2149 ogledov

Noro! Največja sramota VAR-a vseh časov? Juventusu razveljavil čisti zadetek

Juventus Reševalni pas/Twitter
Sodniška ekipa na čelu z VAR-om je hudo oškodovala Juventus, kateremu je bil razveljavljen povsem regularen zmagoviti zadetek v 95. minuti.

Mnogi nogometni navdušenci smo bili mnenja, da se bo z uvedbo tehnologije VAR iz nogometa izkoreninilo sodniške napake in bo v ospredju le še nogomet. A čedalje manj jih verjame v to... Če niti ne omenjamo, kako VAR ubija igro in uničuje veselje ob zadetkih, kar bi še spregledali, če bi bilo vsaj sojenje od zdaj brez napak, je dejstvo, da so napake še vedno prisotne in dostikrat pristranske.

A če ste mislili, da je mogoče VAR dosegel svojo najnižjo točko na nedavni tekmi med Chelseajem in Tottenhamom, ste se še kako motili. Nepravica, ki je takrat v režiji Anthonyja Taylorja in Mika Deana doletela Modre iz Londona ni nič v primerjavi s tem, kar se je dogajalo v nedeljo v Torinu na tekmi Serie A med Juventusom in Salernitano, katera bi se morala končati z zmago Juventusa s 3:2, a se je VAR odločil, da bo končni rezultat le 2:2.

Tekma ni bila za tiste s šibkim srcem, saj je stara dama vse do 93. minute zaostajala z 1:2, nato pa je najprej po zgrešeni enajstmetrovki Leonardo Bonucci le uspel popraviti svojo napako ter izenačiti na 2:2. Že v naslednjem napadu pa je po kotu za popolni preobrat zadel Arkadiusz Milik. Tako se je vsaj zdelo...

Sodniška ekipa na čelu z Matteo Marcenarom je namreč zadetek razveljavila zaradi domnevnega prepovedanega položaja, v katerem naj bi se nahajal Bonucci. Slednji naj bi ob zadetku Milika oviral nasprotnega vratarja, kar je bila sporna odločitev že sama po sebi, še huje pa je, da Bonucci sploh ni bil v prepovedanem položaju. Bližje domačem golu od Bonuccija je bil namreč igralec Salernitane Antonio Candreva, katerega pa VAR ni vzel v obzir.

Italijanski Sky Sport je vse skupaj natančno izmeril ter potrdil, da se je Candreva v trenutku Milikovega strela nahajal 2,9 metra od golove črte, Bonucci pa 3,42 metra.

Iz vodstva lige so se odzvali na incident ter pojasnili situacijo in zakaj je bil Juventus tako grobo oškodovan. "VAR uporablja specifičen algoritem, ki vzame v obzir kote kamer za izračun natančne pozicije na terenu, medtem ko kamere Sky Italie tega niso mogle potrditi." Z drugimi besedami, kamere, ki so ujele Bonuccija v prepovedani položaj, niso zajele tako široke slike, da bi se na njej videlo še Candrevo, ki se je nahajal ob kotni zastavici.

A tudi z razveljavljenim zadetkom še ni bilo konec drame v Torinu. Milik je zaradi slačenja dresa ob neveljavnem zadetku prejel še svoj drugi rumeni karton, v fizičnem obračunu obeh ekip, ki je sledilo sporni situaciji, pa sta bila izključena tudi Federico Fazio in Juan Cuadrado, rdeči karton pa je prejel tudi Juventusov trener Massimiliano Allegri.

Atalanta zamudila priložnost za skok na vrh

Zanimivo pa je bilo tudi na drugih obračunih šestega kroga italijanskega prvenstva. Nogometaši Atalante so v domačem Bergamu le remizirali z do zdaj predzadnjim Cremonesejem 1:1 (0:0). S 14 točkami se je Atalanta na vrhu lestvice sicer izenačila z Napolijem in Milanom, zapravila pa priložnost, da se sama povzpne prav na vrh.

Gostitelji so se mučili s čvrsto obrambo Cremoneseja in šele v 64. minuti je Nizozemec Teun Koopmeiners zadel iz prostega strela. Po pregledu posnetka pa so sodniki odločili, da je Caleb Okoli žogi v gol pomagal z roko in ga razveljavili. Deset minut kasneje pa so domači le povedli. Strelec je bil Turek Merih Demiral. A slavje je bilo kratko. Emanuele Valeri je le štiri minute kasneje izid spet poravnal. Cremonese, ki se je vrnil v serie A prvič po letu 1996, se bo kot kaže letos krčevito boril za obstanek. Na šestih tekmah je doslej zbral dve točki.

Popoldan je Udinese, za katerega je Sandi Lovrič odigral celo tekmo, s 3:1 v gosteh ugnal Sassuolo. Domači so po golu Davideja Frattesija v 33. minuti sicer povedli, drugi polčas pa je bil v v sodnikovem podaljšku v znamenju Udineseja. Dvakrat je zadel Portugalec Beto (75., 90.+3), odločilni gol pa je v uvodni minuti sodnikovega podaljška dosegel Lazar Samardžić (90+1).

Sandi Lovrić | Avtor: Epa Epa

Bologna je z 2:1 premagala Fiorentino in dosegla prvo zmago v sezoni. S tem je lepo popotnico dobil novi trener Thiago Motta, ki bo, potem ko je moral klop zapustiti Siniša Mihajlović, ekipo prevzel v ponedeljek, tokrat jo je vodil trener mlade ekipe Luca Vigiani. Dvoboj bivših drugoligašev med Leccejem in Monzo se je končal brez zmagovalca 1:1.

Na lestvici si prvo mesto z Atalanto delita Napoli in Milan, ki sta zmagala že v soboto. V Neaplju, kjer so domači sredi tedna v ligi prvakov prikazali odlično igro in s 4:1 premagali Liverpool, pa so se tokrat mučili s Spezio vse do 89. minute. Takrat je gol za zmago dosegel Giacomo Raspadori.

Branilec naslova Milan je na gostovanju v Genovi pri Sampdorii zmagal z 2:1. Rdeče-črni so povedli v šesti minuti po golu Juniorja Messiasa, v 21. so sodniki zadetek Charlesa De Ketelaereja razveljavili zaradi prepovedanega položaja, v 47. minuti pa je bil pri gostih izključen Rafael Leao. Domači so nato izenačili v 57. minuti prek Filipa Đuričića, vendar je Milan kljub igralcu manj v 67. minuti znova povedel, ko je zadel Olivier Giroud.

Nogometaši milanskega Interja, pri katerem je Samir Handanović branil celo tekmo in z dobrimi obrambami v obup spravljal tekmece, je proti Torinu do zmage z 1:0 prišel v 89. minuti, ko je zadel Marcelo Brozović.

Krog bosta v ponedeljek dokončala Empoli Petra Stojanovića in Lovra Štubljarja ter Roma.