2481 ogledov

Luka znova odličen, Dallas prekinil niz najboljše ekipe v ligi

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so s 111:103 premagali Utah Jazz. Mavericks so tako s peto zaporedno zmago prišli do najdaljšega uspešnega niza v sezoni.

Luka Dončić je bil pred tekmo Dallasa z ekipo Utah Jazz, ki ima najboljši izkupiček v ligi NBA, izbran za igralca tedna v zahodni konferenci. Prestižni naziv je prejel tretjič v karieri, drugič v tej sezoni. Slovenski zvezdnik je svoje moštvo popeljal do štirih zaporednih zmag, prav vse so Mavericks zabeležili v gosteh. Ob izjemnem metu iz igre je prvi zvezdnik Dallasa v povprečju  zbral 28.3 točke, 6.8 skoka ter 6.3 podaje na tekmo.

Jazz so pred gostovanjem v Dallasu nanizali kar devet zmag. Pri slednjem je ponovno manjkal Kristaps Porzingis, tokrat zaradi težav z zapestjem, v kader pa sta se vrnila Maxi Kleber in Josh Richardson, ki sta prav tako kot Latvijec izpustila zadnjo tekmo. Namesto Porzingisa je v prvi peterki domačih zaigral Italijan Nicolo Melli.

Obe moštvi v uvodnih minutah nista bili ravno uspešni pri metih, malce pred polovico prve četrtine pa so po košu Dončića domači povedli z 10:9. Dvoboj je bil povsem izenačen tudi v nadaljevanju, Mavs pa so si prvo razliko večjo od ene točke priigrali po trojki Jalena Brunsona za 19:15. Kasneje je prednost narastla že na sedem točk, a je ob koncu četrtine dve trojki za Utah zadel Mike Conley. Jazz je po 12 minutah zaostajal s 25:27.

Luka Dončić Met in pol Šport Le kako mu to uspeva? Eden bolj norih košev Luke Dončića Luka Dončić NBA Šport Dončić že tretjič v karieri najboljši na Zahodu

Luka je odigral celotno četrtino (9 točk, 2 skoka, 3 asistence), zato je na začetku druge počival. Njegova odsotnost se ni poznala, Dallasu se je namreč odprlo pri metu za tri točke, predvsem po zaslugi Richardsona, ki je zadel svoje prve štiri trojke na tekmi, pa je moštvo iz Teksasa povedlo za +9.

Ob izidu 45:36 se je na parket vrnil tudi Dončić, ki je nato s košem in dodatnim prostim metom prvič poskrbel za dvoštevilčni naskok domačih. Ti so do glavnega odmora obdržali večji del priigrane prednosti, ob polčasu je bilo tako 50:42. Luka je v svojo statistiko vpisal 12 točk, štiri ulovljene žoge in tri asistence. Na drugi strani je prvi dve četrtini slabo odigral prvi zvezdnik Jazza Donovan Mitchell, ki je ob metu 2/13 iz igre zbral le štiri točke.

Na polovici tretje četrtine se je Utah približal na štiri točke zaostanka, imel tudi napad za še manjšo razliko, vendar ga ni izkoristil. Luka je nato zadel trojko za +7, po naslednji, ki jo je zadel Tim Hardaway Jr., pa se je na semaforju izpisal izid 66:58. Utah je vzel minuto odmora. A Dallas je bil v naletu, dvojec, ki sta ga sestavljala Luka in Timmy pa nezaustavljiv.

Slovenski zvezdnik je v tretji četrtini, ki jo je znova odigral v celoti, tako dosegel 16 točk, njegov soigralec pa je četrtino ob zvoku sirene zaključil z novim uspešnim metom za tri točke. Zadel je za 87:69.

Jazz je zadnjo četrtino odprl s šestimi hitrimi točkami, nato pa so gledalci v dvorani spremljali festival trojk. Na vsak uspešen met gostov so domači znali odgovoriti. Luka je presedel prvih pet minut in pol zadnje četrtine, v igro se je vrnil pri izidu 106:91.

Gostje so se dobre tri minute pred koncem približači na -10, a je nato po Dončićevi asistenci zadel Brunson, slovenski zvezdnik pa je nato dodal še trojko za 111:96.

To je bil sicer zadnji koš gostiteljev na tekmi, vendar se najboljša ekipa lige ni uspela približati na manj kot osem točk.

Luka je zbral 31 točk, 9 skokov in 8 asistenc. Njegov met za tri točke je bil 54,5-odstoten (6/11). Slovenec je imel tokrat veliko rapoloženih soigralcev. Dorian Finney-Smith je dosegel 23 točk, Brunson 20, Richardson 17 in Hardaway 16. Pri Utahu je Conley tekmo končal z 28. točkami.

Dallas bo naslednjo tekmo igral v noči na četrtek, ko bo gostoval v bližnjem Houstonu.

Brooklyn kljub poškodbi Hardna do zmage

V noči na torek je bilo onstran Atlantika na sporedu še šest tekem. Brooklyn Nets so v sosedskem obračunu na kolena položili New York Knicks s 114:112. Mrežice so v odsotnosti Blaka Griffina, Kevina Duranta, Tylerja Johnsona in Landryja Shameta po le štirih minutah igre ostali še brez poškodovanega Jamesa Hardena, v njihovi odsotnosti pa je v polnem sijaju zablestel Kyrie Irving in kratkohlačnikom nasul 40 točk.

Toronto Raptors so po hudem boju ukanili Washington Wizards s 103:101, zmagoviti koš po metu za tri točke pa je v izdihljajih tekme dosegel Gary Trent Jr. Kanadska zasedba je v končnici nadoknadila 19 točk zaostanka, najbolj učinkovit pa je bil Pascal Siakam z 22 točkami. V zasedbi iz ameriške prestolnice je Russell Westbrook dosegel trojni dvojček (23 točk, 14 skokov in 11 podaj), njegova ekipa pa je doživela četrti poraz v nizu.

Trenutno najslabša ekipa v NBA Minnesota Timberwolves je premagala Sacramento Kings s 116:106. V domači ekipi sta bila najbolj učinkovita D'Angelo Russell s 25 ter Karl-Anthony Towns s 23 točkami in 13 skoki.

Detroit Pistons so zanesljivo v gosteh premagali Oklahoma City s 132:108, Cleveland Cavaliers pa so v San Antoniu na krilih Dariusa Garlanda, ki je dosegel 37 točk, kar je njegov rekord v ligi NBA, slavili s 125:101.

Izjemno negotov obračun je bil v Houstonu, kjer je Phoenix zmagal s 133:130. Prvo ime dvoboja je bil Devin Booker, ki je v zadnji četrtini dosegel 18 od svojih 36 točk.