365 ogledov

Nemci izločili nekdanje evropske prvake

Dennis Schröder Epa
Poleg Slovenije so si napredovanje v četrtfinale EuroBasketa 2017 priigrale še reprezentance Nemčije, Italije in Grčije.

Nemci so s končnim izidom 84:81 premagal Francoze in si zagotovili četrtfinalni nastop. Nemška zvezdnika Dennis Schröder in Daniel Theis sta bila premočna za nekdanje evropske prvake, pa čeprav so Francozi v napeti končnici nadoknadili osem točk zaostanka in imeli na koncu še met za tri za izenačenje. A Nando de Colo ni zadel in Nemčija se je veselila prigaranega uspeha.

Slovenija EuroBasket 2017 Stavnice Šport Obrnili ploščo, takšne možnosti pripisujejo Sloveniji

Pri izidu 81:74 pol minute pred koncem sicer ni kazalo, da bo sledila drama. Toda Nemcem so se zatresle roke, izgubili so dve žogi, Francozi pa so se povsem približali. V igri živcev in metanja prostih metov so ob koncu nemški košarkarji vodili za tri, prednost pa zadržali po zadnjem neuspešnem francoskem napadu.

Za zmagovalce je Theis dosegel 22 točk (in sedem skokov), eno manj pa Schröder, pri Francozih pa je bil najbolj razpoložen Evan Fournier s 27 točkami, tik pred dvojnim dvojčkom (15 točk in devet skokov) je dvoboj končal Boris Diaw.

Nemčija se je v četrtfinale EP doslej nazadnje uvrstila leta 2007 pod vodstvom Dirka Nowitzkega, za preboj v polfinale pa se bo merila z boljšim iz dvoboja med Španijo in Turčijo.

| Avtor: Epa Epa

V tekmi osmine finala so Italijani s 70:57 (30:17, 48:29, 58:42) premagali Fince. Italija je stvari postavila na svoje mesto že v prvem delu, ki ga je dobila s 30:17. Izid ob polčasu (48:29) je napovedal, da se bo Italija brez težav uvrstila naprej, Finska je ob koncu sicer izkoristila bolj sproščene tekmece in dobila zadnji četrtini, vseeno pa ni imela možnosti.

Za Italijo je Marco Belinelli zbral 22 točk, 15 pa Luigi Datome. Pri Finski je tokrat manjkal delež prvega zvezdnika Laurija Markkanena (4 točke), zadevala pa sta Petteri Koponen (13) in stari znanec Slovenije Sasu Salin (11 točk).

Italija se bo v nadaljevanju pomerila z zmagovalcem dvoboja med Srbijo in Madžarsko.

V zadnji tekmi večera sta se pomerila tradicionalna košarkarska tekmeca. Dvoboj je bil bolj izenačen, odločila pa je boljša grška predstava v prvi in tretji četrtini, končni izid je bil 77:64.

Pri Litovcih je za slabo tolažbo Jonas Valančiunas ostal z dvojnim dvojčkom (13 točk, 15 skokov), najboljši strelec je bil Mindaugas Kuzminskas z 20 točkami. Pri Grkih je 21 točk dosegel Kostas Sloukas, 14 pa Nick Calathes.

Grki se bodo v četrtfinalu pomerili z boljšim iz obračuna med Hrvaško in Rusijo.

V nedeljo bodo na sporedu še preostale štiri tekme osmine finala: Latvija - Črna gora (zmagovalec bo naslednji slovenski tekmec), Srbija - Madžarska, Španija - Turčija in Hrvaška - Rusija.