14 ogledov

Slovenci popolni: kot tretja padla Litva

omić reprezentanca slovenija švedska EP U20
1/24
Slovenska košarkarska reprezentanca je idealno zaključila prvi del evropskega košarkarskega prvenstva do 20 let v Domžalah. V skupini D je dosegla še tretjo zmago, tokrat proti vselej močni Litvi s 87:81, in se v nadaljevanje seli z maksimalnimi štirimi točkami.

Košarkarji Slovenije so na evropskem prvenstvu mlajših članov v Domžalah zabeležili tretjo zaporedno zmago. Premagali so Litvo s 87:81 (65:58, 42:30, 17:15) Slovenija se je s stoodstotnim izkupičkom uvrstila v drugi del prvenstva, ki bo od ponedeljka do srede potekal prav tako v Domžalah. Njeni naslednji tekmeci so Latvija, Turčija in Španija. Najboljši igralci pri Sloveniji so bili Klemen Prepelič z 20 točkami in 11 podajami, Alen Omić je zbral prav tako 20 točk in ujel 7 žog, Marko Pajić pa je dosegel 16 točk.

"Zadovoljen sem z zmago, saj so Litovco zelo nevaren nasprotnik. Gre za atletsko, trdo ekipo, ki zna zadeti iz razdalje. Misli, da so moji fantje danes Litvo premagali gladko, kljub končnemu rezultatu. Storili smo nekaj nepotrebnih napak, izgubili nekaj žog, kar so naši nasprotniki znali izkoristiti in se vračali v igro. Naša igra je bila v primerjavi tisto proti Švedski bolj precizna. 21 podaj pomeni zelo ekipno igra, veliko lepih in nesebičnih potez. Dobro je odigral Klemen Prepelič, najbolj pa cenim njegovih 11 podaj," je po srečanju zadovoljen dejal selektor Zmago Sagadin, ki so ga nekateri znova povezovali z Olimpijo.

Varovanci Zmaga Sagadina so v tretjem kolu prvega dela in odločilni tekmi za prvo mesto v skupini prikazali doslej najboljšo predstavo na prvenstvu. Potem ko so v uvodnih dveh nastopih s težavo premagali Italijo in Švedsko, so tokrat s kolektivno, borbeno in všečno igro pred več kot 2000 gledalci nadigrali vrstnike iz Litve, ki v mladinskih kategorijah sodijo med najobetavnejše ekipe na svetu.

Slovenija je vodila prav vseh štirideset minut. V štartu je povedla s 5:0, podatek, da je Litva na celi tekmi zmogla le eno izenačenje (15:15), pa priča o tem, da so imeli slovenski fantje dogajanje na parketu večino časa trdno v svojih rokah. Do dvomestne prednosti so se prvič prebili v zaključku prvega polčasa (40:29), najvišjo razliko so naredili na začetku drugega dela (53:38), zmagovalec pa je bil odločen dobre tri minute pred koncem, ko se je razlika povzpela na 80:68.

Ključne vloge na igrišču so imeli isti igralci kot na prejšnjih tekmah. Kapetan Klemen Prepelič je ob enajstih podajah dosegel še 20 točk, vključno s trojko iz osmih metrov v zadnji sekundi napada za 77:68, ki je goste, ki so v zadnji četrtini prišli na 65:63, dokončno oddaljila od zmage. Alen Omić je bil neustavljiv pod obročema, kjer je zbral 7 skokov in 20 točk, svoj običajni delež pa je prispeval tudi Marko Pajić (16 točk).