25 ogledov

Lochte ugnal Phelpsa

Ryan Lochte Reuters
V dvoboju Američanov Ryana Lochteja in Michaela Phelpsa je zanesljivo zmagal prvi. Phelps je ostal celo brez kolajne na 400 metrov mešano. Svetovni rekord 16-letne Yejeve.

Michael Phelps, s 16 kolajnami - 14 zlatimi in dvema bronastima - najuspešnejši športnik v zgodovini olimpijskih iger, je bil šele četrti na 400 mešano. Poleg v zadnjih letih največjega tekmeca Ryana Lochteja, ki je vso konkurenco ugnal za več kot tri sekunde in prišel tako do prvega zlata v Londonu, sta bila od njega hitrejša še Brazilec Thiago Pereira in Kasuke Hagino. Phelps se je sicer le za las uvrstil v veliki finale, saj je zasedel le osmo mesto v kvalifikacijah. Še večji spodrsljaj si je privoščil Madžar Laszlo Cseh. Evropski rekorder je bil namreč le deveti in je ostal brez finalnega nastopa.

Na 400 metrov prosto je enaka usoda doletela tudi svetovnega rekorderja Paula Biedermanna. V isti disciplini bi kmalu brez nastopa v finalu končal tudi svetovni prvak Park Taehwan, ki so ga najprej diskvalificirali zaradi prehitrega starta, po pregledu televizijskih posnetkov pa mu le dovolili nastop med osmerico najboljših. V finalu ga je ugnal Kitajec Yang Sun, ki je postavil nov olimpijski rekord, le za sedem stotink pa je zaostal za Biedermannovim svetovnim rekordom. Bron je osvojil Američan Peter Vanderkaay.

Nov svetovni rekord

Za novo kitajsko zmago je na 400 metrov mešano poskrbela Shiwen Ye. Komaj 16-letna tekmovalka je ob tem zrušila tudi svetovni rekord. S časom 4:28,43 je kar za sekundo in dve stotinki popravila dosežek Stephanie Rice izpred štirih let v Pekingu. Avstralka je bila tokrat šesta, na zmagovalni oder  pa sta se povzpeli še Američanka Elizabeth Beisel in Yejina rojakinja Xuanxu Li.

Za nov olimpijski rekord pa so na 4 x 100 prosto poskrbele avstralske plavalke. Te so za 64 stotink ugnale Nizozemke, do brona pa je priplavala ameriška štafeta.