Barcelona drugič na strehi sveta

Messi
1/7
Reuters
Nogometaši Barcelone so se drugič v zgodovini okitili z naslovom svetovnega klubskega prvaka. V finalu turnirja v Jokohami na Japonskem so s 4:0 ponižali brazilski Santos. Za Barcelono je dvakrat zadel Messi, po enkrat pa Xavi in Fabregas.

Nogometaši Barcelone so silovito začeli tekmo in vseskozi prevladovali. Lionel Messi je prvi zapretil v 12. minuti, ko je preigraval na polovici Santosa, nato pa sprožil močan strel z 20 metrov. Brazilski vratar Rafael Cabral je žogo odbil do Thiaga, ki je neoviran slabo streljal naravnost v vratarja.

Že pet minut kasneje so nogometaši Barcelone izvedli novo lepo akcijo. Po trojni podaji se je Messi sam znašel pred Rafaelom, žogo pa z mesta dvignil čez vratarja in jo poslal v mrežo za vodstvo z 1:0. Varovanci Pepa Guardiole so po vodilnem zadetku dobili krila in že v 24. minuti povedli z 2:0. Še enkrat več so izigrali obrambo južnoameriškega prvaka, Xavi pa je neoviran z desetih metrov neubranljivo po sredini poslal žogo v mrežo za 2:0. V 28. minuti so Katalonci zapravili novo izjemno priložnost. Po kombiniranju s strelcem drugega gola je do strela prišel Cesc Fabregas, ki pa je zadel le vratnico. Španski reprezentant se je zadetka lahko veselil v 44. minuti. Messi se je še enkrat več poigraval v kazenskem prostoru, žoga se je po dveh poskusil odbila do Fabregasa, ki jo je z bližine ob vratnici poslal v mrežo za izid prvega polčasa 3:0.

2. polčas

Že po dobri minuti igre v nadaljevanju bi lahko Fabregas povišal vodstvo, a je po posredovanju brazilskega vratarja žoga za nekaj centimetrov zletela mimo desne vratnice. Minuto zatem so končno zapretili tudi nogometaši Santosa. 19-letni zvezdnik Neymar, ki je bil do tega trenutka povsem neopazen, je po podaji z desne strani s težkega položaja z glavo žogo poslal visoko čez gol Victorja Valdesa. V 57. minuti se je Neymar, na katerega je obramba Barcelone pozabila, sam pritekel pred Valdesa, a se ni izkazal in streljal naravnost v vratarja. V 82. minuti je drugi gol na tekmi dosegel Messi, ki je po podaji Danija Alvesa preigral vratarja in žogo poslal v prazno mrežo.

"Morda je bilo videti, da smo zmagali zlahka, a temu ni bilo tako," je takoj po tekmi povedal kapetan Blaugrane Carles Puyol. "Zgodnji gol nam je olajšal stvari. Nikoli nismo podvomili vase. Vseskozi smo imeli dogajanje pod nadzorom," je še dejal Puyol.

"Barcelono je nemogoče ustaviti," pa je po porazu dejal brazilski čudežni deček Neymar. "So najboljša ekipa z najboljšimi nogometaši na svetu. To je bila lekcija v igri nogometa. Igra Barcelone je težka za katero koli ekipo. Ni pretiravanje, da je najboljša ekipa na svetu. (Trener Barcelone Josep) Guardiola pravi, da moraš pred zmagami kdaj tudi izgubiti. Danes smo izgubili, a kdo ve, kaj se bo zgodilo v letu, ki prihaja," je dodal 19-letni Neymar, ki ga mnogi v prihodnosti vidijo prav v dresu Barcelone.

Katalonci so se z drugim naslovom svetovnega prvaka izenačili s Santosom, ki je oba naslova osvojil še, ko je za Brazilce igral Pele (1962, 1963).