759 ogledov

Luka sam držal svojo ekipo v igri, prišel do 43 točk

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so izgubili proti LA Clippers s 101:113.

V ekipo Dallasa se je na tekmi z Los Angeles Clippers znova po pričakovanjih vrnil Luka Dončić, ki je pred tem še četrtič v sezoni izpustil drugo tekmo, ki so jo Mavericks odigrali v dveh dneh. Brez njega so njegovi soigralci doživeli nov poraz, boljša je bila ekipa iz Oklahoma Cityja. Še v slabši formi so bili pred tokratno domačo tekmo Clippers, ki so nanizali kar šest porazov.

Pri košarkarjih iz Los Angelesa je sicer manjkal zvezdnik Paul George, prvič po končnici leta 2021, ko so slavili Clippers, pa se je s košarjarji Dallasa pomeril dolgo časa poškodovani Kawhi Leonard. Zasedba iz mesta angelov je ena od štirih proti kateri je Dončić v svoji karieri v povprečju dosegal več kot 30 točk, poleg Clippers so to še Detroit, Portland in Golden State.

Slovenski as je tudi tokrat dosegel prve štiri točke Dallasa, a je bil na drugi strani s šestimi še uspešnejši Hrvat Ivica Zubac. A ta je že po štirih minutah in pol nasedel nakazanem metu Dončića, skočil v zrak in ob pristanku na tla storil še svoj tretji prekršek ter se tako za precej časa izločil iz igre, saj je bil seveda takoj zamenjan.

Clippers so vseeno ohranjali prednost, kar pet prostih metov je zaporedoma zadel Leonard za 15:6 minuto pred polovico četrtine. Dallas je iz igre metal slabih 2/10, Luka 1/5. Slednjega so po prejemu žoge ponavadi pokrila dva košarkarja, Dončić je bil prisiljen poiskati soigralce, ki pa napadov niso uspeli zaključiti.

Pet minut pred koncem četrtine je Jason Kidd vzel minuto odmora pri zaostanku 10.21. Po posvetu na klopi so gostje izvedli nekaj uspešnih napadov, enkrat je koš dosegel tudi Slovenec, a so bili še naprej večinoma neuspešni v obrambi. Ko se je to nekoliko spremenilo, je sledilo sedem zaporednih točk Dallasa, ta se je približal na -4. Luka je v tem nizu prišel do sedme in osme točke iz prostih metov, dodal pa še drugi skok in asistenco.

Četrtina se je končala sicer so košem domačih, pred tem bi sodniki sicer morali dosoditi avt za Dallas, a so se odločili napačno in ga dodelili gostiteljem. Marcus Morris Sr. je tri sekunde pred koncem četrtine zadel za 31:25.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Drugih 12 minut je Dončić tako kot ponavadi začel na klopi. Njegovi soigralci so se hitro približali na dve točki zaostanka, imeli ob metu Davisa Bertansa tudi priložnost, da povedejo, a je Latvijec zgrešil met za tri točke. Clippers so odgovorili z nizom 7:0. Z meti niso bili sicer pretirano natančni, a so po vrsti pobirali skoke v napadu in zaključevali z drugih in tretjih akcij.

Luka se je na parket vrnil tako pri zaostanku 33:42. V prvi napadalni akciji je po prodoru podal navzven do Tima Hardawayja Jr., ki je zadel trojko. Dončić je nato zgrešil dva prosta meta, enako Frank Ntilikina, Clippers pa so to izkoristili za +13.

Dobri dve minuti pred polčasom je razlika znašala že 20 točk. Luka je na drugi strani zadel svoj prvi met izza črte za tri tolčke, a v obrambi Mavericks še naprej niso bili sposobni zaustaviti  prav nič. Dončić je bil povsem frustriran, v napadu pa je v zadnjih sekundah četrtine povzdignil glas na soigralce, ko se ti niso uspeli postaviti na prava mesta, vse skupaj pa se je končalo z novim zgrešenim metom Reggieja Bullocka (0/3). Sledil je še prekršek na drugi strani, Nicolas Batum pa je s prostima metoma poskrbel, da so Clippers na glavni odmor odšli s prednostjo 69:47.

Tretjo četrtino je Luka odprl z dvema asistencama, skokom v napadu, po izgubljeni žogi gostiteljev pa je uspešno zaključil protinapad. Po njegovem košu je trener Clippersov Tyronn Lue po slabih dveh minutah že zahteval 'timeout'. Bilo je 53:72.

'Nalet' zasedbe iz Teksasa je bil zaustavljen, bližje je Dallas prišel šele pet minut in pol pred koncem četrtine, ko je Dončić od 'table' zadel za 62:79. Že v naslednji obrambni akciji ga je pri lovljenju žoge nekoliko odrinil Batum, Luka pa je naredil premet preko stolov v prvi vrsti in za nekaj trenutkov obležal na hrbtu.

Poteza Francoza, ki je z blokado na olimpijskih igrah v Tokiu preprečil Sloveniji uvrstitev v finale, ga je nekoliko ujezila, v napadu je zaigral precej agresivneje, dosegel tri točke, niz pa sta nadaljevala še Spencer Dinwiddie in Christian Wood. Mavericks so se približali na 70:83.

Luka je na začetku zadnje minute svoje moštvo vrnil 'le' na 10 točk zaostanka, ob tem je prišel do 23 doseženih točk, 11 v tretji četrtini. Ob tem je hitro zbiral tudi skoke, štiri sekunde pred iztekom tretjih 12 minut pa je podelil še asistenco za Bullockovo trojko za 78:88. Dončić je imel v statistiki vpisanih 9 ulovljenih žog, 7 podaj in dve ukradeni žogi.

Na parketu je ostal tudi na začetku zadnje četrtine. Mete je prepuščal soigralcem, a je Bullock zgrešil trikrat, Bertans pa dvakrat. Na drugi strani je bil z dvema trojkama uspešnejši Terance Mann, ki je tako Clippers popeljal do znova udobnih 16 točk prednosti. Nato so sodniki Slovencu dosodili še prekršek v napadu. Tega so gostje izpodbijali z zahtevanim pregledom posnetka ter bili pri tem uspešni. Luka je tako dobil na voljo prosta meta, oba je zadel za 80:94. Dallas je sicer zgrešil prvih sedem metov za tri točke v četrtini, šele osmega je zadel Ntilikina.

Štiri minute in 50 sekund pred zadnjim piskom sirene je Dončić že presegel mejo tridesetih točk. V napadu je vse prevzel v svoje roke, natanko dve minuti kasneje pa je s trojko Dallas približal na 96:104. Z enako mero je odgovoril Leonard, nato še enkrat Dončić za 99:107. Luka je dosegel zadnjih 14 točk gostov, 18 skupno v četrtini.

Leonard je imel 1:40 pred koncem po (pre)hitro dosojeni osebni napaki na voljo tri proste mete, vse je zadel za novih +11. Na drugi strani so piščalke ostale neme ob Dončićevem prodoru in metu na koš. Dvoboj je bil pravzaprav že odločen.

Dončić je s prostih metov do konca dosegel še 42. in 43. točko, končalo se je z zmago Clippers s 113:101.

Poleg omenjenega točkovnega izkupička, zanj je iz igre metal 12/22 (3/9 trojke, 16/21 prosti meti), je zbral tudi 11 skokov in 7 podaj. Šestnajst točk je ob porazu vpisal Hardaway Jr., 13 pa Dinwiddie.

Leonard je dosegel 33, Norman Powell pa 27 toč.