7232 ogledov

Luka znova čaral, uspel mu je tudi koš ob zvoku sirene

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so ustavili niz porazov. Na domačem parketu so premagali Miami s 115:90.

Luka Dončić in soigralci so nanizali tri poraze, povrh vsega pa so za vsaj teden dni zdaj izgubili še drugega strelca in skakalca ekipe Christiana Wooda, ki si je na zadnji tekmi proti Atlanti poškodoval palec na roki. A vrnil se je Tim Hardaway Jr. Dallas Mavericks kljub neugodni seriji še vedno zasedajo peto mesto v zahodni konferenci, a so se tekmeci, ki so bili za njimi, precej približali.

Tokrat je četo Jasona Kidda na papirju čakal še en dvoboj z neugodnimi nasprotniki, v goste je prišel Miami Heat, ki slovi po dobri obrambi. Šesta ekipa Vzhoda je doslej zabeležila eno zmago več in en poraz manj kot Dallas (25-21:24-22). Pomerili sta se sicer moštvi, ki sodita med tri najpočasnejše zasedbe po načinu igre. V tem elementu je Dallas 29. v ligi, Miami le mesto boljši.

Slovenski zvezdnik, ki ga ob parketu znova spremljal oče Saša, je v uvodni minuti zgrešil dva meta na koš tekmeca, a je kasneje s petimi zaporednimi točkami domače popeljal do prednosti z 11:6. V zadnjem času nezanesljiva obramba Dallasa je tokrat na začetku tekme delovala precej dobro. Tekmec je v prvih sedmih minutah tako zadel le dva meta iz igre (2/9), gostitelji pa so to izkoristili za prednost osmih točk.

Dve minuti pred koncem četrtine je Luka prišel do svoje šeste, sedme in osme točke s prostih metov, pred tem je bila nad njim namreč storjen prekršek ob metu za tri točke. V obrambi je nato pobral skok, po njegovi tretji asistenci na tekmi pa je trojko za +9 zadel Dorian Finney-Smith, ki je odigral drugo tekmo po mesečni odsotnosti zaradi poškodbe. Miami je krenil v svoj zadnji napad v prvih 12 minutah, a ga zapravil.

Ostale so še tri sekunde do konca četrtine. Do žoge je prišel Dončić in se moral odločiti za met iz precejšnje oddaljenosti. Ta je bil uspešen, s svojo drugo trojko iz dveh poizkusov pa je poskrbel za 31:19. Zbral je 11 točk ter po tri skoke in podaje.

Na začetku druge četrtine je tradicionalno obsedel na klopi. Njegovi soigralci so nekajkrat povedli že za 17 točk, a se je Miami še pred polovico četrtine s trojko Victorja Oladipa približal na 37:47. Kidd je po petih zaporednih točkah gostov vzel minuto odmora.

Po njej se je na parket vrnil tudi Dončić. Ta je najprej pobral dve odbiti žogi v obrambi, nato zadel svoj tretji met za tri točke, nadaljeval s podajo za trojko Reggieja Bullocka, vse skupaj pa v dveh napadih dokončal še s četrtim uspešnim metom izza črte, ki mu je sledil še koš za dve točki. Dallas je po tej Slovenčevi seriji povedel z 58:43.

Miami je odgovoril s šestimi zaporednimi točkami, v tem nizu bi lahko sicer na drugi strani Dončić povišal svoj točkovni izkupiček, vendar je zgrešil oba prosta meta, ki ju je imel na voljo. Prvi polčas se je končal s prednostjo domačih s 60:51. Luka je zbral 19 točk, pet skokov in štiri podaje.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Dončić je v slabih treh minutah in pol tretje četrtine zbral kar štiri odbite žoge, pred tem pa je že presegel tudi mejo dvajsetih doseženih točk. Ob njegovi točki (skupno 22.) iz prostega meta zaradi tehnične Tylerja Herra, ta se je pritoževal zaradi osebne napake, ki jo je dobil prav po stiku s Slovencem, se je prednost domačih znova povzpela do dvomestnega števila. Ko je nato met izza črte za tri točke zadel še Finney-Smith, se je na semaforju izpisal izid 72:57.

Erik Spoelstra je nalet domačih želel prekiniti z minuto odmora, a mu to ni uspelo. Po vrnitvi na parket je Miami namreč zapravil prvi napad, pod svojim košem pa košarkarji iz Floride niso uspeli zaustaviti Dončića, ki je zadel iz obrata, zaradi prekrška pa nato uspešno izvedel tudi dodaten prosti met za +18. Mavericks so prišli do takrat največje prednosti na tekmi.

Luka je štiri minute in pol pred koncem četrtine prišel že do 10. skoka in tako svojega 24. dvojnega dvojčka (double-doubla) v sezoni.

Minuto in pol kasneje se je pod košem dobro prerival Josh Green. Ta je dosegel koš, nad njim pa je bila storjen tudi prekršek. Avstralec je z dodatnim prostim metom domače popeljal do 83:61.

Prednost je do konca še narastla. Luka, ki ga je eden izmed sodnikov pred tem razjezil z dosojeno 'nošeno žogo,' je zadel trojko (5/6), v zadnjem napadu Dallasa pa s podajo našel Dwigta Powella, ki je zadel za 92:77. Dončić je zbral že 30 točk, 12 skokov, 6 podaj. To je bila že njegova 32. tekma v sezoni na kateri je dosegel vsaj 30 točk, rekord franšize sicer drži Mark Aguirre, ki je pred štirimi desetletji zbral 40 takšnih tekem v eni sezoni.

Dončić je ostal na parketu tudi na začetku zadnje četrtine, takoj je zadel za +27 Dallasa, po njegovem naslednjem košu, tokrat sta s Powellom zamenjala vlogi podajalca in strelca, pa je bilo 99:71.

Heat je odgovoril z nizom osmih zaporednih točk, a prave bojazni za preobrat nikoli ni bilo. Še zlasti po podobni seriji gostiteljev, za 106:79 sta poskrbela Luka s podajo in Green z 'alley-oop' zabijanjem. Vse je bilo odločeno, Dončić je pet minut pred koncem dokončno sedel na klop.

Nato se je čakalo le še na končni izid, na igrišče so stopili košarkarji, ki običajno dobijo malo priložnosti za dokazovanje. Dvoboj se je končal z rezultatom 115:90.

Luka je ob metu iz igre 12/24 (5/8 trojke, 5/8 prosti meti) vknjižil 34 točk in k temu dodal 12 skokov, 7 podaj in ukradeno žogo. Spencer Dinwiddie je zbral 19, Bullock 15 in Green 12 točk, pri Miamiju pa Oladipo 20, Bam Adebayo 18 (11 skokov), Herro 16, Jimmy Butler pa zanj skromnih 12 točk.

Denver tudi brez Jokića in Čančarja do zanesljive zmage

Denver Nuggets (33-13) po zanesljivi zmagi proti Indiana Pacers (23-24) s 134:111 ostajajo na vrhu zahodne konference. Boljši izkupiček imajo v celotni ligi le Boston Celtics (34-12). Ponoči so Nuggets igrali brez prvega zvezdnika Nikole Jokića, v ekipi pa ni bilo tudi slovenskega košarkarja Vlatka Čančarja. Ob njuni odsotnosti je 28 točk dosegel Aaron Gordon, Jamal Murray pa je vpisal trojni dvojček s 17 točkami, 14 podajami in 10 skoki.

Dvoboj med Los Angeles Lakers (21-25) in Memphis Grizzlies (31-14) je odločil Nemec Dennis Schröder, ki je ukradel žogo in nato zaključil protinapad 7,6 sekunde pred koncem tekme, ki so jo jezerniki dobili s 122:121. Grizzlies so s tem končali niz 11 zaporednih zmag. Russell Westbrook je vodil Los Angeles z 29 točkami, četudi je v igro vstopil s klopi, zvezdnik LeBron James je dodal 23 točk.

Do zmag so ponoči kljub odsotnosti Stephena Curryja in Klaya Thompsona prišli prvaki Golden State Warriors (23-23) proti Cleveland Cavaliers (28-19) s 120:114. Sacramento Kings (26-18) ostajajo na visokem tretjem mestu na zahodu po šesti zaporedni zmagi. Tokrat so s 118:113 premagali Oklahoma City Thunder (22-24).

Los Angeles Clippers (24-24) so s 131:126 ugnali San Antonio Spurs (14-32). Brooklyn Nets (28-17) so po zaslugi 48 točk Kyrieja Irvinga s 117:106 premagali Utah Jazz (24-25). Atlanta Hawks (24-22) so bili s 139:124 boljši od New York Knicks (25-22), eno najslabših moštev lige Orlando Magic (17-28) pa so s 123:110 premagali New Orleans Pelicans (26-20).