4447 ogledov

Teroristični napad? Tekma med Belgijo in Švedsko prekinjena!

Švedski navijači Profimedia
Avstrija na EP, zaradi streljanja v Bruslju prekinjen obračun Belgije in Švedske.

Avstrijski nogometaši so si zagotovili nastop na evropskem prvenstvu, ki bo prihodnje leto v Nemčiji. Po zmagi proti Azerbajdžanu z 1:0 so poleg Belgije napredovali iz skupine F. Drugi obračun te skupine med Belgijo in Švedsko pa je bil prekinjen, potem ko sta pred tem v streljanju v Bruslju po navedbah tujih agencij umrla dva švedska navijača.

Bruselj strelski napad teroristični napad Svet Video: Grozljiv posnetek strelskega napada v središču Bruslja

Švedski nogometaši se po odigranem prvem polčasu niso želeli vrniti na zelenico stadiona King Baudouin, s prekinitvijo dvoboja pa so se strinjali tudi Belgijci. V izjavi na družbenem omrežju X je prekinitev dvoboja potrdila Švedska nogometna zveza. To je kasneje zapisala tudi Evropska nogometna zveza Uefa. V trenutku prekinitve je bil rezultat 1:1.

Belgijska javna televizija RTBF je navijačem priporočila, da ne zapuščajo stadiona. Na stadionu je bilo pred kratkim po navedbah srbske tiskovne agencije Tanjug še vedno 35.000 gledalcev. V strelskem napadu sta po pisanju tujih agencij, med njimi tudi AFP, umrla švedska navijača.

Švedski navijači | Avtor: Profimedia Profimedia

Po poročanju medijev je domnevni storilec v fluorescentno oranžnem jopiču streljal z avtomatskim orožjem in nato pobegnil s kraja dogodka, je razvidno iz posnetka, ki ga je na spletni strani objavil časnik Het Laatste Nieuws. Napadalec naj bi izstrelil najmanj štiri strele.

Tožilstvo, specializirano za pregon terorizma, preiskuje morebitni teroristični motiv za napad, še poroča AFP. Stopnja pripravljenosti je dvignjena na štiri, kar je najvišja in pomeni, da obstaja resna in neposredna grožnja, navaja Tanjug.

Iz skupine F sta si sicer nastop na evropskem prvenstvu, ki bo prihodnje leto v Nemčiji, že zagotovili reprezentanci Belgije in Avstrije. Nogometaši slednje so si vstopnico za EP zagotovili ob gostujoči zmagi proti Azerbajdžanu z 1:0. Edini zadetek na tekmi je dosegel Marcel Sabitzer v 48. minuti.

V skupini B je velik korak k uvrstitvi na euro storila Nizozemska, ki je prek Virgila van Dijka edini zadetek proti Grčiji dosegla v sodnikovem dodatku drugega polčasa.

Na lestvici ima Nizozemska tako kot Grčija 13 točk, a tudi tekmo manj in boljši medsebojni izkupiček, ki šteje v primeru izenačenja po točkah ob koncu kvalifikacijskega cikla. Na vrhu je Francija (18 točk), ki si je že v prejšnjem krogu zagotovila nastop na EP. V skupini B je danes Irska v gosteh ugnala Gibraltar s 4:0 in ima na lestvici šest točk.

V skupini J Portugalska še naprej igra zelo učinkovito. Po osmih tekmah je zabila že 32 golov, od tega danes pet v gosteh proti Bosni in Hercegovini. Vse gole so evropski prvaki iz leta 2016 dosegli v prvem polčasu. Dvakrat je bil natančen Cristiano Ronaldo, ki je v 203. nastopu dosegel že 127 golov. Natančni so bili še Bruno Fernandes, Joao Cancelo in Joao Felix.

Portugalci imajo popoln izkupiček 24 točk in so si že v petek zagotovili vstopnico za EP. Danes se je z zmago v gosteh proti Luksemburgu z 1:0 temu približala še Slovaška. Edini gol je dosegel David Duriš v 77. minuti. Na lestvici imajo Slovaki 16 točk, Luksemburžani so ostali pri 11. Islandija je po zmagi s 4:0 proti Lihtenštajnu zdaj pri 10 točkah in je prehitela Bosno, ki je pri devetih.