53 ogledov

Finci razbili Kanadčane

Hokej, Finska, Kanada EPA
Po današnjih zadnjih tekmah predtekmovanja svetovnega prvenstva v hokeju elitne skupine so znani vsi četrtfinalni pari.

V Moskvi in St. Peterburgu se bodo v četrtek v četrtfrinalu pomerili Češka in ZDA, Rusija in Nemčija, Švedska in branilka naslova Kanada ter Danska in Finska. V današnjih večernih tekmah so Rusi s 4:1 premagali Švedsko, Finci pa v dvoboju doslej neporaženih ekip Kanado s 4:0.

Finci so bili predvsem boljši v drugi tretjini, ki so jo dobili s kar tremi zadetki. V 27. minuti je mrežo javorjevih listov načel Tommi Kivisto, kanadski vratar Cam Talbot pa je dvakrat klonil še v zaključku drugih 20 minut. Najprej ga je s strelom, ki se je po njegovem posredovanju le skotalil čez črto, premagal Leo Komarov, nato pa ga je premagal še Mika Pyorala, ki je po strelu Sebastiana Ahoja potisnil plošček v mrežo. V 42. minuti je bilo upanja na kanadski preobrat praktično že konec, odbitek je tokrat v gol poslal Jarno Koskiranta. Vratar Mikko Koskinen je zbral 21 obramb za shutout.

Domačini so za šesto zmago po začetnem spodrsljaju proti Češki tokrat premagali Švede s 4:1. Jevgenij Dadonov in Artemi Panarin sta v razmaku treh minut v uvodni tretjini načela Švede, delo sta dokončala Pavel Dacjuk in Roman Ljubimov že do polovice tekme. Pozneje so Rusi nekoliko popustili, Švedi pa so na koncu s častnim zadetkom Mathiasa Ekholma nekoliko popravili vtis.

Američani so si četrtfinale zagotovili v prvi današnji tekmi, ko so sicer izgubili s Slovaško po podaljšku z 2:3, a poraz ni bil usoden. Zato pa so se po porazu s Češko s 4:5 od sanj o četrtfinalu morali posloviti Švicarji, njihova neuvrstitev v izločilne boje pa je tja popeljala Dance. V tekmi, ki ni več odločala o ničemer, so Norvežani prišli do zmage nad Latvijci s 3:1 in do petega mesta v skupini.

V predtekmovalni skupini A so bili prvi Čehi pred Rusi, Švedi in Danci, v B pa Finci pred Kanadčani, Nemci in Američani. Iz elitne skupine sta kot zadnjeuvrščeni ekipi v predtekmovanju izpadla Kazahstan in Madžarska. Naslednje leto bosta med elito znova zaigrali Slovenija in Italija.

Belorusi so imeli tako kot Madžari pred zadnjim dnem tri točke, danes pa so sami odločali o svoji usodi. Če bi s Francijo izgubili po rednem delu, bi izpadli, že točka pa bi pomenila rešitev. Na koncu je Belorusija proti tekmecem, ki niso več mogli do četrtfinala, pa tudi ne izpasti, slavila s 3:0 in jih tudi prehitela na lestvici te predtekmovalne skupine.