Slovenija > Črna kronika
45 ogledov

Pobeg zapornika posnela kamera

zapor Žurnal24 main
Zaradi predaje izmene med pazniki in oskrbe zapornikov z zajtrkom ter zdravstvene oskrbe pobega ni opazil noben od paznikov.

Torkov pobeg 24-letnega Siniše Josića je bil sicer posnet z varnostnimi kamerami, a ker se v času med 6. in 7. uro zjutraj v zaporu odvija predaja izmene, pa tudi zajtrk in zdravstvena oskrba, posnetkov videonadzora v trenutku pobega zaradi pomanjkanja kadrov ni videl nihče, je pjasnil vodja oddelka za varnost na generalnem uradu Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Božidar Peteh. "V Zavodu za prestajanje kazni zapora v Mariboru smo nemudoma po pobegu naredili pregled vseh prostorov, tudi pripora. Predvsem z zunanjih sten so bile nemudoma odstranjene vse nenamenske police, pohištvo, slike in plakati," je ukrepe v mariborskem zaporu pojasnil novi direktor zavoda Robert Šilc.

Pobegli zapornik imel pomogače
Komisija, ki preiskuje pobeg, po besedah Božidarja Peteha še nima točnih podatkov, kdaj je ubežnik kopal luknjo, skozi katero je pobegnil. Predvidevajo pa, da je obsojenec kopal tudi do štirinajst dni nazaj v popoldanskem in delno v nočnem času. "Pobeg je posnet in na posnetku varnostne kamere je vidno, da je pobeglemu pomagala najmanj ena oseba. Približno ob 5.30 je bila luknja v zidu dobro vidna s strani videonadzora. Obsojenec je z nogami naprej zlezel skozi odprtino s premerom od 60 do 70 centimetrov na rob na pročelju ob 6.10. Nekdo, ki mu je pomagal, mu je skozi odprtino podal še dve odeji, s katerima je pokril bodečo žico. Potem je skočil na bodečo žico, preskočil še nekaj ovir, pristal na tleh in odšel v svobodo, kjer ga je najverjetneje čakal nekdo z avtom," je dogodke na dan pobega pojasnil Peteh.

Po besedah generalnega direktorja Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Tomaža Smoleta si je pobegli Siniša Josić pot na svobodo skozi 60 centimetrov debel zid izkopal z ročko, ki jo je prinesel iz fitnesa, s kovinskim stojalom za polico in z daljšim kovinskim predmetom, ki ga je priredil za kopanje. "Odnašanje materiala mu je olajšalo dejstvo, da v zaporu ravno potekajo gradbena dela, v okolici katerih se je lahko znebil prahu in drobnega materiala, zidake pa je vstavljal nazaj v odprtino, ki je bila prekrita s policami, televizorjem in posterjem," je razložil Smole.

Za pomanjkljivo varovanje krivo pomanjkanje zaposlenih
Komisija je pri analizi dogodka ugotovila, da je bilo izvajanje kontrol nekvalitetno, kar je povezano s slabo kadrovsko zasedbo, ki je bila izrazito poslabšana v zadnjih dveh mesecih. "Včasih so čez dan zapor varovali samo trije ali štirje pazniki," pravi Peteh. Druga pomanjkljivost je bila po mnenju komisije v tem, da se vodstvo pazniške službe ni aktivno odzvalo na tehnične težave z nadzornim sistemom in na odkrite priprave na pobeg s kopanjem zidu v prostoru za rekreacijo. Komisija je podala še zunanji razlog za pobeg, ki pa je neizpolnjevanje pogodbenih določil podjetja, ki izvaja servisne aktivnosti na sistemu za videonadzor.

"Komisija bo generalnemu direktorju predlagala odpravo vseh pomanjkljivosti v načrtu varovanja, dopolnitev načrta varovanja in zamenjavo ter preveritev izvajalca za servise in aktivnosti na nadzornem sistemu," pojasnjuje Božidar Peteh. Nadzor v zaporih je po besedah Peteha pomanjkljiv, ker se "pri varovanju v zaporih srečujejo s pomanjkanjem kadrov in s pomanjkanjem sredstev za stalno posodabljanje tehničnega varovanja".
 

Poskusov pobegov manj, a zato bolj uspešni

"Kljub uspešnemu torkovemu pobegu stanje pobegov iz slovenskih zaporov ni alarmantno," pravi Smole. Dodaja, da so se taki pobegi dogajali že prej, razen v letu 2006, ko ni bilo primera pobega iz zaprtega dela. "Poskusov pobegov je manj, so pa zato bolj uspešni, kar gre pripisati dotrajanosti materialov, opreme in utrujenosti zaposlenih. V tem pa ne iščemo nikakršnega alibija, ker opažamo tudi določene pomanjkljivosti in nepazljivosti pri opravljanju dela," opozarja Smole.

Stanje v zaporu se izboljšuje

Na novinarski konferenci je Tomaž Smole predstavil tudi trenutno stanje v zaporih, ki se je glede na obdobje zgodaj poleti rahlo popravilo. "Zaprtih oseb je manj, a še vedno več, kot smo pričakovali. V dogovarjanju s sindikatom in skladno s sklepom vlade, ki ga je sprejela 31. julija in s katerim nam je dodelila 20 delovnih mest, je z začetkom dopolnitve kadrovskega načrta prišlo do zmanjšanja napetosti. Zaposleni bodo poskušali še naprej opravljati vse naloge in dela do konca leta, ker menimo, da prej niti ne bomo uspeli udejanjiti teh novih zaposlitev," napoveduje Smole.

Smole je na novinarski konferenci predstavil obe novi kadrovski pridobitvi, zgoraj omenjenega Roberta Šilca, ki je od ponedeljka direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Maribor, in Igorja Frančiškina, ki je s 1. avgustom nastopil kot namestnik generalnega direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.