25 ogledov

Američani na Slovence, Francozi proti Špancem

Mike Krzyzewski prijateljska tekma Slovenija ZDA Las Palmas
1/12
Američani so zlahka ugnali Mehičane (86:63) za četrtfinalni obračun s Slovenci. V Madridu je Francija v derbiju dneva premagala Hrvaško (69:64) in se bo za vstop v polfinale pomerila s Španijo, ki je na zadnji sobotni tekmi pričakovano visoko odpravila Senegal (89:56).

Izločilne boje so v Barceloni odprli Američani in Mehičani. Izbranci Mika Krzyzewskega niso imeli težav proti svojim južnim sosedom (86:63), čeprav so dosegli kar 16 točk manj od svojega povprečja v skupinskem delu tekmovanja. Najboljši strelec tekme je bil mehiški center Gustavo Ayón s 25 točkami, na drugi strani jih je Stephen Curry dosegel 20 (trojke 6/9). ZDA se bodo v četrtfinalu pomerile s Slovenijo, ki je izločila Dominikansko republiko (71:61).

Američani so dvoboj pričakovano začeli precej bolje in hitro povedli za enajst točk (13:2). Pod obročema je dominiral Kenneth Faried, Mehičani pa niso našli odgovora na agresivno igro tekmecev v obrambi. Mehika se je nato le uspela približati s sedmimi zaporednimi točkami (13:9), njihovo serijo je s trojko prekinil Stephen Curry (16:9). Do konca prve četrtine so si ZDA priigrale deset točk prednosti (23:13).

Američani še naprej niso imeli večjih težav s consko obrambo fantov iz Srednje Amerike, sredi druge četrtine so po trojki Jamesa Hardena povedli za 16 točk (35:19). Njihov nalet sta prekinila Jorge Gutiérrez  in Gustavo Ayón (39:25). Slednji je do polčasa, ko so Američani vodili za 15 (42:27), dosegel že 12 točk. V drugi četrtini sta obe ekipi storili le po dve osebni napaki.

Mehičani na koncu omilili poraz

Na začetku drugega polčasa so Američani stopili na plin in dosegli prvih osem točk (50:27). S strelskim šovom je nadaljeval Curry, ki je v 25. minuti dosegel že 20 točk, pri tem je zadel šest trojk iz devetih poskusov. Serijo ZDA sta prekinila Ayón in Orlando Méndez-Valdez (57:34). Po treh četrtinah je prednost aktualnih svetovnih prvakov znašala 28 točk (66:38).

V zadnji četrtini so si ZDA priborile že 37 točk naskoka (75:38), nato pa so ob bolj sproščeni igri na svoj račun prišli tudi Mehičani in uspeli konkretno znižati zaostanek, ki je na koncu znašal znosnih 23 točk (86:63).

Infarktna končnica pripadla Francozom

Bojan Bogdanović Batum Hrvaška Francija osmina finala Mundobasket | Avtor: EPA EPA

V Madridu so se aktualni evropski prvaki Francozi pomerili s Hrvaško, ki na letošnjem prvenstvu v skupinskem delu ni našla prave forme. Galski petelini na Mundobasketu nastopajo s precej spremenjeno zasedbo v primerjavi z lanskim Eurobasketom, a so se ponovno uspeli prebiti med osem najboljših, potem ko so v končnici ubranili prednost po naletu "ognjenih" (69:64). Les Bleus se bodo za vstop v polfinale pomerili s Španijo, ki je premagala Senegal (89:56).

Francozi so začeli za odtenek bolje in povedli s 5:3, nato pa je sledila serija desetih zaporednih točk Hrvaške (13:5). Kar devet od prvih enajstih točk "kockastih" je dosegel Bojan Bogdanović, serijo tekmecev je prekinil Nicolas Batum. Ob koncu prve četrtine so Hrvati vodili za osem (15:7). Tudi v drugi četrtini smo spremljali dobro igro v obrambi na obeh straneh, Francozi so s tremi zaporednimi uspešnimi akcijami Evana Fournierja ponovno prevzeli vodstvo (18:19). Nalet nasprotnikov sta prekinila Oliver Lafayette in Bogdanović (22:19). Do konca polčasa so zadevali le še galski petelini in po 20 minutah vodili za točko (22:23).

Slaba tretja četrtina Hrvatov

Začetek drugega polčasa je v celoti pripadel aktualnim evropskim prvakom. Slednji so v prvih minutah pobegnili na dvomestno prednost (38:27), Hrvate sta v igri obdržala Dario Šarić in Luka Žorić. A na drugi strani se je ob Fournierju pod košem razigral tudi Joffrey Lauvergne, Batum pa je prednost Francozov s šestimi zaporednimi točkami dvignil že na 16 točk (46:30). Do konca tretje četrtine so se naši južni sosedi uspeli približati, ko je zadel Ante Tomić (46:34).

V zadnjih desetih minutah je bil tempo igre precej višji in Hrvati so začeli vztrajno nižati prednost tekmecev. Razigral se je Tomić, ki je dosegel šest zaporednih točk, in "kockasti" so se približali le na sedem točk zaostanka (45:52), toda njihov povratek je s trojko v zadnji sekundi napada prekinil Mickaël Gelabale (45:55).

Tomić in Bogdanović zakuhala vročo končnico

Hrvati so se ponovno približali na šest točk (51:57), spet jih je s trojko ohladil Gelabale (51:60), vendar je Tomić ostal nerešljiva uganka za francoske centre in poskrbel za napeto končnico (54:60). V ključnih trenutkih je bil izza črte 6,75 natančen Thomas Heurtel, četo Jasmina Repeša  pa je v igro z dvema trojkama vrnil Bogdanović in 52 sekund pred koncem znižal zaostanek svoje izbrane vrste na le dve točki (64:66). Toda lanski polfinalisti EP do konca niso več zadeli, zmago Francozov pa sta s črte prostih metov potrdila Heurtel in Batum (64:69).

Španci za ogrevanje proti Senegalu

kralj Felipe VI Španija Senegal osmina finala Mundobasket | Avtor: EPA EPA

Tudi druga favorizirana reprezentanca na turnirju je svojo obveznost v osmini finala opravila že v soboto. Francozi bodo za vstop v polfinale morali izločiti Španijo, ki je na zadnji sobotni tekmi v Madridu brez večjih težav ugnala Senegal (89:56).

Domačini sicer Afričanov v prvem polčasu niso uspeli zlomiti, čeprav so ga dobili za 13 točk (41:28). Senegalci so se dobro držali tudi v tretji četrtini, v zadnjem delu igre pa je Furia neusmiljeno polnila koš nasprotnika in na koncu slavila s 33 točkami razlike.

Pri domačinih je bil najbolj učinkovit Pau Gasol s 17 točkami, po 11 so jih dodali Serge Ibaka, José Calderón in Felipe Reyes. Marc Gasol je ob devetih točkah zbral še šest skokov ter po štiri podaje in blokade. Pri Afričanih, ki so v predtekmovanju presenetili tudi Hrvate, sta po 12 točk dosegla Mouhammad Faye in Abdou Badji, slednji se je od prvenstva poslovil tudi s sedmimi skoki.