5339 ogledov

Slovenski večer v NBA s 53 doseženimi točkami

Luka Dončić Reševalni pas/Twitter
Sijajni predstavi slovenskega dvojca. Goran Dragić in Luka Dončić prva strelca svojih ekip ob zmagah.

Goran Dragić je še tretjo tekmo po dolgotrajni poškodbi začel na klopi Miamija, ki je tokrat gostl prvake Golden State Warriors. Slednji so povedli s 7:4, a so nato domači dosegli osem zaporednih točk in v nadaljevanju četrtine nadzirali potek dvoboja. Nekdanji kapetan slovenske reprezentance je v igro vstopil šele po osmih minutah in pol igre pri rezultatu 23:18.

Gostje, ki so tokrat zaigrali brez DeMarcusa Cousinsa, so po prvih 12 minutah zaostajali za 10 točk, zadnjih pet točk v četrtini je z dvema prostima metoma in trojko k vodstvu Vročice prispeval Dragić (32:22). Prednost gostiteljev je nato narastla že na 15 točk, Dragić pa je zadel še svoj drugi met za tri točke. Izbranci Steva Kerra so se z nekaj uspešnimi akcijami Klayja Thompsona uspeli približati, a je nato Slovenec prestavil svoj motor v višjo prestavo in nanizal kar 11 točk. Dragić je samo v drugi četrtini dosegel 20 točk, pred polčasom pa jih je imel v svoji statistiki vpisanih že 25. Po njegovi zaslugi je Miami ob glavnem odmoru vodil s 74:59.

Tudi prvih osem minut tretje četrtine je Dragić presedel na klopi, v igro se je vrnil pri rezultatu 93:82. Najkoristnejši igralec evropskega prvenstva 2017 je na začetku zadnje četrtine zadel za 102:92, a si je nato prislužil peto osebno napako, zato ga je trener Erik Spoelstra umaknil z igrišča. Sedem minut in pol pred zadnjim piskom sirene je Steph Curry s trojko svojo ekipo približal le na tri točke zaostanka, dobri dve minuti kasneje pa se je na semaforju izpisal rezultat 109:109.

Dve minuti pred koncem je bilo 118:118, sledila pa je zadeta trojka in uspešno izveden dodaten prosti met za Kevina Duranta. Spoelstra je Dragića v igro vrnil šele 18 sekund pred koncem tekme pri 120:124. Le tri sekunde kasneje je Dwyane Wade zadel trojko za 123:124, Slovenec pa je še dodatno sekundo kasneje dobil šesto osebno napako, ki jo je storil, da bi preprečil napad tekmecev. Durant je zadel en prosti met, Miamiju pa je za zadnji napad ostalo slabih 14 sekund. Ob izteku teh je za norijo v dvorani poskrbel veteran Wade, ki je odločil dvoboj z uspešnim metom za tri točke za 126:125. Zvezdnik je zadel od table, pri metu pa se je odrinil z eno nogo.

Dragić je bil s 27 točkami, zbral je še tri skoke in asistenco, prvi strelec Miamija, Wade, ki bo po koncu sezone sklenil kariero, jih je k zmagi dodal 25.

Luka v zadnjih minutah pokopal tretjo ekipo Vzhoda

V Dallasu je gostovala ena boljših ekip lige - Indiana Pacers. Tudi v Teksasu so povedli gostje, na uvodu je bilo 10:4 za Indiano, a so Telički odgovorili z delnim izidom 17:2. Nalet domačih se je zaustavil, ko je na klop sedel Luka Dončić. Košarkarji iz Indiane so se hitro vrnili, ob koncu prve četrtine pa so se s trojko približali le na točko zaostanka pri 27:28.

Indiana je drugo četrtino odprla z 10:2, edini točki za Dallas je dosegel Dončić, ki danes sicer praznuje 20. rojstni dan. Mladi Slovenec je ob precejšnjem številu izgubljenih žog moral sesti na klop, uspešno pa ga je zamenjal še en novinec pri Dallasu Jalen Brunson. Ta je odlično odigral v napadu in v prvem polčasu zbral 16 točk. Tri točke manj je ob šestih skokih zbral Dončić. Ta se je v zaključku prvega polčasa vrnil na parket in z zabijanjem popeljal svoje moštvo do izenačenja.

Tretja četrtina se je začela z izidom 53:53, dvoboj pa je bil povsem izenačen tudi v naslednjih minutah. Gostitelji so si prvo otiplivejšo prednost priigrali ob polovici zadnje četrtine, ko so po peti asistenci Dončića in trojki Dirka Nowitzkija povedli z 88:83. Indiana se je kasneje približala na 89:91, a je Bojan Bogdanović dobil tehnično napako, saj je pri sodnikih protestiral, ker niso dosodili prekrška ob njegovem prodoru pod koš.

Domači košarkarji so nespametno potezo Hrvata izkoristili in se znova nekoliko oddaljili. Štiri minute pred koncem se je na parket znova vrnil Dončić pri vodstvu Teličkov s 96:91. Mladi Slovenec je nato izkazal z asistenco do Maxija Kleberja, dodal pa je tudi trojko z velike oddaljenosti za 103:96. Wesley Matthews, ki je sezono sicer začel prav pri Dallasu, vendar se je pred koncem prestopnega roka preko New Yorka peselil k Indiani, je bil natančen za tri točke, Dončić pa je zadel en prosti met (104:99).

Matthews je poskušal znova odgovoriti, vendar je bil nenatančen, Slovenec pa je na trojki našel Brunsona, ki je zadel za 107:99. Bogdanović je z dvema prostima metoma pripeljal goste na minus šest, vse dvome o zmagovalcu pa je z novo trojko razblinil Dončić za končnih 110:101. V zadnjih štirih minutah je bil udeležen pri vseh 13 točkah Dallasa, zbral je sedem točk in dve asistenci.

Skupno je Dončić na predvečer 20. rojstnega dne v statistiko vpisal 26 točk, 10 skokov in 7 podaj, Brunson se je ustavil pri 24 točkah, Tim Hardaway Jr. pa pri 20.