Krka brez desete zmage: proti Zvezdi le 52 točk

liga aba partizan union olimpija murić bertans
1/25
ABA
Krka ostaja brez desete zmage v ligi Aba, potem ko je Novomeščane na domačem parketu v nedeljo zvečer premagala Crvena zvezda (52:57). Union Olimpija je že v soboto presenetljivo slavila v beograjskem Pionirju proti Partizanu (73:71), srečanje je manj kot dve sekundi do konca odločil Dino Murić.

Košarkarji Crvene zvezde nadaljujejo pohod proti zaključnemu turnirju. V Novem mestu so proti slovenskemu prvaku zabeležili deveto zmago v zadnjih desetih tekmah, tako da za Igokeo zanesljivo zasedajo vrh razpredelnice. Krka, ki je nastopila brez poškodovanega Eda Murića in doživela trinajsti poraz, bo morala na jubilejno deseto zmago še malce počakati. Naslednjo priložnost bo imela v petek v slovenskem derbiju proti Unionu Olimpiji v Stožicah.

Novomeščani so izjemno dobro odigrali uvodnih osemnajst minut in katastrofalno naslednjih osem. V tem času je Crvena zvezda naredila delni izid 21:0, se vrnila s petnajstih točk zaostanka in zakoličila pot do zmage.

Krka je najbolj učinkovito ekipo lige, ki v povprečju dosega skoraj 82 točk na tekmo, v prvem polčasu pustila na 21 točkah. Pred tem pa je imela v 18. minuti rekordnih 15 točk naskoka (32:17). A sledile so črne minute varovancev Gašperja Potočnika, ki so za prvi koš v drugem polčasu potrebovali kar pet minut in pol igre, kar so gostje izkoristili in se prebili v vodstvo z 38:32.

Odločitev o zmagovalcu je padla v zadnjih minutah. Minimalne prednosti 49:45, ki jo je imela Crvena zvezda pet minut pred koncem, Krka ni znala ujeti. Bila je blizu, vendar poskusi z razdalje, en Domna Lorbka in dva Jureta Lalića, niso našli cilja. Beograjčani so tako pričakovano prišli do 16. zmage v sezoni.

Olimpija ostala v igri za F4

Košarkarji Uniona Olimpije so pripravili prvovrstno presenečenje, saj so prvič v zgodovini Lige ABA premagali Partizan v dvorani Pionir. In to le en teden potem, ko so izgubili proti zadnjeuvrščeni ekipi z Madžarske in si močno otežili pot na zaključni turnir oziroma do mest, ki vodijo v evropska tekmovanja v prihodnji sezoni. Tako je bila dvorana Pionir povsem v znamenju Slovenije, saj so tekmo organizatorji EuroBasketa 2013 izkoristili za predstavitev prvenstva.

Ljubljančani so Partizanu zadali nov hud udarec. Beograjčani so namreč v zadnjih dveh tednih dvakrat izgubili z najhujšim tekmecem Crveno zvezdo - najprej v pokalu Srbije, nato pa še v Ligi ABA, z devetim porazom pa so se hkrati malce oddaljili od zaključnega turnirja. Zmaga Uniona Olimpije je povsem zaslužena, saj so zmaji pred polno dvorano prikazali zgledno mero borbenosti in z nepopustljivo igro premagali vse notranje in zunanje dejavnike.

liga aba partizan union olimpija lipko pičke | Avtor: ABA ABA
Potem ko je Partizan proti koncu tretje četrtine povedel z 59:51, so varovanci Saše Filipovskega hitro ujeli priključek in odločitev o zmagovalcu prestavili na zadnje minute. V 38. je Union Olimpija prišla do prednosti 71:67. Beograjčani so izenačili na 71 točno minuto pred koncem, rezultat pa je ostal nespremenjen vse do zadnje sekunde, ko je Dino Murić ujel zgrešeni poskus Temmuja Rannikka in ga spretno spravil skozi obroč. Gostitelji so imeli še 1,7 sekunde časa za izenačenje ali zmago, vendar je bil poskus Davisa Bertansa izza polkroga prekratek.

Union Olimpija bo v zadnjih štirih krogih gostila Krko (v prihodnjem krogu) in Široki Brijeg ter gostovala pri Ciboni in Budućnosti.