Po letih obljub in čakanja bo država po več kot 20 letih vendarle dobila nov moški zapor. Toliko časa je namreč minilo, odkar so v Kopru zgradili prvi in do danes edini zapor po osamosvojitvi. To se bo očitno spremenilo že kmalu, najverjetneje še v tem letu – vsaj če verjamemo besedam ministrstva za pravosodje, ki trdi, da gradbena dela na pet hektarov velikem območju na Litijski cesti v ljubljanskih Dobrunjah potekajo po terminskem planu in naj bi se zaključila v predvidenem finančnem okviru.


V prostore v Dobrunjah naj bi prve zapornike iz dotrajanega zapora na Povšetovi, kjer ti že vrsto let tožijo zaradi katastrofalnih bivanjskih razmer, predvideno preselili do konca leta. Prostori na Povšetovi že od samega začetka, torej od leta 1962, niso primerni za zapor. O slabih pogojih v tamkajšnjem objektu in nedoseganju minimalnih standardov, predvsem pa o prezasedenosti, saj je skoraj 200-odstotno zapolnjen, je Slovenijo opozorilo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice.
Zaradi neustreznih bivalnih razmer zaprtih oseb je Slovenija morala plačati odškodnino v višini nad 360.000 evrov. Kot kaže občinski prostorski načrt, bo starejši ljubljanski zapor po novem namenjen zdravstveni dejavnosti. Kljub temu odločitev glede nadaljnje rabe prostorov na Povšetovi še ni dokončno sprejeta.
- Preberite še: Od prvih aktivnosti do prvega zapornika bo minilo 10 let
Zapor v Dobrunjah bo znatno pripomogel pri reševanju prostorske stiske slovenskih zaporov, saj bo lahko sprejel skoraj 400 zapornikov (328 v zaprtem delu zavoda in 60 v odprtem oddelku). Za primerjavo: to je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi.
Da objekt v Dobrunjah že dobiva končno zunanjo podobo, smo se prepričali tudi sami. Ograja je že postavljena, prav tako več metrov visoki zid, ki varovane objekte ločuje od okolice. Vsi vidni objekti tudi imajo fasado, prav tako poteka zasejevanje in urejanje okolice. Opazen napredek je viden tudi v notranjosti, kjer so se delavci že lotili notranje ureditve; od keramičarskih del, talnega gretja, inštalacij, do pohištva in suhomontažnih del.


Obeta se več novosti
Bivalni kompleks novega zapora bo razdeljen na 23 modulov: 18 večjih in pet manjših. Večji moduli bodo imeli 11 bivalnih prostorov, od tega sedem samskih sob, tri dvoposteljne sobe in eno triposteljno sobo, ter dnevni prostor z izhodom na sprehajališče, kjer so že postavili nekaj naprav za razgibavanje.

"Z novogradnjo bodo zagotovljeni izboljšani pogoji za bivanje in varnost zaprtih oseb, tudi za funkcionalno ovirane in starejše osebe, ki bodo omogočali ločeno bivanje za vse kategorije zaprtih oseb in tudi uslužbence zapora. Hkrati bodo v zaporu zagotovljeni ustreznejši prostori, ki jih na trenutni lokaciji ni ali pa so le delno sprejemljivi," so prepričani pobudniki za izgraditev novega zapora.
Ta bo zagotavljal večje, sodobnejše in primernejše prostore za pedagoško delo in obravnavo odvisnikov, bivalne enote za mladoletnike in za posebej varovani oddelek, prostore za zaščitene osebe po zakonu za zaščito prič, sobe za obiske – tudi za otroke–, sobe za zaslišanje in videokonference, prostore za bolniški oddelek ter tudi površine za rekreacijo in sprehajališča, ločeno za pripornike in obsojence, kot tudi parkirna mesta za službena vozila, uslužbence in obiskovalce.
"Zapor pa bo imel tudi ustrezne zunanje površine za bivanje na svežem zraku in rekreacijo različnih kategorij zaprtih oseb. Poleg prostorov za skupinsko delo, delovno terapijo, prostočasne dejavnosti, usposabljanje in izobraževanje bodo v novem zaporu tudi prostori, ki so primerni za gibalno ovirane osebe. Prav tako je zagotovljeno ustrezno varovanje območja okrog zapora," projekt opisujejo na ministrstvu.

Kako poteka življenje za zaprtimi vrati edinega ženskega zapora v državi, lahko preverite v tem prispevku.
"Prostori in povezave med njimi so zasnovane tako, da so poti ločene in varne, kar bo pravosodnim policistom olajšalo delo," nam povedo. Povprašamo jih še, če bo moderniziran varovalni sistem v novem objektu morda omogočal manjše število prisotnih pravosodnih policistov, ki jih v državi že dalj časa primanjkuje.

Med ogledom novih prostorov, ki so še v nastajanju, Kužnik pojasnjuje, da je največja prednost glavne stavbe ta, da bo imela bistveno večji glavni vhod od obstoječega. Zaposleni bodo imeli tudi ločen vhod, česar na Povšetovi ni bilo.


Brez zapletov pri gradnji ni šlo
Poleg birokratskih zapletov, ki so botrovali k temu, da ima zapor v Dobrunjah že 10-letno zgodovino, so gradbeni inšpektorji ugotovili več nepravilnosti tudi med gradnjo. Zaznali so, da podizvajalec gradbene odpadke z gradbišča vozil na bližnje polje. Inšpektorat je ugotovil, da so materiali umaknjeni, a ni znano, kam. Trenutno je zato odprtih več inšpekcijskih postopkov v zvezi s problematiko ravnanja z zemljino/odpadki.
dezurni@styria-media.si
Le naj si ga dobro porihtajo, ga bojo najverjetneje uporabljali, ko se jim izteče mandat. Vprašanje za vedeževalca, ali bo pernati v sobi sam, ali bo zraven njega njegov šofer? Nutrija namreč ne bo imela veliko časa za obiske, ker… ...prikaži več bo na jahti dvojnega dr. davčnih utaj.
Puklasti pride na ogled novega zapora. Šefa gradbišča vpraša, kje bo pesjak. Šef, odgovori, da to ni predvideno. Puklasti se namene in reče: Jaz ima pudelja Borata!
Puklasti pride na ogled novega zapora. Šefa gradbišča vpraša, kje bo pesjak. Šef, odgovori, da to ni predvideno. Puklasti se namene in reče: Jaz ima pudelja Boršta!