15599 ogledov

Zadnje sekunde odločile izjemno pomembno tekmo

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so s 110:108 premagali najbolj vročo ekipo lige.

Luka Dončić in soigralci so odigrali eno pomembnejših tekem v sezoni. V goste so namreč prišli košarkarji Minnesote, ki je trenutno najboljša ekipa v ligi, na zadnjih desetih tekmah je zabeležila kar devet zmag. Volkovi so se z uspešnim nizom povzpeli na šesto mesto zahodne konference, imajo povsem enak izkupiček kot Denver Nuggets, obe franšizi sta zabeležili po 42 zmag in 30 porazov. Dallas je v tokratni dvoboj vstopil s petega mesta na Zahodu, le z eno zmago več (43-28) od dvojca, ki mu diha za ovratnik.

Četa Jasona Kidda se bo v noči s petka na soboto sicer še enkrat pomerila z Minnesoto, tekmi pa bi lahko v veliki meri že določili pozicije za končnico. Nihče od omenjenih treh ekip si ne želi končati na sedmem mestu, saj to še ne zagotavlja nastop v prvem krogu končnice, ampak prinaša eno ali dve tekmi v play-inu. V tem se bo sedmi pomeril z osmim na Zahodu, zmagovalec omenjenega obračuna se bo že pridružil najboljši šesterici, poraženec pa bo za play-off moral odigrati še tekmo z zmagovalcem dvoboja med deveto in desetouvrščeno ekipo po rednem delu lige.

Tekma se je začela z 18-minutno zamudo zaradi neurja v Dallasu, streha dvorane American Airline Center ni prenesla količine padavin in je začela nekoliko prepuščati. Curek vode se je končal prav pred klopjo gostov.

Domači so po začetku dvoboja z delnim izidom 10:0 povedli z 12:7, po šest točk sta dosegla Dwight Powell in Reggie Bullock, ki se je vrnil po nekaj tekmah premora. Luka je ob tem zbral tri asistence. A nalet Dallasa je bil hitro končan, Minnesota pa je v naslednjih minutah večinoma vodila z majhno prednostjo. Dončić je v prvih desetih minutah igre le enkrat vrgel na koš iz igre in bil neuspešen, zgrešil je tudi oba prosta meta, ki ju je imel na voljo.

V zadnji dve minuti prve četrtine so gostje vstopili s prednostjo treh točk, nato pa odigrali boljše in ob koncu prvih 12 minut vodili z 29:23. Luka je ostal brez dosežene točke, v svojo statistiko je ob štirih izgubljenih žogah vpisal dva skoka in štiri podaje. Na začetku druge druge četrtine je nato obsedel na klopi.

Po zaslugi Powella in Spencerja Dinwiddieja je Dallas 14 sekund pred polovico četrtine že vodil. Dinwiddie je takrat z dvema prostima metoma poskrbel za 41:36. Ob tem izidu se je Dončić vrnil na parket, minuto kasneje pa je po prodoru pod koš dosegel svoji prvi točki. Domači so nato že povedli za sedem točk, a sta sledili dve trojki gostov za 48:47. Kidd je vzel minuto odmora. Ostale so še tri minute in pol v drugi četrtini.

Luka je zadel dva prosta meta, nato pa s trojko poskrbel za najvišjo prednost Mavs v prvem polčasu pri +8. Na glavni odmor se je odšlo z rezultatom 60:54. Pri Dallasu je Powell z metom 6/6 zbral 16 točk, Dinwiddie 12, Dončić je vknjižil 7 točk ter po štiri skoke in podaje. Na drugi strani je imel statistično slab polčas tudi Karl-Anthony Towns, ki je pred dnevi postavil rekord franšize s 60 doseženih točk, tokrat jih je v prvih dveh četrtinah zbral le 6.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Luka je tretjo četrtino odprl s trojko, sledil je še koš Doriana Finney-Smitha, nato pa je Slovenec zbral še podajo ob Bullockovem uspešen metu za tri točke. Dallas je tako povedel z 68:54.

Tudi minuta odmora gostov sprva ni veliko spremenila, Dončić je s svojo šesto asistenco našel Powella, ki je zabil za +16. A nato je Towns odgovoril s sedmimi točkami v nizu za 70:61. Prednost domačih se je nato kar nekaj časa ustalila okoli desetih točk.

Slovenski zvezdnik, ki je obljubil, da ne bo prišel do 16 tehničnih napak v sezoni in si po novem ob sodniških odločitvah, ki gredo v njegovo škodo, raje zapoje kakšno pesem, si je moral do konca četrtine verjetno zapeti kar nekaj kitic. Sprva ga je skušal sprovocirati njegov stari 'prijatelj' Patrick Beverley, a Luka ni odreagiral, nato pa je sodnik z metra razdalje spregledal, da je Towns stopil v avt, ko je odvzel žogo Ljubljančanu. Ob tem so piščalke ostale neme ob marsikaterem udarcu, ki ga je slednji prejel.

V zadnjo četrtino, ki jo je Luka začel na klopi, se je vstopilo z izidom 86:81. Wolves v dveh minutah in pol niso dosegli koša, domači so to izkoristili za novo vodstvo z razliko desetih točk. A nato so prišle slabše minute, Towns je zadel trojko, nato je koš za le tri točke zaostanka dodal Anthony Edwards.

Dončić se je vrnil na parket pri 95:92, D'Angelo Russell je skušal s trojko izenačiti, vendar se je žoga odbila od obroča, Luka je pobral žogo in na drugi strani podal za nov koš Powella.

Še pred polovico četrtine je Jalen Brunson zadel za +7, nato pa so sodniki 'pozabili' dosoditi očiten prekršek ob metu Slovenca, ko ga je po roki udaril Beverley. In nato so gostje s sedmimi zaporednimi točkami prišli do izenačenja.

V zadnje štiri minute so Mavs že vstopili z zaostankom pri 100:101. Finney-Smith je zgrešil odprti met za tri točke, Edwards je na drugi srani s prostima metoma Minnesoto popeljal do +3.

Finney-Smith in Dončić sta nato izkoristila naslednja napada Dallasa, oba sta zadela s polaganjem ob zvoku sirene, nato pa je prvi po podaji Slovenca zadel še trojko za 107:103 minuto in 15 sekund pred koncem.

Po minuti odmora je Towns močno zabil preko Dončića, a je na drugi strani z novim uspešnim metom za tri točke Bullock poskrbel za 110:105. Russell je odgovoril s prostima metoma, v naslednjem napadu pa se je Dallasu iztekel čas za napad. Ostalo je še 10 sekund pri izidu 110:107.

Ob treh točkah prednosti so se pri Dallasu odločili za prekršek. Beverley je zgrešil prvega in nato namerno še drugi prosti met, a pobral žogo, nad njim pa bil storjen nov prekršek. Tako so se namreč odločili sodniki, domača klop pa je zahtevala pregled posnetka. In bila pri tem uspešna. Beverley je namreč skočil v Dončića in ta tako ni dobil osebne napake.

Sodniški met je nato dobila Minnesota, Luka pa je 2,5 sekunde pred koncem še enkrat več storil prekršek nad Beverleyjem. Ta je tokrat zadel v prvo, v drugo še enkrat naerno zgrešil, Towns je še nekako uspel priti do žoge, vendar mu je za pravi met zmanjkalo časa. Mavs so tako prišli do pomembne zmage pri 110:108.

Dončić je tokrat ob skromnem metu iz igre 5/17 (3/11 trojke, 2/4 prosti meti) zbral 15 točk, šest skokov, 10 asistenc in ukradeno žogo, izgubil jih je kar osem. Powell je k zmagi prispeval 22 točk, Dinwiddie 20, Bullock 18, po 15 pa poleg Luke še Brunson in Finney-Smith.

Pri Minnesoti je velika trojica skupno zbrala 59 točk: Towns 22, Edwards 19 in Russell 18.

Dallas je z izkupičkom 44-28 na petem mestu zahodne konference. Do četrtega mesta oziroma Utaha ga loči ena zmaga, pred Denverjem, ki je na šestem mestu, pa ima dve zmagi prednosti. Do konca rednega dela je še deset tekem, pet doma in prav toliko v gosteh.

Naslednja tekma Dallasa je 23. marca doma s Houstonom, nato sledi gostovanje v Minnesoti, ključni pa bosta verjetno predstavi 27. in 29. marca doma proti Utah in Los Angeles Lakers.

Dragić kljub skromnemu strelskemu večeru do nove zmage

Met iz igre ni stekel niti Goranu Dragiću ob zmagi Brooklyna proti Utahu. Dragić je v 32 minutah zadel tri od 11 metov iz igre. Temu je dodal še sedem podaj in tri skoke. Kot običajno je prednjačil Kevin Durant, ki je vpisal 37 točk, devet skokov in osem podaj. Pri gostih je Donovan Mitchell tekmo končal s 30 točkami.

Brooklyn se je z razmerjem 38-34 povzpel na osmo mesto, do šestega, ki prinaša neposredno uvrstitev v končnico in na katerem je Cleveland, zaostaja tri zmage. Tudi Brooklyn ima do konca rednega dela še deset tekem; najprej dve gostovanji v Memphisu in Miamiju, nato pa verjetno tri odločilne preizkušnje na domačem parketu proti sosedu na lestvici Charlottu, odpisanemu Detroitu in aktualnim prvakom iz Milwaukeeja.

Večer v ligi NBA pa je zaznamoval LeBron James, ki je v domačem Clevelandu popeljal Lakerse do zmage s 131:120. Sedemintridesetletni štirikratni MVP lige je dosegel 38 točk, 11 skokov in 12 podaj. Prvaki 2020 so trenutno deveti na zahodu in bodo morali v dodatne kvalifikacije za nastop v končnici, ki se začne v drugi polovici aprila.