1330 ogledov

Luka proti prvakom z ničlo v prvi četrtini, kasneje pa...

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so se pomerili s prvaki in zmagali s 115:110.

Pred gostovanjem pri Dallasu se je v vrste Los Angeles Lakers vrnil Anthony Davis, ki zaradi poškodbe ni igral od srede februarja in je tako izpustil natanko 30 tekem. Pri Jezernikih je bil sicer še naprej odsoten prvi zvezdnik LeBron James.

Prvaki so precej boljše odprli tekmo in si po slabih treh minutah priigrali prednost s 14:6, trener Dallasa Rick Carlisle je zahteval minuto odmora. Po posvetu na klopi so se Mavericks prebudili in s sedmimi zaprednimi točkami prišli le na točko zaostanka. Luka Dončić je bil po štirih minutah in pol igre še vedno brez meta na koš, zbral je dva skoka in dve podaji, a tudi dve osebni napaki. Carlisle ga je preventivno potegnil na klop.

Ob 'zarjavelem' Davisu, ki je prvič zadel šele ob svojem šestem poizkusu iz igre, je Dallas prevzel vodstvo. Dončićevo vlogo je tokrat prevzel Kristaps Porzingis, Latvijec je v prvih 12 minutah, ki jih je odigral v celoti, zbral 11 točk. Sekundo pred zaključkom četrtine je sicer prodor pod koš uspešno zaključil Jalen Brunson za 31:26. Dallas v tej sezoni sicer še ni izgubil tekme, ko je vodil po prvi četrtini, dobil je vseh 19 tekem, ki jih je po ducat minutah začel boljše od tekmeca.

Luka je svoji prvi dve točki dosegel iz prostih metov po dveh minutah druge četrtine (37:32), v naslednji napadalni akciji pa je po skoku v napadu zadel met za tri točke. Po tej akciji je sicer nekoliko zašepal.

Slovenski zvezdnik je nato v dveh napadih prišel še do petih prostih metov, zadel je tri. Vmes je v obrambi tudi ukradel žogo. Dončić je bil tako najzaslužnejši za vodstvo s 45:35, dosegel je 8 od zadnjih 10 točk domače zasedbe.

Razlika se je nato ustalila okoli desetih točk, v zadnji minuti prvega polčasa pa je Luka s trojko poskrbel za +13. Za končni izid po dveh četrtinah (62:51) je nato dva prosta meta za Lakers zadel Nemec Dennis Schröder. Dončić je vseh svojih 13 točk dosegel v drugi četrtini, k temu je dodal še štiri skoke, šest asistenc in ukradeno žogo. Porzingis je imel na svojem kontu 15 točk.

Na začetku tretje četrtine domači preprosto niso mogli dobiti prekrška. Najprej je s kolenom v stegno dobil Josh Richardson, nato je še na bolj boleče mesto Andre Drummond zadel Porzingisa, za konec pa so delilci pravice ostali nemi še ob Dončićevi posesti žoge. Iz vsega skupaj je Dallas izvlekel le tehnično napako Richardsona, Lakers pa so vse skupaj izkoristili z delnim izidom 11:0, z njim so rezultat izenačili.

A nadaljevanje je bilo povsem drugačno, Dončić je deset zaporednih točk Dallasa zaključil s trojko za 72:62. Igralo se je v valovih, po domačem naletu je sledil še boljši gostujoči, košarkarji iz Los Angelesa so tako ob izjemnem Schröderju povedli že za štiri točke. Pri domačih je vse breme v napadu nosil Slovenec, Porzingis je parket zapustil zaradi poškodbe gležnja.

Po Dončićevi osmi asistenci je trojko zadel Tim Hardaway Jr., po uspešni obrambi pa je četrtino s skokom v napadu in košem za 94:90 zaključil Dorian Finney-Smith. Luka je tudi v tretji četrtini dosegel 13 točk, skupno je bil pri 26 točkah.

Prvi zvezdnik domačih, ki je v drugi in tretji četrtini ostal brez počitka, je presedel prvi del zadnjih 12 minut. A razlika je po zaslugi zadnje okrepitve Dallasa narastla, veteran J.J. Redick je z asistenco in petimi zaporednimi točkami poskrbel za 101:92.

Luka se je na parket vrnil sedem in pol minut pred koncem pri +5, mejo tridesetih doseženih točk pa je dosegel tri minute in pol kasneje, ko je položil za 110:101. Po minuti odmora so se Jezerniki s petimi zaporednimi točkami hitro približali na -4, a je nato izjemno pomembno trojko zadel Finney-Smith za 113:106.

Dobre pol minute časa je še ostalo, ko je Willie Cauley-Stein zadel enega od dveh prostih metov za 114:108, po hitrem košu gostov pa je bil s črte prostih metov prav tako enkrat natančen še Jalen Brunson. Ko je bil naslednji napad Lakers neuspešen, je bil dvoboj odločen. Z zmago so Mavericks na šestem mestu zahodne konference ujeli Portland, ki ima prav tako 32 zmag in 26 porazov, a je slednji boljši v medsebojnih obračunih.

Dončić je zbral 30 točk, 9 skokov, 8 asistenc in 3 ukradene žoge. Porzingis je bil kljub poškodbi z 19. točkami dugi strelec Dallasa, 13 točk je k zmagi dodal Richardson. Pri Lakers je 29 točk dosegel Kentavious Caldwell-Pope, Schröder pa 24. Davis je ob svojem povratku odigral manj kot 17 minut, z metom 2/10 je v svojo statistiko vpisal štiri točke in prav toliko ulovljenih žog.

Poraz za Philadelphio in Phoenix

Giannis Antetokounmpo je bil s 27 točkami in 16 skoki prvi strelec Milwaukee Bucks, ki je v derbiju vzhodne konference s 124:117 odpravil Philadelphia 76ers, vodilno ekipo vzhodnega dela lige NBA, ki je utrpela tretji poraz po vrsti. Milwaukee je na tretjem mestu razpredelnice.

"Philly je ekipa, s katero bi lahko zaigrali v končnici," je dejal Antetokounmpo. "To je bil dober test za nas."

Kemba Walker pa je z 32 točkami poskrbel za najboljši individualni dosežek četrtkovih tekem za prepričljivo zmago Boston Celtics nad drugo najboljšo ekipo zahodne konference Phoenix Suns z 99:86.