Slovenija
9315 ogledov

Tako bo izgledala celica v modernem slovenskem zaporu

Novi zapor
1/20
Anže Petkovšek
V Dobrunjah ob Litijski cesti se že izrisuje končna podoba novega ljubljanskega zapora, ki bo sprejel 388 zapornikov, od tega bo v ločeni stavbi na odprtem oddelku 60 obsojencev. Ogledali smo si, kako napreduje gradnja tega modernega objekta, ki naj bi rešil problematiko prezasedenosti slovenskih zaporov.

Po letih obljub in čakanja bo država po več kot 20 letih vendarle dobila nov moški zapor. Toliko časa je namreč minilo, odkar so v Kopru zgradili prvi in do danes edini zapor po osamosvojitvi. To se bo očitno spremenilo že kmalu, najverjetneje še v tem letu – vsaj če verjamemo besedam ministrstva za pravosodje, ki trdi, da gradbena dela na pet hektarov velikem območju na Litijski cesti v ljubljanskih Dobrunjah potekajo po terminskem planu in naj bi se zaključila v predvidenem finančnem okviru.

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Še v letošnjem letu naj bi trije gradbeni izvajalci (CGP d.d., Kolektor Koling d.o.o. in Pomgrad d.d.), s katerimi je ministrstvo podpisalo pogodbo v vrednosti 73 milijonov evrov, tako uspešno zaključili triletno gradnjo novega moškega zapora ob vzhodni ljubljanski obvoznici. Zaključek je predviden v začetku druge polovice leta. Ministrstvo je z aktivnostmi na tem projektu sicer pričelo že leta 2015, pot do njega je bila tako dolgotrajna. Več o tem, zakaj bo od ideje do realizacije oz. do prvega zapornika minilo več kot 10 let, si lahko preberete TUKAJ.

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Po zaključku gradbenih del bo sledila postopna selitev. V prvi fazi selitve je predvideno usposabljanje zaposlenih v zavodu, na podlagi katerega se bodo ti podrobno seznanili s specifikami novega objekta in tehničnega varovanja v njem. V nadaljevanju bo potekala vzpostavitev vseh potrebnih procesov izvrševanja kazni v zavodu in preselitev zaprtih oseb. "Podrobnosti preselitve so še v načrtovanju, zato jih zaenkrat ne moremo komentirati," nam na naše vprašanje odgovorijo na ministrstvu.

ženski zapor Slovenija Slovenija Presenečeni boste: Tudi to počnejo v slovenskem zaporu

V prostore v Dobrunjah naj bi prve zapornike iz dotrajanega zapora na Povšetovi, kjer ti že vrsto let tožijo zaradi katastrofalnih bivanjskih razmer, predvideno preselili do konca leta. Prostori na Povšetovi že od samega začetka, torej od leta 1962, niso primerni za zapor. O slabih pogojih v tamkajšnjem objektu in nedoseganju minimalnih standardov, predvsem pa o prezasedenosti, saj je skoraj 200-odstotno zapolnjen, je Slovenijo opozorilo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice.

Zaradi neustreznih bivalnih razmer zaprtih oseb je Slovenija morala plačati odškodnino v višini nad 360.000 evrov. Kot kaže občinski prostorski načrt, bo starejši ljubljanski zapor po novem namenjen zdravstveni dejavnosti. Kljub temu odločitev glede nadaljnje rabe prostorov na Povšetovi še ni dokončno sprejeta.

Zapor v Dobrunjah bo znatno pripomogel pri reševanju prostorske stiske slovenskih zaporov, saj bo lahko sprejel skoraj 400 zapornikov (328 v zaprtem delu zavoda in 60 v odprtem oddelku). Za primerjavo: to je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi.

Da objekt v Dobrunjah že dobiva končno zunanjo podobo, smo se prepričali tudi sami. Ograja je že postavljena, prav tako več metrov visoki zid, ki varovane objekte ločuje od okolice. Vsi vidni objekti tudi imajo fasado, prav tako poteka zasejevanje in urejanje okolice. Opazen napredek je viden tudi v notranjosti, kjer so se delavci že lotili notranje ureditve; od keramičarskih del, talnega gretja, inštalacij, do pohištva in suhomontažnih del. 

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
V družbi vodje Oddelka za varnost iz ZPKZ Ljubljana Andreja Kužnika smo si ogledali primer samske celice, ki je praktično dokončana. V njej bo zapornik imel mizo, posteljo, omaro in samostojno stranišče, ter velikansko okno brez rešetk. Pogoji, ki bi jim jih zavidal marsikateri slovenski dijak ali študent. Kljub temu so graditelji jasni, da nikakor ne gradijo luksuza, temveč ima vse, kar se sliši kot nadstandard, svoj funkcionalni namen.

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
"Ob očitkih, da zapor spominja na luksuzne nastavitve, se je potrebno zavedati, da je v zaporu posameznik zaprt proti svoji volji. Gre za kazen z odvzemom osebne svobode, ki je najhujši poseg v posameznikovo celovitost. Država je v času izvrševanja zaporne kazni posamezniku dolžna zagotoviti ustrezne pogoje, ki omogočajo dostojno prestajanje kazni in spoštovanje človekovih pravic," so jasni na pristojnem ministrstvu.

Obeta se več novosti

Bivalni kompleks novega zapora bo razdeljen na 23 modulov: 18 večjih in pet manjših. Večji moduli bodo imeli 11 bivalnih prostorov, od tega sedem samskih sob, tri dvoposteljne sobe in eno triposteljno sobo, ter dnevni prostor z izhodom na sprehajališče, kjer so že postavili nekaj naprav za razgibavanje.

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Na resornem ministrstvu so prepričani, da bo sodobno, trajnostno in energetsko učinkovit zasnovan zapor s prostorsko zmogljivostjo 388 oseb ustrezno naslovil vse pomanjkljivosti obstoječega objekta na Povšetovi ulici.

"Z novogradnjo bodo zagotovljeni izboljšani pogoji za bivanje in varnost zaprtih oseb, tudi za funkcionalno ovirane in starejše osebe, ki bodo omogočali ločeno bivanje za vse kategorije zaprtih oseb in tudi uslužbence zapora. Hkrati bodo v zaporu zagotovljeni ustreznejši prostori, ki jih na trenutni lokaciji ni ali pa so le delno sprejemljivi," so prepričani pobudniki za izgraditev novega zapora.

zapor intervju Slovenija Bivša zapornica odkrito o tem, kakšno je stanje v slovenskih zaporih

Ta bo zagotavljal večje, sodobnejše in primernejše prostore za pedagoško delo in obravnavo odvisnikov, bivalne enote za mladoletnike in za posebej varovani oddelek, prostore za zaščitene osebe po zakonu za zaščito prič, sobe za obiske – tudi za otroke–, sobe za zaslišanje in videokonference, prostore za bolniški oddelek ter tudi površine za rekreacijo in sprehajališča, ločeno za pripornike in obsojence, kot tudi parkirna mesta za službena vozila, uslužbence in obiskovalce. 

"Zapor pa bo imel tudi ustrezne zunanje površine za bivanje na svežem zraku in rekreacijo različnih kategorij zaprtih oseb. Poleg prostorov za skupinsko delo, delovno terapijo, prostočasne dejavnosti, usposabljanje in izobraževanje bodo v novem zaporu tudi prostori, ki so primerni za gibalno ovirane osebe. Prav tako je zagotovljeno ustrezno varovanje območja okrog zapora," projekt opisujejo na ministrstvu.

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
V okviru novogradnje bodo zgradili sodobno izobraževalno središče za zaposlene v URSIKS, prav tako bodo izboljšani delovni pogoji pravosodnih policistov in drugih uslužbencev Zavoda za prestajanje kazni zapora Ljubljana. Ob tem na ministrstvu dodajajo, da bo nov zapor zgrajen tako, da bo omogočal vse pogoje za sodoben in ekonomičen način varovanja. Celoten zapor bo namreč mogoče voditi centralno, kar bo omogočalo spremljanje in upravljanje zapora iz enega mesta.

Kako poteka življenje za zaprtimi vrati edinega ženskega zapora v državi, lahko preverite v tem prispevku.

"Prostori in povezave med njimi so zasnovane tako, da so poti ločene in varne, kar bo pravosodnim policistom olajšalo delo," nam povedo. Povprašamo jih še, če bo moderniziran varovalni sistem v novem objektu morda omogočal manjše število prisotnih pravosodnih policistov, ki jih v državi že dalj časa primanjkuje.

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Ker je število pravosodnih policistov v posameznem zavodu varnostno občutljiv podatek, nam le-tega ne morejo posredovati. V zvezi s kadrovsko zasedbo v novem zaporu podajo zgolj pojasnilo, da je predvideno premeščanje zaposlenih iz lokacij ZPKZ Ljubljana, Povšetova ulica in Odprti oddelek Ig, ter dodatno zaposlovanje v skladu z izkazanimi potrebami.

Zapori Povšetova Slovenija Slovenija Tako enostavno je pobegnil iz ljubljanskega zapora

Med ogledom novih prostorov, ki so še v nastajanju, Kužnik pojasnjuje, da je največja prednost glavne stavbe ta, da bo imela bistveno večji glavni vhod od obstoječega. Zaposleni bodo imeli tudi ločen vhod, česar na Povšetovi ni bilo.

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
V njej bo tudi dvorana za potrebe sodnih postopkov, ki jo bodo sodišča lahko uporabljala za določene obravnave. Tak način dela bo razbremenil pravosodne policiste, saj jim bo s tem odvzeta naloga privedbe na sodišče, ki jim ob kadrovski stiski povzroča veliko težav, o čemer smo na Žurnal24 že večkrat pisali.

Novi zapor | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Kako napreduje gradnja in kakšne bodo sobe za zapornike, lahko preverite v zgornji galeriji.

Brez zapletov pri gradnji ni šlo

Poleg birokratskih zapletov, ki so botrovali k temu, da ima zapor v Dobrunjah že 10-letno zgodovino, so gradbeni inšpektorji ugotovili več nepravilnosti tudi med gradnjo. Zaznali so, da podizvajalec gradbene odpadke z gradbišča vozil na bližnje polje. Inšpektorat je ugotovil, da so materiali umaknjeni, a ni znano, kam. Trenutno je zato odprtih več inšpekcijskih postopkov v zvezi s problematiko ravnanja z zemljino/odpadki.

Davida Bukovca je na obravnavo privedel paznik iz zapora na Dobu, kjer prestaja Slovenija Slovenija Rabijo jih najmanj 100, za 'sanjsko' službo ponujajo toliko ...

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 47
  • matermila 13:07 10.februar 2025.

    Le naj si ga dobro porihtajo, ga bojo najverjetneje uporabljali, ko se jim izteče mandat. Vprašanje za vedeževalca, ali bo pernati v sobi sam, ali bo zraven njega njegov šofer? Nutrija namreč ne bo imela veliko časa za obiske, ker ...prikaži več bo na jahti dvojnega dr. davčnih utaj.

  • Kmodri_ 10:32 10.februar 2025.

    Puklasti pride na ogled novega zapora. Šefa gradbišča vpraša, kje bo pesjak. Šef, odgovori, da to ni predvideno. Puklasti se namene in reče: Jaz ima pudelja Borata!

  • Kmodri_ 10:31 10.februar 2025.

    Puklasti pride na ogled novega zapora. Šefa gradbišča vpraša, kje bo pesjak. Šef, odgovori, da to ni predvideno. Puklasti se namene in reče: Jaz ima pudelja Boršta!