4617 ogledov

Ko Dallas razliko lovi z meti za tri točke...

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks z visokim porazom pri Minnesoti niso izkoristili spodrsljaja Utaha. Končalo se je s 95:116.

Minnesota se je Dallasu po sijajni seriji približala le na zmago zaostanka, a nato izgubila na ponedeljkovem medsebojnem dvoboju, nato pa morala priznati premoč še najboljši ekipi v ligi Phoenixu. Mavericks so bili uspešnejši in med tednom brez Luke Dončića, ki je dobil nekaj počitka zaradi težav z gležnjem, ugnali Houston. Z zadnjim uspehom so košarkarji iz Teksasa na lestvici zahodne konference na četrtem mestu ujeli Utah Jazz (45-28), Minnesota (42-32) pa je padla na sedmo pozicijo, ki še ne zagotavlja nastopa v prvem krogu končnice.

V lovu na čim boljše izhodišče pred play-offom je bila tako tekma znova zelo pomembna za obe moštvi. Z morebitno zmago bi se Mavs najverjetneje že otresli skrbi, da bi morali zaigrati v play-inu, hkrati bi prehiteli Utah, ki je izgubil pri Charlotte, Wolves pa bi bili ob porazu vse bližje vsaj eni dodatni tekmi za uvrstitev v končnico. Šesti Denver (43-31) je imel sicer pred tokratnim obračunom le zmago več od Minnesote.

V prvi polovici četrtine so domači največ vodili za tri točke, do te prednosti so prišli s prvim uspešnim metom na tekmi. Po izenačenem nadaljevanju so do enake razlike prišli tudi gostje, ko je Dončić zadel svoj drugi met iz igre in poskrbel za vodstvo s 14:11.

Po domači minuti odmora so Volkovi nato dosegli štiri zaporedne točke, ekipi sta se v prvih 12 minutah osemkrat zamenjali v vodstvo. V zadnjo minuto četrtine je Minnesota vstopila z naskokom dveh točk, nato je Luka zgrešil met iz obrata. A če ni bil natančen pri metih, je zbiral podaje, svojo četrto je podelil ob zabijanju Maxija Kleberja.

Četrtina se je končala s 26:22, natanko polovico točk gostiteljev je dosegel Karl-Anthony Towns (13). Dončić je z metom 2/6 zbral štiri točke, tri skoke in omenjene štiri podaje.

Začetek druge četrtine je zdaj že tradicionalno presedel na klopi. Wolves so drugih ducat minut sicer odprli s petimi zaporednimi točkami, po dveh minutah pa prišli že do +10. A s šestimi točkami v dveh napadih je odgovoril Spencer Dinwiddie, na semaforju se je izpisalo 34:30.

Luka se je na parket vrnil malce pred polovico četrtine pri zaostanku šestih točk. Za mete se ni odločal, ob njegovih natančnih podajah pa so soigralci grešili. Dallas je zaporedoma mimo mrežice poslal kar osem zaporednih poizkusov. To so domači izkoristili in povedli s 47:36. Do konca polčasa so ostale še slabe štiri minute, ko je Jason Kidd zahteval minuto odmora.

Slovenski zvezdnik je z dvema trojkama, vmes je bil dvakrat natančen še s črte prostih metov, v nizu dosegel vseh osem točk Dallasa in svojo ekipo približal na 46:53.

A bližje ni šlo. Po seriji prostih metov Jarreda Vanderbilda so domači 12 sekund pred odhodom na glavni odmor prišli do takrat najvišje prednosti na tekmi pri +13. Ostalo je še dovolj časa za Dončićevo asistenco za koš Doriana Finney-Smitha, ki je dve desetinki pred zaključkom polčasa zadel za 50:61.

Luka je zbral 12 točk (met 4/8, trojke 2/4, prosti meti 2/3), sedem skokov in pet asistenc.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

V prvih treh napadih Dallasa v tretji četrtini je Luka vselej našel soigralce pri odprtih metih za tri točke, a so Jalen Brunson, Reggie Bullock in Finney-Smith vsi zgrešili, naslednjič je izzza črte metal še Dončić, vendar je bil nenatančen tudi on. Ko je prvič asistiral pod koš, je Dwight Powell zadel in izsilil še prekršek za dodaten prosti met, ki ga je zadel za 53:62.

A Kanadčan je bil pri Dallasu edini, ki se je v prvih šestih minutah drugega polčasa vpisal med strelce. Domači so na polovici četrtine tako vodili z 72:55. Sledili sta trojka Dončića in koš Brunsona za -12, domači trener Chris Finch pa je manjši nalet gostov takoj prekinil s time-outom.

Mavericks so se še naprej poskušali približati z meti izza črte, a so bili pri tem katastrofalno nenatančni. V tretji četrtini so trojke tako metali 1/14. Prednost je znova začela naraščati, na koncu četrtine pa je bilo že 89:67 v korist domače zasedbe. Sprovocirani Dončić se je zapletel v spor s Taureanom Princom in dobil 15. tehnično napako v sezoni, zdaj ga le še ena loči od avtomatičnega suspenza ene tekme. To bi bil v ključnem delu sezone precejšen udarec za Mavs.

Kidd je Slovenca pustil v igri tudi v prvem delu zadnje četrtine. Po njegovi peti trojki iz desetih poizkusov se je na semaforju izpisal rezultat 95:78, pri tem je Luka preišel do 24 točk. Zbral je tudi 10 ulovljenih žog in 8 asistenc. Ostalo je še sedem minut in pol.

A že na polovici četrtine je bilo vseh upov gostov konec. Po petih zaporednih točkah Jordana McLaughlina je bilo namreč 102:78. Kidd je na parket poslal rezervno postavo. Čakalo se je le še na končni rezultat, končalo se je s 116:95.

Dončić je bil prvi strelec tekme, Powell je dosegel 13 točk. Pri Minnesoti je Towns zbral štiri točke manj od Slovenca, ustavil se je pri 20 točkah. Dallas je na tekmi trojke metal 10/43, Luka 5/11, njegovi soigralci pa 5/32.

Mavericks bodo naslednjo tekmo odigrali doma proti Utahu v neposrednem boju za četrto mesto na Zahodu. Dvoboj bo na sporedu v noči z nedelje na ponedeljek po slovenskem času.

Porzingis navdušil

Vodilna zasedba vzhodne konference Miami Heat je pod domačima obročema morala priznati premoč gostujoči ekipi iz New Yorka Knicks s 103:111. Jimmy Butler je bil sicer v ospredju pri Miamiju s 30 točkami.

Košarkarji LA Clippers so bili doma slabši od ekipe Philadelphia 76ers s 97:122. James Harden je za goste prispeval 29 točk, 15 skokov in sedem asistenc. V kombinaciji s kamerunskim "velikanom" Joelom Embiidom, ki je dosegel 27 točk in deset skokov, sta bila nerešljiva uganka za Clippers.

Atlanta Hawks so premagali Golden State Warriors s 121:110 tudi na krilih Traeja Younga, ki je dosegel 33 točk in 15 podaj. Klay Thompson je za bojevnike dosegel rekordnih 37 točk po vrnitvi po poškodbi.

Nekdanji Dončićev soigralec pri Dallasu Kristaps Porzingis pa je prispeval odločilni koš za zmago Washington Wizards v gosteh pri Detroit Pistons s 100:97. Latvijec je zadel 29 sekund pred koncem za vodstvo 98:97. Deni Avdija pa je v zadnjih sekundah dodal dva prosta meta. Rodney McGruder je zgrešil trojko, Porzingis je ujel zadnjo odbito žogo in zapečatil zmago. Porzingis je dosegel 30 točk in deset skokov.

Zvezdnik LA Lakers LeBron James pa je zanimanje javnosti požel s prav posebno nagrado, kot glavni akter ponesrečene nadaljevanke filmske animirano-igrane uspešnice Space Jam je prejel malino za najslabšega igralca leta.