19 ogledov

Od 0:1 do 2:1, nato 2:3

Ciro Immobile Profimedias
V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo je stežka do zmage prišla Italija. Zanesljivejša je bila Španija, spodrsnilo pa je Walesu.

Makedonci v tokratnih kvalifikacijah res nimajo sreče. Na prvi tekmi so v zadnjih minutah tekme klonili proti Albaniji, nato so v sodnikovem dodatku zastreljali enajstmetrovko, tokrat pa so zadetek za poraz z 2:3 prejeli v 91. minuti.

Na tekmi so sicer sredi prvega polčasa po kotu povedli Azzurri, v kazenskem prostoru domačih je bil najbolj spreten napadalec Andrea Belotti. Štirikratni svetovni prvaki so imeli nato dolgo vse reči pod kontrolo, a je po slabi uri igre prišlo do prvega preobrata na tekmi. Najprej je z natančnim strelom zunaj kazenskega prostora zadel Ilija Nesterovski, le dve minuti kasneje pa je vajo ponovil še Feran Hasani. V 70. minuti so imeli gostitelji priložnost še za večje vodstvo, a je Gigi Buffon po prostem strelu zaustavil nevaren strel z glavo branilca Daniela Mojsova.

Gostitelji so nato fizično precej padli, za izenačenje pa je poskrbel Ciro Immobile, ki je podajo z desne strani lepo podaljšal v dolgi kot makedonskih vrat. Isti igralec je nato dvakrat poskušal naplahtati sodnika, da Italiji prisodi enajstmetrovko, a mu to ni uspelo. Prvič je tekmeca zadel v hrbet, a zahteval igranje z roko, v drugo pa je teatralno padel ob makedonskem branilcu.

Azzurri so bili vse boj nevarni, nizozemski delilci pravice pa so neupravičeno razveljavili zadetek rezervista Marca Parola, saj so mu nepravilno dosodili prepovedan položaj. A to ni vplivalo na razplet tekme, v 91. minuti je bil po gneči v kazenskem prostoru na drugi vratnici sam Immobile in z glavo postavil končni izid dvoboja.

Tudi Španci so se v Albaniji nekaj časa mučili, po prvem polčasu je bil izid 0:0. Nogometaši iz Pirenejskega polotoka so povedli po napaki domačega vratarja Etrita Berishe, ki je nespretno izbijal žogo iz svojega kazenskega prostora in jo poslal le do nasprotnikov. Ti so izpeljali hitro akcijo, Diego Costa pa je izkoristil nesebično podajo Davida Silve. Vse upe na presenečenje je nato domačim uničil še klubski soigralec Silve pri Manchester Cityju Nolito.

Španija je z zmago prevzela vodstvo v skupini G, v kateri je tokrat Liechtenstein na gostovanju v Tel Avivu dosegel svoj prvi gol v kvalifikacijah, ki pa ni zadostoval za prvo točko, saj so Izraelci že v prvi 16 minutah zadeli dvakrat, obakrat je bil natančen Tommer Hemed.

Valižanski zmaji le do remija

Nogometna reprezentanca Gruzije je v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2018 osvojila prvo točko. To ji je presenetljivo uspelo na gostovanju pri Walesu, ki je odlično igral na letošnjem evropskem prvenstvu. Gostitelji so sicer prek Garetha Balea povedli, toda v drugem polčasu je po natančni podaji v kazenski prostor z glavo izenačil Tornike Okriašvili.

Wales je zaradi izgube dveh točk moral prepustiti prvo mesto v skupini D, in sicer Srbom, ki so po lepi predstavi z veliko priložnostmi na obeh straneh s 3:2 premagali Avstrijce. Junaka tekme sta bila Aleksandar Mitrović, ki je dosegel dva gola, in Dušan Tadić, ta je pri prvih dveh golih lepo podal, nato pa še zabil odločilen gol. Za Avstrijce sta bila uspešna Marcel Sabitzer, ki je izkoristil napako srbske obrambe, in Marc Janko, njegov gol je padel iz zelo sumljivega položaja.

Isto točk kot Srbi imajo tudi Irci, ti so bili uspešni na gostovanju pri Moldaviji, zmagali so s 3:1. Dva gola je dosegel James McClean, enega pa že na samem začetku tekme Shane Long.

Hrvati in Islandci na vrhu

Hrvati so po Kosovu brez praske preživeli tudi gostovanje na Finskem. Tokrat strelsko niso bili tako razpoloženi kot pred dnevi, ko so najmlajšo evropsko reprezentanco premagali s 6:0. V prvem polčasu so imeli le eno priložnost, a jo tudi izkoristili. Šime Vrsaljko je z desne strani poslal žogo na drugo vratnico, kjer jo je dočakal Andrej Kramarić, njegov gol pa je na golovi črti z glavo samo še potrdil Mario Mandžukić, ki je bil uradni strelec. Hrvati so bili v drugem delu nevarnejši, a več kot vratnice Ivana Perišića jim ni uspelo zadeti. Na drugi strani domači resnejših priložnosti niso imeli, so pa v zadnjih minutah pritisnili, a je hrvaška obramba njihove napade odbila.

Kosovo je zabeležilo še en prepričljiv poraz, Ukrajina ga je premagala s 3:0. So pa se gosti dolgo časa dobro držali, prvi gol so si v 31. minuti zabili sami, druga dva pa prejeli v zadnjih desetih minutah, ko sta v polno zadela Andrij Jarmolenko ter Ruslan Rotan.

Tako kot Hrvaška je v skupini I še naprej uspešna Islandija, ki je zabeležila drugo zaporedno zmago na domačem igrišču. Po drami v tekmi s Finsko je bila tokrat bolj zanesljiva, v derbiju skupine je z 2:0 premagala Turčijo. Gola sta padla tik pred odhodom na odmor, v razmaku dveh minut je najprej Omar Toprak dosegel avtogol, nato pa je vodstvo povišal Alfred Finnbogason.