Šport > Nogomet
18 ogledov

Odmevna gesta kurdskega kluba

Amed SK Amedspor Fenerbahče turški pokal protest Reševalni pas/Twitter
V turškem pokalnem tekmovanju so nogometaši Ameda poskrbeli za zgovoren protest.

Ko je sodnik Ilker Merai zapiskal začetek tekme četrtfinala turškega nogometnega pokala med velikanom Fenerbahčejem in kurdskim tretjeligašem Amed SK, je v uvodnih sekundah igral le Fenerbahče. Medtem ko so si igralci iz največjega turškega mesta že podajali žogo, so se Kurdi obrnili proti novinarski tribuni in obstali za 30 sekund.

Nogometaši Ameda so se v torek na ta način odločili za tihi protest proti disciplinskim ukrepom turške zveze, ki so jih v klubu označili za nepoštene, brezčutne in enostranske. Amed SK, v Turčiji se uporablja tudi naziv Amedspor, je prvi tretjeligaš v zgodovini turškega pokala, ki se je prebil v četrtfinale, zveza pa je odločila, da se tekma z velikim Fenerbahčejem igra pred praznimi tribunami.

Ideološka propaganda?

Turška zveza je odločitev o prazni tribuni utemeljila z ideološko propagando v klubu. Na prejšnjih pokalnih tekmah naj bi kurdski navijači namreč skandirali slogane kot "Povsod je upor", "Otroci naj ne umirajo, ampak gledajo tekme" in to je bil razlog za tekmo pred praznimi tribunami. Zaradi domnevne politične propagande je bil kaznovan tudi najboljši igralec ekipe Deniz Naki, ki ne sme igrati na 12 tekmah.

Naki je uvrstitev klub v četrtfinale na socialnih omrežjih posvetil "vsem tistim, ki že 50 dni umirajo in so ranjeni v grozodejstvih na naših tleh". Te seveda napada turška vojska. Naki je za to prejel rekordno kazen s strani turške zveze, ki pred tem nogometaša še ni kaznovala z 12 tekmami prepovedi igranja. Reprezentant Emre Belozoglu, ki je leta 2012 nasprotnega igralca užalil z rasističnimi žaljivkami, je denimo dobil dve tekmi prepovedi.

Pomemben identifikacijski simbol

Kurdski klub je s svojimi uspehi in poreklom postal jabolko spora družbenih in političnih skupin v državi. Problem je predvsem to, da gre za kurdski klub, ki ima sedež v Diyarbakirhu, ime kluba Amed pa ni nič drugega kot kurdsko ime za kraj Diyambakir. Lani je predsednik kluba Ihsan Avci dejal: "Amedspor je ekipa iz Kurdistana. V ekipi je 80 odstotkov Kurdov in pozivamo vse kurdske igralce, naj se nam pridružijo."

Klub je vsekakor pomemben identifikacijski simbol za Kurde, z uspehi v težkih časih pa mnogokrat tudi nekakšna luč na koncu predora. V vodstvu kluba poudarjajo, da so bili zaradi svojega izvora večkrat žrtev rasističnih in etničnih žalitev, a da turška zveza zaradi tega ni kaznovala še nikogar. A žaljivi niso le nogometaši. V osmini finala pokala, kjer je Amedspor izločil Bursaspor, so gledalci bučno pozdravili vsak dodeljeni rumeni karton za Kurde, kurdski navijači pa po navodilih zveze zaradi varnostnih pomislekov niso smeli na tekmo. Kljub temu so tretjeligaši slavili z 2:1.

Kurdi so bili učinkoviti tudi na prvi četrtfinalni tekmi, kjer so kljub praznim tribunam iztržili remi - 3:3. A za povratno tekmo v Istanbulu grozi nova kazen. Igralci Amedsporja so namreč na igrišče pred tekmo prišli s transparentom, na katerem je pisalo "Otroci naj ne umirajo, ampak gledajo tekme."

Komentarjev 1
  • Papaja Popi 16:43 12.februar 2016.

    Turki hočejo Kurde dokončno iztrebiti.