2200 ogledov

Prvi korak k nazivu novinec leta

Luka Dončić
Luka Dončić izbran za novinca zahodne konference v ligi NBA.

Luka Dončić je v ligi NBA požel prvo uradno priznanje, izbrali so ga za novinca zahodne konference v oktobru/novembru. Mladi Slovenec je Teličke v tem obdobju popeljal do razmerja 8:2 v zmagah in porazih na domačem parketu, kar je najboljši dosežek moštva iz Teksasa od sezone 2013/14.

Dončić je bil na prvih 20 tekmah Dallasa prvi strelec ekipe s povprečjem 18.5 točke na tekmo, drugi skakalec s 6.5 skoka in drugi podajalec s 4.3 asistence na dvoboj. S časom nekaj več kot 33 minut je tudi prvi košarkar moštva po odigrani minutaži. Iz igre meče 44.3-odstotno (129/291), njegov odstotek meta za tri točke pa znaša 38.2 odstotka (47/123).

Med rookieji je prvi strelec, četrti po ulovljenih žogah in drugi po podaja. Dončić je 20 ali več točk dosegel na desetih tekmah, največ, kar 31, pa jih je zabil San Antoniu.

Dončić je na svojih prvih desetih tekmah med elito zbral 198 točk, 66 skokov in 44 asistenc, s tem pa se je pridružil legendarnemu Oscarju Robertsonu, ki mu je takšen dosežek kot edinemu novincu uspelo v sezoni 1960/61. Če v to kategorijo prištejemo še košarkarje nekdanje lige ABA, bi se temu kratkemu seznamu pridružila še Connie Hawkins (1969/70) in George McGinnis (1975/76).

Slovenec je na prvih 15 tekmah zbral 292 točk, kar je največ od najstnikov, ki so zaigrali v ligi NBA. Za dve točki je presegel dosežek zvezdnika Kevina Duranta iz sezone 2007/08.