55 ogledov

Finska klofuta slovenski samozavesti

Slovenija Grčija EuroBasket Stožice Ljubljana Bramos Begić
1/19
Reprezentanca Slovenije je v tekmi brez pravega tekmovalnega naboja visoko izgubila s Finsko (76:92). Slovenci so bili že pred srečanjem obsojeni na drugo mesto v skupini in na četrtfinalno tekmo proti Franciji, ki bo na sporedu v sredo ob 21. uri.

Reprezentanca Finske je že pred tekmo s Slovenijo izgubila vse možnosti za napredovanje, po prvem delu EuroBasketa se je poškodoval tudi njihov močan adut, 37-letni center Hanno Möttölä. V svojih vrstah imajo dva stara znanca slovenskih ljubiteljev košarke Teemuja Rannikka in Sasuja Salina. Prav slednji je bil zelo razpoložen v drugem polčasu in je med najbolj zaslužnimi, da so se Finci domov vrnili z zmago nad domačini, za katere je bilo usodnih kar 16 zadetih trojk mož s severa Evrope.

Hiter odgovor na vodstvo

Slovenski selektor Božidar Maljković je začel s postavo Nebojša Joksimović, Goran Dragić, Zoran Dragić, Mirza Begić in Boštjan Nachbar. Srečanje so Finci silovito začeli in si hitro priigrali lepo prednost (0:9). Serijo moštva s skandinavskega polotoka je prekinil Nachbar z dvema zadetima prostima metoma, nato pa so domači s hitro tranzicijo uspeli ujeti priključek (9:11). Prvo vodstvo na tekmi je Slovenija zabeležila v 6. minuti, ko je Nachbar dobro položil pod prekrškom in zadel še dodatni prosti met (12:11). "Boki" je kmalu zatem dodal še trojko, prednost pa je oplemenitil Z. Dragić (17:11). Do konca prve četrtine je Nachbar prispeval novo trojko, njegovemu zgledu pa je sledil še Jaka Lakovič, toda Finci so s koši Petterija Koponena, Mikka Koivista in Geralda Leeja obdržali stik s gostitelji po prvih desetih minutah (26:22).

Finci so se po trojki Samuela Haanpääja v 13. minuti spet približali (29:27). Minuto kasneje mu je z isto mero vrnil Jaka Blažič (34:29), a omenjeni Finec je že v naslednjem napadu spet zadel izza črte (34:32). Po protinapadu Kovista je bil rezultat spet poravnan (34:34), po še tretji zaporedni trojki Haanpääja pa so "severnjaki" spet vodili (34:37) in Maljkovića, ki je tokrat malce manj minut namenil "Gogiju" Dragiću, prislilili v minuto odmora. Takoj zatem je Domen Lorbek z dvema trojkama zagotovil novo vodstvo Slovenije (40:37). Ob zvoku sirene pa je s še enim uspešnim metom za tri točke rezultat poravnal Roope Ahonen (42:42).

Slovenija Finska | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Finci utišali Stožice v 3. četrtini

Tudi drugi polčas so bolje začeli gostje, ki so hitro povedli za šest (44:50), po trojkah Sasuja Salina in Shawna Huffa pa so vodili že za velikih 12 točk (44:56). Nalet je z minuto odmora začasno prekinil Maljković, a Finci so le še večali svojo prednost, ki je v 27. minuti znašala že 17 točk (45:62). Po že enajsti trojki Fincev, ki jo je prispeval Koivisto, je bila razlika že ogromnih 19 točk (49:68). Po zabijanju Gašperja Vidmarja so bili Slovenci spet malce bližje (54:68), a je občinstvo v Stožicah z novo trojko hitro umiril Koponen (54:71). Naskok Fincev je pred koncem 30. minute rahlo ublažil Joksimović (56:71).

Po petih zaporednih točkah Jureta Balažiča so fantje v zelenem zmanjašali razliko na še ulovljivih 10 točk (63:73). Po košu Salina je Balažič spet "potopil" trojko, v 35. minuti pa je Vidmar po skoku v napadu znižal na sedem točk zaostanka (68:75). A na drugi strani je v odgovor spet "padla" trojka, tokrat je bil natančen Ahonen. Po novem zgrešenem metu Lakoviča so Finci v protinapadu še nadgradili svoj naskok (68:80), Salin pa je z novo (uganili ste) trojko (že trinajsto ekipno) ponovno vrnil prednost na petnajst točk (68:83). To še ni bilo vse, izza črte sta vnovič zadela Salin in Ahonen in odločila srečanje v finsko korist (70:89). Končni rezultat je bil 92:76 v korist Fincev, ki so na koncu dosegli kar 16 trojk.

Pri Slovencih je bil najbolj učinkovit Nachbar, Slovenjgrajčan je dosegel 15 točk, a le dve v drugem polčasu. Edini, ki je še dosegel dvomestno število, je bil Balažič (14). Tokrat smo pogrešali večji prispevek Gorana Dragića, ki je večino tekme obsedel na klopi, saj ga je selektor Maljković skušal spočiti za sredo in obračun s Tonyjem Parkerjem.