51 ogledov

V zadnji četrtini le dve točki za poraz

Jure Zdovc
1/10
Slovenski košarkarji so v boju z Litvo izgubili prvo mesto v skupini D. Litovci so v zadnji četrtini Slovencem dovolili le dve točki in zmagali s 67:64. V osmini finala se bo Slovenija v soboto pomerila z Dominikansko republiko.

Slovenija si je pred zadnjo tekmo v skupini že priigrala eno izmed prvih dveh mest, saj je Avstralija v prvem dvoboju dneva v Las Palmasu "nepričakovano" klonila proti Angoli. Ob zmagi Litovcev je četa Jureta Zdovca osvojila drugo mesto, ki ob morebitnem uspehu v osmini finala prinaša četrtfinalni obračun s favoriziranimi Američani. Avstralska taktika je tako obrodila sadove.

Litovski košarkarji so si na začetku tekme sicer  prigrali vodstvo treh točk, a so jim Slovenci odgovorili s trojko Domna Lorbka in hitrim protinapadom, ki ga je uspešno zaključil Uroš Slokar. Poleg slednjega je Zdovc v prvo peterko tokrat uvrstil tudi Alena Omića in se tako že v prvih minutah odločno zoperstavil odličnim visokim košarkarjem Litve. Vseeno je v prvem delu prve četrtine dominiral pod koši Jonas Valančiūnas, ki je dosegel osem od prvih 14 točk za Litvo. Ta si kljub temu ni prigrala prednosti. Reprezentanci sta se večkrat izmenjali v vodstvu, po košu in zadetem dodatnem prostem metu pa je dobri dve minuti pred koncem prve četrtine Goran Dragić Slovenijo popeljal do izenačenja na 18:18. Jaka Klobučar je nato uspešno asistital do Omića in Mihe Zupana, slovenski košarkarji pa so s 24:22 dobili prvih deset minut igre.

Drugo četrtino so s petimi zaporednimi točkami odprli Litovci. V 25. minuti so slovenski tekmeci po uspešnem metu za tri točke, ki ga je izvedel Darjuš Lavrinovič, povedli z 32:28, vendar je po zabijanju in dodatnem prostem metu Omić Slovenijo vrnil v vodstvo, Zoran Dragić pa je s svojo drugo trojko poskrbel za največje slovensko vodstvo (37:32). Po Gogijevem prodoru in podaji navzven je 47 sekund pred glavnim odmorom Zupan zadel met za tri točke (42:36), starejši od bratov Dragić pa je pet sekund pred koncem polčasa iz težkega položaja popeljal Slovenijo prvič do prednosti osem točk (44:36).

Slovenci so nekoliko nepričakovano dobili skok (18:15), uspešnejši so bili pri lovljenju odbitih žog v napadu (7:4). Slovenski met za tri točke je bil 40.odstoten, litovski pa le 29. Izbranci Jureta Zdovca so tudi nekoliko lažje prihajali do točk, saj so iz protinapadov zbrali 12 točk, izbranci Jonasa Kazlauskasa pa le tri.

Črnih 12 minut za prvi poraz

Litovci so imeli na začetku tretje četrtine kar nekaj priložnosti, da se približajo slovenski četi, vendar jim to ni uspelo, saj so Slovenci predvsem po zaslugi dobre obrambe sredi 27. minute vodili s 56:46. Kasneje je prednost na začetku 29. minute narastla na 12 točk (62:50), vendar so slovenski košarkarji v zadnji minuti tretjega dela igre nato izgubili kar dve žogi, Litva pa je prišla na 55:62. S tem rezultatom se je tudi vstopilo v zadnjo četrtino.

V tej slovenski košarkarji več kot štiri minute niso uspeli doseči koša, Litva pa je prišla do 60:62. Sledila je minuta odmora na zahtevo slovenskega selektorja. A tudi to ni pomagalo. Litovci so izenačili, dve minuti do konca tekme povedli s 64:62 nato pa tudi s 66:62. Omić je nato zgrešil "zicer", sledil pa je neuspešen napad Litve. Nato je prvi točki za Slovenijo v zadnji četrtini le dosegel Goran Dragić, 14 sekund pred koncem pa je Zupan zgrešil trojko za morebitno vodstvo. Renaldas Seibutis je zadel en prosti met, Lorbek pa je zgrešil met za tri točke, ki bi lahko prinesel podaljšek. Zadnja četrina se je končala z 12:2 v korist litovske reprezentance.

Slovenija : Litva 64:67 (24:22, 44:36, 62:55)

Slovenija: Balažić 3, Slokar 5 (1:2), Zupan 13, G. Dragić 12 (2:5), Z. Dragić 10, Lorbek 14, Omić 7 (3:3).
Litva: Pocius 7, Juškevičius 6 (1:2), D. Lavrinovič 11 (2:2), Mačiulis 4 (4:4), Seibutis 6 (2:3), Jasaitis 3, Motiejunas 5 (0:2), K. Lavrinovič 5, Jankunas 6 (2:2), Valančiunas 12 (2:2), Vasiliauskas 2.
Prosti meti: Slovenija 6:10, Litva 13:17.
Met za dve točki: Slovenija 20:40, Litva 18:40.
Met za tri točke: Slovenija 6:25 (Z. Dragić 2, Lorbek 2, Zupan, Balažić), Litva 6:16 (Pocius, Juškevičius, D. Lavrinovič, Motiejunas, K. Lavrinovič, Jasaitis).
Skoki: Slovenija 34 (23 + 11), Litva 38 (29 + 9).
Osebne napake: Slovenija 17, Litva 22.
Pet osebnih: Balažić (38.).