11374 ogledov

Luka na izjemno pomembni tekmi poslušal klice MVP, MVP

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so s 111:103 premagali Utah Jazz.

Pred Luko Dončićem in soigralci je bila znova zelo pomembna tekma, saj so gostili Utah Jazz, ekipo, ki je neposredni tekmec Dallasa v boju za mesta v končnici. V tokratni dvoboj so košarkarji iz Salt Lake Cityja krenili z zmago več kot Mavericks in dvema porazoma manj, franšizi sta se nahajali na četrtem in petem mestu zahodne konference.

Dallas je v dvoboj proti Utahu sicer krenili brez poškodovanega Jalena Brunsona, po tekmi premora pa je znova zaigral slovenski zvezdnik. Ta je po petih minutah igre s trojko domače popeljal do vodstva s 17:9, pred tem je v svojo statistiko že vpisal dve točki in dve asistenci, obe je izkoristil Dwight Powell.

Pri omenjenem zaostanku osmih točk je trener Utaha Quin Snyder vzel minuto odmora.

Po njej so se gostje že približali na tri točke zaostanka, a je Dončić z izjemno predstavo, dosegel je 11 od 13 točk Dallasa, svojo moštvo znova oddaljil na +8 pri 30:22. Ostali sta še dve minuti časa v prvi četrtini. Edino težavo sta za Slovenca predstavljali dve osebni napaki.

Prvih 12 minut se je nato končalo z izidom 30:24. Luka je zbral že 16 točk, štiri skoke, dve podaji ter po blokado in ukradeno žogo. Drugo četrtino je kot običajno začel na klopi.

Utah skoraj štiri minute ni dosegel koša, na drugi strani pa sta trojki zadela Spencer Dinwiddie in Davis Bertans, niz osmih zaporednih točk Dallasa pa je zaključil Maxi Kleber, ki je zaigral po nekaj izpuščenih tekmah zaradi poškodbe. Nemec je še pred polovico četrtine s trojko kasneje poskrbel za 43:30.

Dončić se je na parket vrnil dobrih pet minut pred koncem prvega polčasa pri +14. Vodenje napadov je prepustil Dinwiddieju, za pet zaporednih točk pa je s trojko in atraktivnim zabijanjem poskrbel Dorian Finney-Smith (53:38).

Snyder je še enkrat več zahteval posvet na klopi, sledil je delni izid 8:0 za Jazz.

A v samem zaključku je najprej dva prosta meta uspešno izvedel Dončić, to sta bili njegovi edini točki v četrtini, nato pa je po skoku v napadu za 60:49 zadel še Finney-Smith. Luka je v zadnjem napadu prvega polčasa zahteval osebno napako, a je ni dobil, žoga je po njegovem metu sicer zadela obroč. Pred odhodom v garderobo je izmenjal še nekaj 'krepkih' besed z Rudyjem Gobertom, ki mu je že po pisku sirene v roke vrgel žogo.

Dončić je na polovici tekme imel v svoji statistiki 18 točk, 5 skokov in 3 podaje.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Tretja četrtina se je začela s prostim metom gostov, saj so si sodniki med polčasoma ogledali posnetek 'spora' med Slovencem in Francozom ter Dončiću dosodili tehnično napako.

Dallas je zadel le enega izmed prvih devetih metov v drugem polčasu, Jazz se je tako približal na šest točk zaostanka, nato je s trojko Reggie Bullock poskrbel za 66:57.

Po minuti odmora so Mavericks še trikrat zadeli izza črte, enkrat Dinwiddie, dvakrat Dončić, prednost pa je tako hitro narastla na 75:57. Za prvi točki, ki jih Dallas v drugem polčasu ni zadel z meti za tri točke, je poskrbel Powell šele dve minuti pred koncem tretje četrtine. Minuto kasneje je bilo po trojki Dončića prvič +20.

Luka in Gobert sta se pred koncem tretje četrtine še enkrat zapletla, sodniki se po ogledu posnetka niso odločili za tehnične napake, oba igralca sta tako lahko ostala na parketu. V zadnjih 12 minut se je krenilo z izidom 85:68.

Prvi mož Dallas je tokrat dobil le tri minute in pol počitka, saj se je Utah v tem času približal na 79:91. Razlika je bila nato le 10 točk, ko je Dončić prisilil Goberta v napako ob podaji. Sodniki so sicer dosodili žogo gostom, a so domači zahtevali pregled posnetka in bili pri tem uspešni. V 'pridobljenem' napadu je sledila trojka Dinwieddija, nato pa je v naslednji akciji izza črte zadel še Luka za 99:83. Ostala je še polovica četrtine.

V naslednji dveh minutah se je Utah z delnim izidom 7:0 približal na devet točk zaostanka, niz Jazza je prekinila naveza Dončić-Powell, prvi je podal, drugi zabil za 101:90.

Minuto in pol pred koncem so se gostje vseeno približali na 97:103, a nato je znova na sceno stopil Ljubljančan. Najprej je bil polovično uspešen s črte prostih metov, sledila je njegova tretja ukradena žoga in asistenca za zabijanje Finney-Smitha.

Nato je Luka uspešno skočil še v obrambi in tako prišel do 16. ulovljene žoge. To je njegov rekord v tej sezoni. Ob tem je bil tudi storjen prekršek nad njim, na drugi strani je zadel prosta meta za 108:97. Pri njegovih poskusih s črte so se v dvorani razlegali klici MVP, MVP...

Dobre pol minute pred zadnjim piskom sirene je Bojan Bogdanović s tremi prostimi meti Utah približal na 103:109. Sledil je prekršek nad Dinwiddiejem, ki je bil prav tako natančen. Jazz je imel še dva napada, a sta bila oba neuspešna. Dallas je slavil s 111:103.

Dončić je ob metu iz igre 12/23 (5/11 trojke, 6/7 prosti meti) zbral 35 točk. K temu je dodal še 16 skokov, 7 asistenc, blokado in tri ukradene žoge. Dinwiddie je dosegel 23 točk, Finney-Smith 21, Powell pa 13.

Pri Utahu je bil prvi strelec Bogdanović, ki je vknjižil 21 točk, Jordan Clarkson jih je dodal 19. Slabši večer sta imela prva zvezdnika Mitchell (17 točk ob metu 5/19) in Gobert (12 točk).

Dallas bo niz štirih domačih tekem končal v sredo proti New Yorku, nato ga čaka pet zaporednih gostovanj. Trenutno je pri 40 zmagah in 25 porazih na petem mestu zahodne konference tik za Utahom s 40 zmagami in enim porazom manj.

Nevaren tudi Denver

Tesno za petami Dallasu in Utahu je Denver z izkupičkom 39:26. Finalist zahodne konference pred dvema sezonama je do 39. zmage prišel v pretekli noči, ko je na domačem parketu s 131:124 premagal Golden State Warriors. Za Denver je znova blestel srbski center Nikola Jokić, ki je z 32 točkami, 15 skoki in 13 podajami dosegel 18. trojni dvojček sezone. Golden State je igral brez prvega zvezdnika Stephena Curryja, ki je počival, manjkala sta tudi Klay Thompson in Andrew Wiggins.

Na preostalih tekmah preteklega večera so Philadelphia 76ers zabeležili že peto zmago v nizu, odkar se je moštvu priključil James Harden iz Brooklyna. Pri zmagi s 121:106 nad Chicagom je Harden dosegel 16 točk in 14 podaj, Joel Embiid je za Philadelphio dosegel kar 43 točk. Tako je že desetič v tej sezoni presegel mejnik 40 točk.

Košarkarji Miami Heat so s 123:106 odpravili Houston Rockets, Detroit Pistons so s 113:110 premagali Atlanta Hawks, medtem ko se je legendarni trener Gregg Popovich izenačil z Donom Nelsonom na vrhu večne lestvice trenerjev s 1335 zmagami, ko je njegov San Antonio s 117:110 premagal Los Angeles Lakers. Ti igrajo brez LeBrona Jamesa, ki ima poškodovano koleno.