2044 ogledov

Drugi poraz Hrvatov v nekaj dneh, pot na EP ogrožena

Harry Wilson Profimedia
Hrvaška je po Turčiji morala priznati premoč tudi Walesu.

Hrvaška nogometna reprezentanca se je znašla v težavah, po dveh porazih je padla na tretje mesto v skupini D. Tokrat so bili od čete Zlatka Dalića boljši Valižani, ki so pred domačimi gledalci slavili z 2:1.

Zaradi poškodb precej oslabljeni Hrvatje so bolj malo pokazali že v prvem polčasu, na začetku drugega pa so se hitro znašli v zaostanku. Žoga, ki jo je iz svojega kazenskega prostora poslal vratar Danny Ward, se je odbila od Marcela Brozovića in padla na nogo Davidu Brooksu. Ta je iz prve podal proti Harryju Wilsonu, ki je zlahka prehitel branilca Domagoja Vido in se iz oči v oči znašel z Dominikom Livakovićem. Ta je stekel iz vrat, Valižan pa je okroglo usnje poslal preko njega v mrežo.

Wilson, ki mu je ob koncu prvega polčasa Livaković fenomenalno zaustavil poizkus s prostega strela, je do svojega drugega zadetka prišel po uri igre. Z leve je v šestnajsterec podal Daniel James, Wilson pa je z glavo ustrelil v dolgi kot hrvaških vrat, čeprav je bil s hrbtom obrnjen proti tekmečevem golu.

Hrvaška je nato pritisnila, Wales pa se je branil. Po kotu je v 75. minuti na drugi vratnici z glavo ustrelil Mario Pašalić in znižal zaostanek. To je bil šele prvi strel Hrvatov na gol tekmeca. Nato več ni prišlo do spremembe rezultata.

Turčija je v tej skupini s 4:0 ugnala Latvijo ter ima zdaj 16 točk. Wales in Hrvaška sta jih zbrala 10, a imajo nogometaši z Otoka boljše medsebojno razmerje. Če tako Wales na zadnjih dveh tekmah osvoji dve zmagi, Hrvaški za direkten preboj na EP ne bo zadoščalo niti šest točk, ki so še na voljo v novembru.

Harry Wilson | Avtor: Profimedia Profimedia

Škoti in Španci že na EP

Na prvo mesto skupine A so po zmagi nad Norveško skočili nogometaši Španije in se po točkah izenačili s škotsko reprezentanco. Edini gol na dvoboju je v 49. minuti dosegel Gavi, je pa mrežo v prvem polčasu zatresel tudi Alvaro Morata, a je bil njegov zadetek po ogledu posnetka razveljavljen.

V prvi današnji tekmi te skupine je Gruzija visoko s 4:0 odpravila Ciper, ki ostaja brez točk na zadnjem mestu, Gruzijci so s sedmimi točkami četrti. Španci in Škoti imajo na vrhu po 15 točkah, Norvežani so zdaj pri desetih s tekmo več, kar pomeni, da so se Španci in Škoti že uvrstili na Euro.

Visoko zmago so si priigrali tudi nogometaši Romunije, ti so doma s 4:0 premagali Andoro, s katero so izkoristili spodrsljaj Švice proti Belorusiji (3:3) in prevzeli vodstvo v skupini I. Za Romune so zadeli Nicolae Stanciu, Ianis Hagi, Razvan Marin z bele pike in Florinel Coman. Romunska reprezentanca (16) ima zdaj točko več od Švicarjev, tretji je Izrael (11), ki pa v tem ciklu zaradi vojnih razmer v domovini ni igral tekem.

Švicarji so šele ob koncu tekme iztržili točko. Domači so povedli prek Xherdana Shaqirija sredi prvega dela, nato pa so po uri igre gostje spreobrnili izid in povedli po golih Maxa Ebonga in Denisa Poljakova. Dmitri Antiljevski je v 84. minuti zadel za 3:1, a sta bila v zaključku dvoboja za Švico natančna Manuel Akanji in Zeki Amdouni.

V skupini E sta se reprezentanci Poljske in Moldavije razšli z nedoločenim izidom 1:1. Še pred tem so Čehi slavili minimalno domačo zmago z 1:0 proti Ferskim otokom in so tako prehiteli Poljake na drugem mestu. Na vrhu so Albanci (13), sledijo Čehi (11), Poljaki (10) in Moldavci (9).