16 ogledov

Prva zmaga Slovenije

Goran Dragić
1/8
Slovenski košarkarji se na svoji prvi tekmi na tokratnem svetovnem prvenstvu premagali Avstralijo z 90:80.

Slovenski košarkarji so tekmo z Avstralijo dobro odprli v napadu, košarkarji iz Oceanije pa so četi Jureta Zdovca uspešno sledili le v prvih nekaj minutah. Po dobri polovici prve četrtine je bil tako rezultat 18:15 v korist Slovencev, nato pa je Goran Dragić najprej zadel trojko, kasneje pa še dodal štiri točke za 25:15. Ob precej boljši obrambi je nato prednost v drugi četrtini narastla na 13 točk (34:21), a so nato Avstralci odgovorili s šestimi zaporednimi točkami. Ob koncu četrtine so Slovenci prejeli še nekaj lahkih košev, enega tudi dve sekundi pred glavnim odmorom, vseeno pa so ob polčasu vodili z 49:43.

Precej presenetljivo je slovenska izbrana vrsta v prvih 20 minutah dobila skok (16:12), v raketi, kjer naj bi imeli košarkarji iz Avstralije precejšnjo prednost, pa je dosegla enako število košev (24:24). Goran Dragić je na parketu prebil skoraj 16 minut in pol, zbral pa je 15 točk in pet skokov. Pri Avstralcih je bil razpoložen nekdanji košarkar Uniona Olimpije Aaron Baynes, ki je v svojo statistiko vpisal 13 točk, ujel pa je štiri odbite žoge.

Drugi polčas se je začel z naletom Avstralcev, Ti so se namreč hitro približali le na točko zaostanka (51:50), vendar je nato starejši od bratov Dragić zadel dva prosta meta, po en koš pa sta dosegla Domen Lorbek in Jaka Blažič. Košarkarjem iz Ocenije ni pomagala niti minuta odmora, Jaka Klobučar pa je s petimi zaporednimi točkami poskrbel za rezultat 64:56. V zadnjih deset minut so slovenski košarkarji krenili s prednostjo devetih točk, v zadnji akciji tretje četrtine je namreč za 69:60 zadel Zoran Dragić.

Alen Omić je nato nekajkrat odlično zaustavil Baynesa, prednost Slovenije pa je tako tudi po njegovi zaslugi ostajala precejšnja. Ob koncu 33. minute je Zoran Dragić zadel trojko, njegov brat pa je Slovenijo popeljal do rezultata 78:62. Ko je slabe štiri minute do konca met za tri točke zadel še Lorbek (81:65), je vse kazalo na zanesljiv uspeh slovenske izbrane vrste. Po dveh hitro izgubljenih žogah so se Avstralci približali na 76:83, 40 sekund pred koncem pa se je po nori trojki Ryana Broekhoffa z osmih metrov na semaforju izpisal izid 80:85. Jure Balažić je bil nato trikrat natančen iz prostih metov, piko na i k zmagi pa postavil Edo Murić.

Goran Dragić je zbral 21 točk, sedem skokov in štiri podaje, 13 točk je dosegel Lorbek, po deset pa Zoran Dragić in Balažić. Baynes je zbral 21 točk.

"Čestitam igralcem za pomembno zmago. Zadovoljen sem, saj so igrali čvrsto, hrabro, prav tako, kot smo se dogovorili. V zaključku tekme smo sicer izgubili nekaj žog, a to ne sme pokvariti skupnega vtisa. Sistem tekmovanja nam ne dovoljuje, da bi se sprostili, kajti že jutri nas čaka nova preizkušnja. Teh tekem se po pravici povedano najbolj bojim," je po tekmi dejal selektor Zdovc.

SP, skupina D, 1. kolo:

Slovenija : Avstralija 90:80 (27:19, 49:43, 69:60)

Dvorana Gran Canaria Arena, gledalcev 5900, sodniki: Anderson (ZDA), Mercedes (Dominikanska republika), Viator (Francija).
Slovenija: Balažić 10 (5:6), Slokar 4, Murić 5 (1:2), Blažič 9 (2:2), Zupan 3, G. Dragić 21 (2:2), Z. Dragić 10, Lorbek 13 (2:2), Klobučar 7, Omić 8.
Avstralija: Broekhoff 9, Ingles 12 (2:5), Newley 13 (2:3), Dallavedova 3, Baynes 21 (5:5), Andersen 14 (5:5), Motum 8 (2:3).
* Prosti meti: Slovenija 16:21, Avstralija 12:14.
* Met za dve točki: Slovenija 24:39, Avstralija 23:44.
* Met za tri točke: Slovenija 10:21 (G. Dragić 3, Z. Dragić 2, Balažić, Lorbek, Klobučar, Zupan, Blažić), Avstralija 6:13 (Broekhoff 3, Newley, Dellavedova, Andersen).
* Skoki: Slovenija 32 (20 + 12), Avstralija 25 (15 + 10).
* Osebne napake: Slovenija 27, Avstralija 18.