14 ogledov

Villa trikrat ukanil rusko obrambo

David Villa
1/23
V uvodni tekmi skupine D na evropskem prvenstvu v nogometu je Španija na krilih Davida Ville, ki je dosegel tri zadetke, s 4:1 premagala Rusijo.

Euro 2008, skupina D, 1. kolo

Španija : Rusija 4:1
Villa 20., 45., 76., Fabregas 90.; Pavljičenko 86.

V uvodnih desetih minutah so nogometaši Španije in Rusije igrali podjetno, a do spremembe izida ni prišlo. Še najbližje vodstvu so bili varovanci Luisa Aragonesa v deveti minuti, ko sta strela Fernanda Torresa in Davida Ville  zgrešila cilj. V nadaljevanju so se v močnem nalivu prebudili tudi Rusi in v 14. minuti je lepo streljal Igor Semšov , a je njegov strel zletel mimo leve vratnice vrat Ikerja Casillasa . Na drugi strani pa šok za ruske navijače v 20. minuti, ko je Torres s pritiskom na branilce prišel do žoge, nesebično podal do Ville in na semaforju je po zadetku nogometaša Valencie v prazno mrežo pisalo 1:0. Rusi so se hitro odzvali in v 22. minuti se je po strelu Konstantina Zirjanova zatresla vratnica. Furija je odgovorila prek razpoloženega dvojca v napadu Villa – Torres, ki je s streli z roba kazenskega prostora še naprej ogrožal vrata Igorja Akinfejeva .

David Villa je s strelom pod vratarjem Igorjem Akinfejevim zadel tik pred odmorom. © Reuters

V zadnjih 15 minutah prvega polčasa je ritem nekoliko popustil, Španci so "stopili na žogo" in nadzorovali položaj, Rusi pa so poskušali z individualnimi akcijami v protinapadih, a pri tem niso bili uspešni. Ko je že vse kazalo, da se bo prvi del končal z minimalnim vodstvom Španije, pa je Villa v 45. minuti povišal vodstvo nogometašev z Iberskega polotoka, in sicer po izjemni globinski podaji Andresa Inieste. V uvodnih minutah drugega polčasa so varovanci Guusa Hiddinka prevzeli vajeti igre v svoje roke, a do prave priložnosti v 15 minutah nadaljevanja niso prišli. Španci na čelu z Villo so pretili predvsem iz protinapadov. V 55. minuti je Torresa zamenjal vezist Cesc Fabregas, deset minut pozneje pa je namesto Inieste vstopil Santi Cazorla.

Ruski vratar Igor Akinfejev je bil razočaran nad branilci, ki niso opravili svoje naloge. © Reuters

Povprečna nogometna predstava se je nadaljevala do 75. minute, ko je znova na sceno stopil Villa in po diagonalni podaji Fabregasa dosegel prvi hat-trick na prvenstvu. Ko je že vse kazalo na pravi potop Hiddinkove čete, je po podaji s kota z desne strani z glavo zadel Roman Pavljičenko . Španci so gladko zmago potrdili v sodniškem podaljšku, ko je Villa podal do Xavija, ki je silovito ustrelil proti vratom Akinfejeva, slednji je žogo odbil, Fabregas pa je odbitek z glavo pospravil v mrežo. Po tekmi je junak srečanja Villa dejal: "Dobro je, da smo startali z zmago in prikazali uspešno igro. Zavedati pa se moramo, da je bila to šele prva tekma na prvenstvu in še marsikaj se lahko zgodi." Med Rusi je po srečanju vladalo veliko razočaranje. Nizozemski strateg Hiddink je izjavil: "Uničili so nas z nasprotnimi napadi. Kaznovani smo bili za napake, ki smo jih storili v branilski vrsti. To je dobra lekcija za moje varovance, verjamem, da se bodo iz nje hitro kaj naučili."

Cesc Fabregas se je izkazal kot rezervist. © Reuters

Španci na čelu z Davidom Villo, ki je bil s sedmimi zadetki najboljši strelec furije v kvalifikacijah, v Avstriji lovijo prvi naslov evropskega prvaka po letu 1964. V naslednjem kolu bodo Aragonesovi varovanci moči merili s Švedsko, Rusi pa z Grčijo.