Svetovni dan hipertenzije, ki ga obeležujemo to soboto, letos poteka pod geslom "Natančno si izmerite krvni tlak, nadzorujte ga, živite dlje!" To je dan za ozaveščanje javnosti o pomenu zgodnjega odkrivanja in nadzora nad zvišanim krvnim tlakom – tihim ubijalcem, ki pogosto napreduje brez opaznih simptomov, dokler ne povzroči resnih zapletov, kot so srčni infarkt, srčno popuščanje, možganska kap ali odpoved ledvic.
Po ocenah strokovnjakov ima v Sloveniji povišan krvni tlak približno od 40 do 45 odstotkov odraslih, kar pomeni, da ima skoraj vsak drugi odrasli težave z zvišanim krvnim tlakom, več kot polovica med njimi pa sploh ne ve, da živijo s tem kroničnim stanjem, opozarjajo v Lekarniški zbornici Slovenije (LZS).

"Visok krvni tlak ne boli, vendar vsaka neodkrita in nezdravljena hipertenzija pušča posledice. Danes vemo, da si lahko z rednimi meritvami, zdravim načinom življenja in pravočasnim ukrepanjem močno zmanjšamo tveganje za najhujše zaplete. Pozivam vse, da se ustavijo, si izmerijo tlak in si s tem morda rešijo življenje," je povedala Ivanka Brus, koordinatorka farmacevtske skrbi za hipertenzijo pri LZS.
Zaradi razširjenosti in pogosto prikrite narave bolezni zdravniki in javnozdravstvene ustanove pozivajo vse odrasle, še posebej tiste po 40. letu starosti, naj si redno merijo krvni tlak, tudi če se počutijo zdravi. Preventivni pregledi, gibanje, zdrava prehrana, opustitev kajenja, omejitev pitja alkohola in uporabe soli ter zmanjšanje stresa so najpomembnejši ukrepi, s katerimi lahko vsak posameznik pripomore k boljšemu nadzoru nad svojim zdravjem.
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲