju in Kopru. V teh skupinah se srečujejo predvsem bolniki in si izmenjujejo izkušnje, istočasno pa društvo organizira tudi posvete s psihologi, ginekologi, nutricionisti, ki poskušajo bolnikom predstaviti kakovostno življenje kljub bolezni, je poudarila Drenškova.

Danes v okviru dneva ščitnice društvo organizira tri predavanja o bolezni ščitnice ter prehrani med boleznijo s strani zdravnikov in živilskega tehnologa.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.