Slovenija
119 ogledov

Verni otroci so bolj sebični kot tisti iz ateistični družin

Komentarjev 34
Popularni
  • Popularni
  • Najstarejši
  • Najnovejši
Pokaži odgovore
  • mph 12:41 08.november 2015.

    Morda je tudi vzrok v temu, tako po izkušnjah, da verni starši največji pomen pripisujejo molitvicam k njihovemu bogu ... ateisti pa, da moramo ljudje biti prijazni, strpni, ... do drugih, ker je to na daljši rok edini način za ...prikaži več obstoj družbe, da je potrebno biti dober z drugimi na tem svetu, ker drugega ni in ni več popravnega izpita.

  • markus 13:25 08.november 2015.

    Mar ne pričajo o tem tudi zadnji dogodki in raznorazne pobude za referendume? Mislim, da to ve vsak brez kakršnih koli raziskovanj tega področja. Mislijo, da gredo k spovedi, da jim je potem vse odpuščeno, potem pa vse "jovo na ...prikaži več novo". Pa nimam nič proti verujočim. Tudi sam imam vse zakramente, ampak vem, da je to, kar v zadnjem času počne RKC v Sloveniji, širjenje sovraštva in nič drugega.

  • Marta Jezernik 14:28 08.november 2015.

    Pa ste zopet dobili priliko, da se lahko, izživljate nad RKC in kristjani !!! Tudi s tem se kaže "dobronamernost" in "plemenitost" ateistov.Take raziskave so figo vredne !!!

  • mojca003 15:07 08.november 2015.

    Zanimivo, da je večina raziskav o tem vprašanju, ki dobivajo pozitivne povezave med vernostjo (predvsem intrinzično) in altruizmom oz. prosocialnim vedenjem (npr. tudi tako, da so ljudi ocenjevali drugi, ne sami – npr. naj naštejem le nekaj: Sarouglou in dr., ...prikaži več 2005; Krueger in dr. 2001; Wilkins in dr. 2012 … tega je še veliko), samo tistih se ne bo tako razširjalo po ateističnih medijih, kot tale. V luči tega je morda zanimiva raziskava iz letošnjega poletja v reviji Science, ki je odkrila, da kar okrog 60 % takih raziskav niso uspeli ponoviti (Estimating the reproducibility of psychological science). Zato je potrebno več raziskav o določeni zadevi, da se lahko kaj zaključi. Kot rečeno, pa večina raziskav dobi ravno nasprotno kot tale. Kar dosti dobro je raziskana in ugotovljena tudi negativna povezava vernosti s tveganim vedenjem, kot je alkohol, droge, prezgodnja spolnost itd. Poleg tega je potrebno upoštevati tudi druge spremenljivke v tej raziskavi – npr. vpliv kulturnega in socialn

  • mojca003 20:07 08.november 2015.

    No, če ne razumeš več kot tribesednih in enostavčnih povedi, bom poskušala bolj na kratko povedati: Večina raziskav s tega področja je dobila ravno nasprotne rezultate kot tale. Samo tistih raziskav taki časopisi ne objavljajo. Ostalo se je navezovalo na ...prikaži več problematičnost te raziskave. Za razumevanje bi moral poznati osnove raziskovalne metodologije. Na primer razliko med korelacijskim in eksperimentalnim raziskovanjem. Če ti še kaj ni jasno. Kar povej. Bom razložila. Sem uporabljala samo enostavčne povedi. Da bi bolje razumel.

  • Lunca 22:02 09.november 2015.

    Moji starši so mislili, da se bom krščena lažje vklopila v družbo svojih vrstnikov, sošolcev in sosedov, ki so vsi po vrsti tudi obiskovali verouk in hodili k maši. Da ne bi kdo narobe razumel, to je bilo 40 let ...prikaži več nazaj, v času socializma, za kar današnji verniki trdijo, da so bili takrat preganjani in sploh ubogi. Pa še kaj!

  • Lunca 22:23 09.november 2015.

    Svojih otrok nisem in ne bi nikoli poslala v to versko vzgojo, sem pa hvaležna staršem, da sem po tej poti spoznala, da je čisto vsaka religija nepotrebna in samo ovira na poti prave človeške humanosti.Prav pred kratkim pa ...prikaži več sem slišala, kako so versko vzgajane "prijateljice" rekle moji nečakinji, da ima umazano dušo, ker ne hodi k maši!?!?

  • Lunca 04:00 10.november 2015.

    Število ateistov na isti ravni, število vernikov pa se bo povečalo? To pa ni logična statistika. Ste upoštevala samo žive ateiste, pri vernih pa poleg živih tudi že umrle?

  • Lunca 21:58 09.november 2015.

    Sem na lastni koži in psihi v otroštvu izkusila hinavščino in škodoželjni ekstremizem otrok iz tradicionalno katoliških družin. Krstili so me pri sedmih letih, na željo pokojne babice, ki je tako vzgajala tudi mojega očeta. Mama izhaja iz partizansko-komunistične družine. ...prikaži več Pred sedmim letom nisem slišala ničesar o Bogu, peklu, nebesih in izvirnem grehu, zaradi katerega bi lahko še kot otrok pristala v peklu ali v najboljšem primeru za večno ostala v vicah.

  • svašta 11:41 08.november 2015.

    pa SDS pa NSi in podobne...

  • mojca003 15:08 08.november 2015.

    Poleg tega je potrebno upoštevati tudi druge spremenljivke v tej raziskavi – npr. vpliv kulturnega in socialnega okolja, družbe iz katere so bili otroci (testirani so bili namreč v Kanadi, ZDA, Turčiji, Kitajskem …), vpliv različnih izvajalcev raziskave itd. Vernosti ...prikaži več pač ne morejo eksperimentalno manipulirat (eksperimentator ne more določiti, kdo bo dobil vernost in kdo ne, zato se ni možno izogniti kakšnih drugim spremenljivkam, da vplivajo). Zato je tako bistveno, da se naredi več raziskav. Nenazadnje tudi zaradi tega, ker imajo raziskovalci pač tudi svoje namene – npr. ta avtor ima svojo teorijo, npr. da »He argues that empathy is not necessarily a direct avenue to moral behavior, and that it can lead to immoral behavior.« (prevod: On (glavni avtor raziskave) trdi, da empatija ni direktna pot do moralnega vedenja, in da lahko vodi do nemoralnega vedenja«.

  • bingo11 16:38 08.november 2015.

    Učiteljica je moje otroke sperejela med pionirje in mladince. Vlačila jih je po Jugoslaviji. Govorijo, da otrok, ki ga je učila, ni smel mimo cerkve, kaj še le vanjo, sedaj pa ona prav tam moli naprej in bere iz avangelija.

  • inovak 18:06 08.november 2015.

    Logično. Svet gre naprej, v smeri znanosti in razvoja, ne pa nazaj, v srednji vek.

  • mph 18:59 08.november 2015.

    @bingo11, zato pa je šlo vse po zlu med drugim, ker jih je bilo en kup s figo v žepu. Drugače pa mi ni znano med sorodstvom po raznih regijah, da bi kdorkoli imel probleme, če je hodil v cerkev. ...prikaži več Nisem sicer razumel, ampak jih je hodilo precej sošolcev. Ni bilo nobenega drezanja zaradi tega, sem pa srečen, da me ni nihče posiljeval z religijo (še bolj, da nisem imel prilike srečat kakšnega dolgoprstega farja). Edino za politike se pa seveda ni spodobilo, da bi ravno bili aktivni v cerkvi, kar pa je tudi pričakovano, saj se je uradna cerkev borila s domačimi izdajalci neposredno pod Hitlerjem.

  • Komentirajte

    Za oddajo komentarja se morate registrirati. Nimate uporabniškega računa? Registracija je hitra in enostavna, registrirajte se in vključite v debato.