2461 ogledov

Boleč udarec za Dončića proti velikim tekmecem

luka dončić Epa
Košarkarji Dallasa so vodili skoraj celotno tekmo, ob koncu pa klonili.

Mavericks so 45. tekmo v sezoni odigrali v Salt lake Cityju proti neposrednemu tekmecu v boju za mesta v končnici. Dallas je pred obračunom zbral 28 zmag in 16 porazov, Utah je bil z razmerjem 31:13 nekoliko boljši. Na zadnjih 20 tekmah je Jazz zabeležil kar 18 zmag.

Proti peti obramni NBA lige so košarkarji Dallasa dobro odprli tekmo, po slabih šestih minutah igre so vodili z 18:8, Luka Dončić je dosegel štiri točke, Seth Curry šest, osem pa z dvema trojkama Kristaps Porzingis. Domača klop je bila prisiljena zahtevati minuto odmora. Slovenec je k desetim točkam naskoka prispeval še po dva skoka in podaji ter ukradeno žogo. Sledilo je še njegovo zabijanje za 20:10.

Jazz se je približal na šest točk zaostanka, a je nato član prve peterke na naslednji All-Star tekmi odgovoril s trojko in enim zadetim prostim metom, uspešen met za tri točke pa je dodal še Maxi Kleber za 32:19. Utah je v zaključku prve četrtine sicer zadel dve trojki, po 12 minutah igre pa vseeno zaostajal s 25:36.

Luka je začetek druge četrtine preživel na klopi, njegovo odsotnost pa so domači v dveh minutah izkoristili z delnim izidom 9:0. Minuto odmora je tokrat moral klicati Rick Carlisle. Ta najprej ni pomagala, po njej so gositelji s trojko celo povedli, a je nato malo simultanko uprizoril Delon Wright. Branilec je zaporedoma zbral sedem točk, dva koša je dosegel po skoku v napadu za 43:37.

Dončič se je v igro vrnil pet minut in pol pred koncem druge četrtine, ko je Dallas vodil z 48:43. Že v prvem napadu je dosegel koš in pri tem izsilil še osebno napako, dodatni prosti met je sicer zgrešil. Domači so se kasneje približali na dve točki zaostanka, ob polčasu pa so zaostajali za tri. Dončić je do odmora v svojo statistiko vpisal 16 točk.

Domači so v tretji četrtini izenačili na 62:62, vendar je Dallas tudi z eno Slovenčevo trojko odgovoril z delnim izidom 11:2. Po novem natančnem metu Curryja izza črte so gostje znova vodili za +10.

Dončiću na tokratni tekmi niso šli prosti meti, v prvih treh četrinah je zadel le enega izmed petih poizkusov. V zaključku tretjega dela so se domači znova približali. V zadnjo četrtino, ki jo je kot ponavadi mladi Slovenec prebil ob igrišču, je Dallas krenil s prednostjo 84:80. Dončić je odigral že 29 minut in zbral 23 točk ter po šest skokov in asistenc.

Donovan Mitchell je z dvema trojkama svojo ekipo najprej približal le na dve točki zaostanka, vendar je s svojim uspešnim metom za tri točke odgovoril Tim Hardaway Jr. za 91:86. Sodniki so mu v naslednjem napadu že pripisali novi točki, a je domača klop zahtevala pregled posnetka, sodniška odločitev je bila spremenjena. Blokada Rudyja Goberta je bila pravilna, žoga se ob Francozovem dotiku še ni spuščala proti košu.

Sedem minut pred koncem je ob +3 Carlisle zahteval minuto odmora. Po njej se je na parket skupaj s Curryjem in Porzingisom vrnil tudi Dončić. Domači so vseeno izenačili na 93:93, nato pa tudi povedli za točko. Curry je odgovoril s trojko po Dončićevi asistenci, Wright pa je z dvema prostima metoma poskrbel za 100:96.

Hrvat Bojan Bogdanović je slabe tri minute pred zadnjim piskom sirene zadel trojko za 101:102, Dorian Finney-Smith pa je na drugi strani zgrešil oba prosta meta. Naslednji met je Bogdanović zgrešil, Dončić je pod košem zadel peko Goberta. Mitchell je s trojko nato poskrbel za 104:104.

V naslednjem napadu je Slovenec izgubil žogo, Gobert pa je minuto pred iztekom časa ujel žogo v napadu in zadel za vodstvo Utaha s 106:104. V naslednje pol minute sta sledili trojki na obeh straneh, Gobert pa je podelil ključno 'banano', tokrat ob prodoru Wrighta.

Sledil je prekršek nad Mitchellom, ki je 23 sekund pred koncem zadel prosta meta za 111:107. Dončićeva trojka od daleč se je zapeljala po obroču, Gobert je zadel enkrat s črte prostih metov (112:107). Na semaforju je ostalo še 11 sekund. Poizkus Porzingisa ni bil natančen.

Pri zmagovalcih je Mitchell zbral 25 točk, Bogdanović 23, Gobert pa 22 ob 17 skokih in petih blokadah. Dončić se je ustavil pri 25 točkah, šestih ulovljenih žogah in sedmih podajah, 19 točk je dosegel Curry, 15 Porzingis.