183 ogledov

Zmaji klonili po razburljivi končnici

Cedevita Olimpija - Darussafaka Tekfen
1/39
Anže Petkovšek Tekma Evropskega pokala med Cedevito Olimpija in Darussafako Tekfen v dvorani Stožice.
Košarkarji Cedevite Olimpije so v prvem kolu drugega najmočnejšega evropskega tekmovanja klonili proti Darussafaki s 73:79.

Ljubljanski košarkarji so po treh sezonah znova zaigrali v EuroCupu, tokrat pod novim imenom Cedevita Olimpija. Njihov tekmec je bil turški klub Darussafaka, ki je v sezoni 2017/18 osvojil prav to tekmovanje, v minuli pa je nastopal v Evroligi.

Olimpija je dobro odprla dvoboj, že po prvi četrtini je predvsem zaradi slabega meta Turkov vodila s 24:12. Ljubljančani so poleg boljšega meta tudi prepričljivo dobili skok (14:7). Izid je bil sicer izenačen še do rezultata 12:12, nato pa je gostiteljem v zadnjih treh minutah in pol prve četrtine uspel delni izid 12:0. Marko Simonović, ki je po svetovnem prvenstvu napovedal slovo od srbske reprezentance, je imel stoodstoten met za tri točke, zadel je vse tri poizkuse in bil z devetimi točkami tudi prvi strelec dvoboja.

Cedevita Olimpija - Darussafaka Tekfen | Avtor: Anže Petkovšek Tekma Evropskega pokala med Cedevito Olimpija in Darussafako Tekfen v dvorani Stožice. Anže Petkovšek

Domači so po košu Andrije Stipanovića kasneje povedli z 28:14, a nato se je ustavilo v napadu. V naslednjih štirih minutah in pol niso dosegli koša, Turki pa so se približali le na točko zaostanka. Serijo gostov je z dvema uspešnima prostima metoma nekoliko prekinil Simonović, vseeno pa je Durussafaka v zadnje tri minute prvega polčasa vstopila s prednostjo 31:30. Mirko Mulalić je odgovoril s trojko, a to ni pomagalo, saj je s petimi zaporednimi točkami Turke v novo vodstvo popeljal Doron Lamb, še en uspešen met za tri točke pa je za največje vodstvo Turkov (39:33) prispeval Kartal Ozmizrak. Pred odhodom na glavni odmor je za -4 poskrbel Maik Zirbes, ki je šele v torek dobil vse potrebne 'papirje' za igranje za Olimpijo. Gostje so drugih deset minut dobili s kar 27:11, ob njihovem boljšem metu pa so Ljubljančani zabeležili le po en skok v obrambi in napadu.

Darussafaka je sredi tretje četrtine po dveh trojkah Garyja Browneja povedla s 54:43. Razlika se je začela nekoliko topiti po asistenci in uspešnem prodoru Codija Millerja-McIntyreja, isti košarkar pa je kasneje še uspešno skočil v napadu in zadel še za 54:60. Tretjina se je končala s trojko Jake Blažiča s sredine igrišča (59:63), ki je na noge dvignila dvorano v kateri se je zbralo 2.400 gledalcev. Sodniki so si sicer dolgo ogledovali posnetek in nato koš kapetana Olimpije tudi priznali.

Turki so na začetku zadnje četrtine prednost ohranjali predvsem po zaslugi ofenzivnega skoka. Met se jim je namreč ustavil, a so to težavo nadomestili z ulovljenimi žogami. Pri Olimpiji se je sicer razigral Miller-McIntyre, po njegovih prodorih pa se je dobre štiri minute in pol pred koncem dvoboja na semaforju izpisal rezultat 68:70. Minuto kasneje je trojko iz kota zadel Edo Murić, domači so povedli prvič v drugem polčasu, turška klop pa je bila prisiljena vzeti minuto odmora.

Ta je pomagala, po novih dveh uspešnih skokih v napadu so gostje prišli do drugih priložnosti za met in jih tudi izkoristili ter povedli s 75:71. Po košu Blažiča minuto in 12 sekund do konca se je razlika prepolovila, kapetan je nato ujel tudi žogo pod svojim obročem in krenil v protinapad, ki pa se je končal z njegovo osebno napako v napadu. Do zadnjega piska sirene je ostalo še 46 sekund.

Dvajset sekund kasneje je s pirueto napad uspešno zaključil Browne za novih +4 za goste. Murić je poizkusil s trojko, a bil neuspešen, sodniki pa so v boju za žogo dosodili osebno napako Stipanoviću. Po dveh zadetih prostih metih je bilo že jasno, da je dvoboj odločen.

Razliko je prinesel predvsem skok. Turki so ga dobili z 48:31, v napadu so ulovili kar 17 žog. Imeli so tudi šest blokad, pri Olimpiji se nihče od igralcev ni vpisal v to statistično kategorijo.