Slovenija
3 ogledov

Javna uprava bo ostala v letu 2009

Žurnal24 main
Ministri so sindikatom predstavili položaj gospodarstva ter pogajalska izhodišča in postavili 10-dnevni rok za odgovor.

Krizni ministri so sindikatom javne uprave predstavili dva scenarija – obema so skupni ukrepi glede uskladitve z inflacijo, nagrajevanja in regresa, sicer pa se prvi nanaša na zamrznitev plač, drugi pa na njihovo zniževanje. Glavni cilj, ki naj bi ga izpolnila tako prvi kot drugi scenarij, je zajezitev obsega mase bruto plačne ravni letošnjega leta.

Za izpolnjevanje plačne reforme bi vlada prihodnje leto porabila 380 milijonov evrov, z novimi ukrepi pa namerava privarčevati 367 milijonov evrov bruto.

Zamrznitev verjetnejša
V krogih blizu vlade ocenjujejo, da ima preprostejši scenarij zamrznitve plač več možnosti. Odgovor sindikatov pričakujejo v desetih dneh. Sindikati se pri pogajanjih ne bodo mogli zanašati na privarčevanih 240 milijonov evrov, ker je ta denar po trditvah vira z ministrstva za javno upravo že porabljen za plačno reformo. Če bo sprejeto znižanje plač, pa naj bi se vlada, tako trdi naš vir, lotila tudi nepravilnosti, kot so visoki zneski, ki so jih zdravniki dobivali za dežurstva in pripravljenost.

Scenarij: znižanje plač
1. Zmanjšanje plač za od nič do deset odstotkov. Do 11. plačnega razreda bi plače ostale enake, v višjih razredih bi jih nižali po stopnjah po logiki v najvišjih razredih največ.

2. Sprejetje tega predloga bi pomenilo zagotovilo za odpravo vseh nepravilnosti in napak Virantove plačne reforme (srednje medicinske sestre, asistenti na fakultetah ...).

Scenarij: zamrznitev plač
1. Odprave plačnih nesorazmerij, ki je predvidena za januar prihodnje leto, ne bo, plače javnih uslužbencev ostanejo na ravni letošnjega leta.

2. Znotraj plačnih razredov bi lahko napredovala le dva odstotka zaposlenih v javni upravi, posledica napredovanj pa bi bilo manj zaposlenih v javni upravi. 

Skupni ukrepi v obeh vladnih scenarijih, predstavljenih sindikatom
1. Uskladitev. Prihodnje leto plače zaposlenih v javnem sektorju ne bodo usklajevane z inflacijo.

2. Nagrajevanje. Nagrajevanja za delovno uspešnost, ki so se mu v javni upravi v dogovoru z vlado odpovedali do letošnjega novembra, ne bo niti prihodnje leto.

3. Regres. Potem ko so javni uslužbenci letos dobili regres v višini lanskega, naj bi tudi naslednje leto dobili enako vsoto, 672 evrov.

Sindikati bodo šli na nož

 

  © Delo

 

Flory Banovac , Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije: "Zagotovo se članstvo na take predloge ne bo odzvalo prijazno; pričakujemo buren odziv. Jasno nam je, da je situacija težka, vendar je težko tudi, da smo se šest let pogajali in pričakovali odprave plačnih nesorazmerij, zdaj pa bomo prav medicinske sestre spet prikrajšane. V sindikatu zdravstva se glede vladnih predlogov nikoli nismo odzvali zelo rigorozno, lahko pa se zgodi, da bo tokrat drugače."

  © Ivan Župič

 
Branko Prah , sindikat policije: "Gre za pogajanja. Jasno je, da se bomo bojevali, da nam ne bodo vzeli ničesar, kar smo si že izpogajali, in da bomo za to uporabili vsa možna sredstva. Plačni sistem javnih uslužbencev policiji ni prinesel ničesar dobrega. Vlada naj že enkrat začne razmišljati, da mora, če hoče imeti varnost in dobre policiste, te z nečim stimulirati, ne pa da ves čas poslušamo, da nam bodo nekaj vzeli."


  © Ivan Župič

 
Branimir Štrukelj , sindikat šolstva Sviz: "Glede predloga, ki jemlje pridobljene pravice, bomo v Svizu predlagali, naj se preveri z individualnim glasovanjem našega članstva. To pomeni, da bo glasovalo 40 tisoč članov, glasovanje pa lahko izvedemo v petih dneh."


Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.