Tigrasti komarji se zaradi podnebnih sprememb vse pogosteje širijo v Evropo, kar povečuje tveganje, da bi tropske bolezni, kot sta denga in čikungunja, postale endemične po vsej celini, piše Politico.
Skoraj polovica svetovnega prebivalstva je zdaj izpostavljena tveganju okužbe z dengami in čikungunjo. Virusa sta bila nekoč omejena le na tropske predele, a se zaradi segrevanja planeta širita tudi drugod. Obe virusni bolezni, ki ju prenašajo komarji, sta lahko v redkih primerih tudi smrtni. Simptomi vključujejo visoko vročino, glavobol, bolečine v telesu, slabost in izpuščaje.
Tigrasti komar se pomika proti severu
Tigrasti komar se zaradi naraščajočih globalnih temperatur, ki jih povzroča človek, vse bolj pomika proti severu. Študija, objavljena v reviji The Lancet Planetary Health, je preučevala, kako so podnebje in drugi dejavniki vplivali na širjenje denge in čikungunje v Evropi v zadnjih 35 letih. Ugotovila je, da so izbruhi teh bolezni od leta 2010 postali pogostejši in hujši, kar sovpada z naraščanjem temperatur.
"Naše ugotovitve poudarjajo, da se EU premika od občasnih izbruhov bolezni, ki jih prenašajo komarji vrste Aedes, proti stanju endemičnosti," piše v študiji.
Leta 2024, ki je bilo najtoplejše leto, odkar merijo podatke, so bili v EU-ju prijavljeni 304 primeri denge, kar je neprimerno več kot v preteklosti. Kot pravi raziskava, je bilo namreč v zadnjih 15 letih skupaj prijavljenih 275 takšnih primerov.
Izbruhe so zaznali v Italiji, Franciji, Španiji in na Hrvaškem, ugotavlja raziskava. "Trend nakazuje prehod od občasnih primerov k endemičnosti v teh državah," še piše v študiji.
Raziskava še poudarja, da bi lahko bilo po najslabšem scenariju do leta 2060 petkrat več okužb z virusoma denge in čikungunje kot zdaj.
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲
Ja pa ja, prinas tudi sloni letijo. Tako prav en pevec, ne vem točno kateri. Dva svinčnika v nos, pa masko na glavo.