Zdravje
2738 ogledov

Toliko odmerkov pride dan po božiču

cepivo covid-19 Epa
Slovenija bo predvidoma 26. decembra prejela prve odmerke cepiva proizvajalca Pfizer BioNTech.

"S cepljenjem bomo pričeli takoj, ko bodo izvedeni postopki priprave cepiva in distribucije na mesta cepljenja," so sporočili z ministrstva za zdravje, ki ga po odstopu Tomaža Gantarja vodi predsednik vlade Janez Janša. Cepivo bo v Sloveniji prispelo predvidoma 26. decembra. V prvi pošiljki bo 9745 odmerkov.  

Cepivo bo dostavljeno v lekarno UKC Ljubljana, kjer imajo dovolj velike kapacitete in ustrezne pogoje za hranjenje cepiva. Cepivo mora namreč biti hranjeno na temperaturi - 80 °C. "V tej lekarni bodo izvedli tudi postopek priprave cepiva (temperiranje na 2-8 °C)," so sporočili z ministrstva. 

Cepivo se od prevzema do cepljenja hrani v hladilniku, vendar ga je treba porabiti najkasneje v štirih dneh od prejema. Cepivo je treba pripraviti (raztopiti) neposredno pred cepljenjem in mora biti porabljeno najkasneje v šestih urah. Cepljenje izvede cepilni tim oziroma cepilna ekipa. S cepivom bo dostavljen tudi pribor za cepljenje (igle, brizge, fiziološka raztopina). Cepljenje proti okužbi s SARS-CoV-2 se opravi z dvema odmerkoma v razmaku 21 dni.

Prvi so na vrsti domovi za starejše

Cepivo bo nato Nacionalni inštitut za javno zdravje razvozil domovom za starejše občane, zdravstvenim domovom in bolnišnicam (cepilnim centrom). Prve odmerke cepiva bodo prejeli oskrbovanci v domovih za starejše in zaposleni v domovih za starejše ter najbolj izpostavljeni in ogroženi zdravstveni delavci v bolnišnicah in zdravstvenih domovih.

Ministrstvo za zdravje je DSO, zdravstvene domove in bolnišnice zaprosilo za posredovanje podatkov o interesu za cepljenje, saj bo NIJZ na podlagi prejetih podatkov pripravil razdelilnik za delitev cepiva po cepilnih centrih, kjer se bo cepljenje izvajalo. "Prioritetno bodo cepljeni oskrbovanci DSO, ki so podali soglasje za cepljenje, nato pa zaposleni, pri čemer imajo prednost tisti, ki delajo neposredno z oskrbovanci v DSO, tisti, ki spadajo v skupino, ki ima večje tveganje za težji potek bolezni in potem še vse ostale zaposlene, ki so izrazili interes za cepljenje," so sporočili z ministrstva. Izvedbo cepljenja v domovih starejših bodo v sodelovanju z osebjem domov zagotovili zdravstveni domovi oziroma koncesionarji, ki zagotavljajo zdravstveno varstvo v teh domovih. 

Covid-19, cepljenje, Pfizerjevo cepivo | Avtor: Epa Covid-19, cepljenje, Pfizerjevo cepivo Epa

Simona Repar Bornšek z ministrstva za zdravje je v oddaji Premagajmo covid-19 na TV Slovenija dejala, da bodo najprej cepili stanovalce v belih conah, mogoče tudi tiste v sivih conah, ki ne kažejo znakov okužbe. Tistih stanovalcev, ki so v zadnjih treh mesecih preboleli okužbo s covidom-19, zdaj ne bodo cepili.

Vzporedno z domovi starejših bo cepivo v obsegu možnih količin, skladno z razdelilnikom, razdeljeno tudi  zdravstvenim domovom in bolnišnicam, pri čemer se primarno cepi zaposlene. V nadaljevanju bodo cepljenje omogočili tudi oskrbovancem drugih socialno varstvenih zavodov, zaposlenim v socialnovarstvenih storitvah in programih, uporabnikom zavodov za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter njihovim zaposlenim in zdravstvenim delavcem. 

V slovenskih bolnišnicah so pripravljeni na cepljenje zaposlenih. V Splošni bolnišnici Murska Sobota že imajo seznam zainteresiranih, določili so lokacijo za postavitev zamrzovalnika in zadolžili osebe za izvajanje cepljenja. Tudi v Splošni bolnišnici Celje v teh dneh zbirajo podatke o interesu zaposlenih za cepljenje. V UKC Maribor poteka povpraševanje o številu kandidatov za cepljenje, v UKC Ljubljana pa je doslej interes izrazilo že več kot 3000 zaposlenih, je danes poročala STA.

Zbiranje naročil za prednostne skupine

Ministrstvo je zdravstvene domove in bolnišnice pozvalo, da pričnejo z zbiranjem naročil za cepljenje oseb, ki sodijo med prednostne skupine v skladu z Nacionalno strategijo cepljenja. Poleg oskrbovancev in zaposlenih v domovih za starejše v prednostne skupine sodijo še vsi ostali zdravstveni delavci in sodelavci.

Omenjenim bi sledili starejši (60 let in več), ki bi se cepili postopoma glede na dostopnost cepiva. Najprej bi cepili stare 80 let in več, nato stare 70 let in več in nato 60 let in več. Sledijo kronični bolniki, ki imajo večje tveganje za težji potek bolezni, in nato skupine kritične infrastrukture (zaposleni v vzgoji in izobraževanju, v transportu, trgovini ...), je razvidno iz informacij, ki jih je danes objavilo ministrstvo. 

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 10
  • Avatar ovca
    ovca 22:07 18.december 2020.

    Ovce upam,da ste si ze rezervirale dozo. Pametni bomo pa cakali se ene 30 let,da vifimo,kam vam bo vse usekalo. In upam, da bo nasa butalska vlada objavljala dnevno. Potrebna pa bo aplikacija #slepo sem sledil vladi in belezil stranske ucinke". Uzivajte.

  • brencl 20:29 18.december 2020.

    Če bi naša vlada in ministrstvo za zdravstvo bili sposobni predvidevati, bi glede na to, da smo tranzitna država za Balkan, vsekakor lahko zahtevali najmanj dvojno količino cepiva!