Slovenija
10244 ogledov

Voda. "Zagotovo sledi črn scenarij"

Pitna voda Profimedia
Tako hudo ni bilo že 35 let.

Skupščina javnega podjetja Rižanski vodovod je uvedla dodatne ukrepe po občinskem odloku iz 1987, ko so morali v Slovenski Istri zaradi pomanjkanja vode zadnjič zapreti pipe. Po prepovedi uporabe pitne vode za kmetijske namene so zdaj še druge gospodarske subjekte pozvali k znižanju porabe za 30 odstotkov. Razmere so torej najslabše v 35 letih.

Stanje je iz ure v uro slabše, je opozoril direktor Martin Pregelj. "Ko je vsak liter pitne vode vprašljiv, je verjetno lahko avto tudi umazan in počaka na prvi dež," roti uporabnike. Tudi pridelovalce oljk poziva, naj razmislijo o smiselnosti zalivanja, saj bo vode v vsakem primeru zmanjkalo, z zalivanjem pa bodo povzročili le to, da se bo to zgodilo prej.

Kmetom, ki negodujejo nad tem, da so jim popolnoma zaprli pipe, medtem ko se turisti še vedno lahko tuširajo, sporoča, da so naredili to, kar jim omogočajo predpisi. Prebivalcem zagotavlja, da pipe ne bodo dolgo suhe. "Vsak dan voda bo. Ne bo pa po 24 ur na dan. Ko bo, ne bo pitna. Zato bo treba takrat z njo ravnati drugače," napoveduje Pregelj.

K varčevanju pozivajo tudi gasilci

Vodja službe za zdravstveni nadzor Sara Milenkovski je pojasnila, da bo vodo treba prekuhavati. "Črn scenarij gotovo sledi," je dejala. Med drugim je opozorila na hidravlične udare, ki bodo posledica zapiranja in ponovnega odpiranja cevi. Zaradi tega bo po njenem mnenju gotovo prišlo do številnih okvar, zaradi katerih bodo morali vodo spet zapreti.

V sušnem obdobju je tudi požarna ogroženost povečana, zaprtje vodovoda pa bi lahko izredno otežilo delo gasilcem. Zato sta k varčevanju v posebnem sporočilu pozivata tudi Gasilska brigada Koper in Obalna gasilska zveza. Na Rižanskem vodovodu prosijo uporabnike, da se o razmerah pozanimajo na njihovi spletni strani. Odprli bodo tudi krizni telefon, ki pa zagotovo ne bo dosegljiv za vse prebivalce slovenske Istre hkrati.

Posegli po rezervah

Z dosedanjimi ukrepi so uspeli zmanjšati povprečno porabo z nekaj več kot 400 na 355 litrov na sekundo. Z naraščanjem zunanje temperature pa tudi poraba vode spet malo narašča. Kot je še povedal direktor, vodni vir Rižana ne more dati več ničesar, od danes bodo morali celo spuščati vodo iz zajetij v strugo za zagotavljanje biološkega minimuma.

Zdaj dobivajo 155 litrov na sekundo iz podtalnice, 100 iz Kraškega vodovoda (kar je maksimalni odjem), 65 iz hrvaškega Istrskega vodovoda. Tudi ta vir je vse bolj vprašljiv, saj je na južni strani meje suša enako huda. 35 litrov dobijo iz svoje druge vodarne v Gabrijelih, kjer izdatnost tudi pada, je še pojasnil Pregelj.

suša vreme Slovenija "Verjetno bomo morali za konkretno pošiljko padavin počakati do jeseni"

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 16
  • JJ66 08:46 17.julij 2022.

    A niso še pred dobrim letom govorili da bi pitno vodo prodajali arabcem, še malo pa jo bomo mi kupoval

  • Kmodri 21:14 15.julij 2022.

    Dokler se oskrba z vodo ne stabilizira, zapret vsa kopališča. Pa bo dovolj vode za osnovno preskrbo. A ja, ne bo šlo, ker je pohlep po denarju prevelik...

  • rd2dmk2 20:36 15.julij 2022.

    torej kolk litrov vode lahko nemška turist porabi da si zvečer spere sol s svoje riti ? no kolk. naj tisti kurčevi turist ima sol na riti kakšen dan. pa rajš oljko zalit. kaj me briga tisti madžarski ali pa ...prikaži veča hrvaški ali katerikoli že tuji koltelir. ta bo že prežv. oljke pa ne bodo in jne bomo imel jutri ali drugo leto novih. tele barabinske hotelirje pa lahko vsak dan dobimo nove.jest bi jim še vodo za talarje pomivat vzel,naj turist dobi menažko , pa naj jo ima cel dopust za dunajca in pomfri.