Zdravje > Življenjski stil
1103 ogledov

Zaradi tega v Sloveniji vsak teden umre 60 ljudi

prazna bolniška postelja Profimedia
V Sloveniji letno zaradi kajenja umre več kot 3000 ljudi, vsak teden 60. Kajenje povzroča kar 16 vrst raka, številne bolezni dihal, srca in ožilja.

31. maja zaznamujemo svetovni dan brez tobaka, ki letos poteka pod geslom "Razkrijmo manipulacije tobačne industrije". Tobačna industrija si izdelke nenehno prizadeva narediti čim bolj privlačne in jih s tem skuša približati mladim, sporoča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

Tobačni in nikotinski izdelki s privlačnimi okusi ustvarjajo lažen občutek varnosti in vzbujajo zaželenost, predvsem med mladimi. Številne države so zato uvedle strožje ukrepe, s čimer želijo zaščititi zdravje svojih prebivalcev.

Nikotin je ena najbolj zasvojljivih snovi, velika večina kadilcev pa začne kaditi še pred polnoletnostjo. Zaradi bolezni, povezanih s kajenjem, umre dve tretjini kadilcev. V Sloveniji letno zaradi kajenja umre več kot 3000 ljudi, vsak teden 60. Kajenje povzroča kar 16 vrst raka, številne bolezni dihal, srca in ožilja.

Mladi in vajpanje

vajpanje | Avtor: Profimedia elektronska cigareta - vajpanje Profimedia
NIJZ opozarja, da so se na tržiču v zadnjem času začeli pojavljati številni novi izdelki, ki ne vsebujejo tobaka, vsebujejo pa nikotin, kot npr. elektronske cigarete-vejpi, ki poleg tega vsebujejo tudi številne privlačne sladke in sadne arome, ki posebej privlačijo mlade. "Vendar pa ima lahko vdihovanje arom zelo škodljive učinke na zdravje in lahko že pri kratkoročni uporabi privedejo do pomembnih posledic za zdravje, predvsem zdravje dihal. V Sloveniji pa je konec leta 2023 elektronske cigarete uporabljalo kar 30 trideset odstotkov dijakov 2. letnikov srednjih šol."

Slovenija naredila pomemben korak

"Slovenija je letos naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih, saj je s 24. aprilom 2025 začela veljati prepoved vseh arom, razen tobačnih, v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. S tem smo se pridružili najnaprednejšim državam članicam EU, in sicer Estoniji, Litvi, Latviji, Danski, Madžarski, Nizozemski in Finski, ki so že uvedle podobne ukrepe, kljub temu, da na ravni EU to še ni obvezno za vse države članice," so zapisali na NIJZ. 

Nizozemci, ki so prepoved arom uveljavili lani, poročajo o spodbudnih prvih rezultatih, ki kažejo, da je poraba elektronskih cigaret padla tako med mladostniki kot med odraslimi, in sicer dnevna uporaba iz 29 odstotkov na 18, tedenska uporaba s 30 odstotkov na 14 in mesečna uporaba iz 42 odstotkov na 16. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Ender3 15:09 30.maj 2025.

    Oh te statistike, vedno nekaterim pridejo prav..Ko se opravičuje dvig trošarin..