Šport > Zimske olimpijske igre 2018
8147 ogledov

Usoda se je poigrala s Prevcem, pomagala ni niti odeja

Prevc je v finalu dokazal, da bi z nekaj sreče lahko posegel po kolajni.
V finalu prve olimpijske preizkušnje so nastopili trije Slovenci. Peter Prevc je z drugim skokom napovedal boljše čase.

Nemec Andreas Wellinger (259,3) je po zaslugi odličnega finalnega skoka osvojil naslov olimpijskega prvaka na srednji skakalnici. Srebro je osvojil Norvežan Johann Andre Forfang (250,9), bron pa še en Norvežan Robert Johansson (249,7).

forfang wellinger johansson | Avtor: Epa Epa

Na prvi posamični tekmi so nastopili štirje orli. Peter Prevc je s tretjo daljavo finalne serije (113 m) napredoval na končno 12. mesto, kar je bila najboljša slovenska uvrstitev. Tilen Bartol je bil na koncu 16., Jernej Damjan pa 28. Timi Zajc se ni uvrstil v finale (33. mesto.)

"Drugi skok je bil malo bolj jezen. Težko je držati koncentracijo pet minut," je o sila neprijetni izkušnji iz prve serije za RTV Slovenijo dejal Prevc.

"Telo zelo težko ostane ogreto. Če bi bila to tekaška tekma, kjer se neprestano premikajo, bi bilo drugače. Pod skakalnim dresom nimamo praktično nič. Hitro te začne zebsti. Finalni skok je nekakšen obliž, zagotovo bo nadaljevanje lažje," je dodal najboljši orel.

Poljaki ostali praznih rok

Novopečeni olimpijski prvak Wellinger (113,5 m) je v drugi seriji napadel s petega mesta in z izenačitvijo rekorda naprave oddal resno kandidaturo za odličja.

Pred tem je enako daljavo kot Nemec zabeležil že Johansson (113,5), ki se je na koncu veselil bronaste kolajne. Forfang je s štiri metre krajšim finalnim skokom (109,5 m) osvojil srebro.

Poljakom se je po prvi seriji nasmihala dvojna zmaga, a so na koncu ostali brez odličja. Osmoljenec tekme je postal olimpijski prvak iz Sočija Kamil Stoch, ki je za bronastim Johanssonom zaostal za 0,4 točke. Vodilni po prvi seriji Stefan Hula je bila na koncu peti.

| Avtor: Epa Epa

1. serija

Po nastopu prve deseterice je vodil ameriški smučarski skakalec Michael Glasder (95,5 m/98,7). S startno številko 13 ga je na drugo mesto potisnil Francoz Jonathan Learoyd (98,5 m/104,1).

Uvodni del tekme so zaznamovale nestanovitne vetrovne razmere, kar je botrovalo daljši prekinitvi pred nastopom 15. tekmovalca po vrsti Bolgara Vladimirja Zografskega.

Čakanje se je obrestovalo, saj je Bolgar, sicer varovanec Matjaža Zupana, kot prvi preletel 100 metrov (101,5 m/106,8) in se za nekaj časa zavihtel na vrh razpredelnice.

Zografski je ostal prvi do nastopa Daikija Ita (103 m/110,3). Še pol metra daljši od Japonca je bil Kanadčan Mackenzie Boyd-Clowes (103,5 m/111,1), ki je postal novi vodilni. A ne za dolgo.

Odlično sta se odrezala Američan Kevin Bickner (109 m/117,2) in Rus Denis Kornilov (107,5 m/113,9), ki sta prevzela prvo in drugo mesto. Prek stotih metrov je skočil tudi Avstrijec Gregor Schlierenzauer (102,5 m/108,6).

Veter je tudi v nadaljevanju motil potek tekmovanja. Po še eni prekinitvi je tik pred nastopom Timija Zajca vodstvo prevzel Ryoyu Kobayashi (108,0 m/120,2). Zajc (97 m/98,6) je bil preskromen za finale.

tilen bartol | Avtor: Profimedia Profimedia
Tilen Bartol je izkoristil dobre razmere (106 m/119,0) in zaostal le za Kobayashijem. Bartola je za 0,4 točke ugnal štirikratni olimpijski prvak Švicar Simon Ammann (105 m/119,4).

Takoj za Ammannom bi se moral po smučini pognati Peter Prevc, ki pa je tako kot nekateri tekmovalci pred njim moral zapustiti startno rampo. Razmere se nikakor niso umirile in Prevc je rampo zapustil tudi drugič, nato še tretjič.

Prekinitev je terjala svoj davek. Slovenski adut, ki se je zaradi hudega mraza med čakanjem grel z odejo, je v četrtem poskusu resda dočakal zeleno luč, a skočil le 98,5 metra, kar je zadostovalo za 24. mesto.

Jernej Damjan (97 m/101,1) je imel več sreče z vetrom, a tudi on ni pokazal tega, kar zna, in precej zaostal za najboljšimi. Bolje se je znašel Poljak Stefan Hula (111 m/131,8), ki si je zagotovil najboljše izhodišče. Po prvi seriji je vodil Hula (111 m/131,8). Drugi je bil njegov rojak Kamil Stoch (106,5 m/125,), tretji pa Norvežan Johann Andre Forfang (106 m/125,5).

Najboljši orel je bil Tilen Bartol (106 m /119) na 12. mestu. Za tretjeuvrščenim Forfangom je zaostal 6,5 točke. Peter Prevc (98,5 m/106,2) je bil 24., Jernej Damjan (97 m/101,1) pa 27. Brez finala je ostal Timi Zajc (97 m/98,6) na 33. mestu.

Tilen Bartol 106 m/119,0 - 12. mesto
Peter Prevc 98,5 m/106,2 - 24. mesto
Jernej Damjan 97 m/101,1 - 27. mesto
Timi Zajc 97 m/98,6 - 33. mesto

2. serija

Pred nastopom prvega slovenskega finalista je vodil Avstrijec Manuel Fettner (105,5 m/211,7). Jernej Damjan tudi v finalu ni prepričal (95,5 m/201,3) in izgubil še eno mesto.

Peter Prevc je vso svojo jezo po razočaranju v prvi seriji usmeril v finalni skok in pristal pri 113 metrih (234,3 točke). S tem je samo za pol metra zgrešil rekord skakalnice v lasti Stefana Krafta. Dolenje vaščan je sebi in drugim dokazal, da ni pozabil skakati, obenem pa poskrbel za lep obet pred drugo tekmo na veliki skakalnici.

Prevc je pridno lezel po lestvici navzgor, premagal ga je šele 13. po prvi seriji Daniel Andre Tande. Takoj za Norvežanom je prišel na vrsto zadnji slovenski finalist Tilen Bartol. Tudi on je imel smolo z vetrom, zato je moral dvakrat zapustiti startno rampo. V tretje je prišel na svoj račun, a vrha ni mogel ogroziti (102 m/220,8).

Sledila je nova prekinitev, saj se je veter še okrepil. Ura je odbila polnoč in tekma se je prevesila v nedeljo po lokalnem času. Vodstvo je prevzel Robert Johansson (113,5 m/249,7), ki je izenačil rekord skakalnice.

Z enako daljavo kot Norvežan se je na prvo mesto zavihtel Andreas Wellinger (113,5 m/259,3). Richard Freitag ni imel možnosti, Johann Andre Forfang (109,5 m/250,9) pa je prišel na drugo mesto. Na vrhu sta ostala samo še dva Poljaka.

Kamil Stoch (105,5 m/249,3) se je hitro poslovil od naslova olimpijskega prvaka, vodilni po prvi seriji Stefan Hula (105,5 m/241,8) pa je nazadoval na peto mesto.

Peter Prevc 113 m/234,3 - 12. mesto
Tilen Bartol 102 m/220,8 - 16. mesto
Jernej Damjan 95,5 m/201,3 - 28. mesto

OI 2018, srednja skakalnica (M), izidi:

1. Andreas Wellinger (Nem) 259,3 (104,5 m/113,5 m)
2. Johann Andre Forfang (Nor) 250,9 (106,0/109,5)
3. Robert Johansson (Nor) 249,7 (100,5/113,5)
4. Kamil Stoch (Pol) 249,3 (106,5/105,5)
5. Stefan Hula (Pol) 248,8 (111,0/105,5)
6. Daniel-Andre Tande (Nor) 242,3 (103,5/111,5)
7. Ryoyu Kobayashi (Jap) 240,8 (108,0/108,0)
8. Markus Eisenbichler (Nem) 240,2 (106,0/106,5)
9. Richard Freitag (Nem) 240,0 (106,0/102,5)
10. Karl Geiger (Nem) 236,7 (103,5/105,0)
...
12. Peter Prevc (Slo) 234,3 (98,5/113,0)
16. Tilen Bartol (Slo) 220,8 (106,0/102,0)
28. Jernej Damjan (Slo) 201,3 (97,0/95,5)
33. Timi Zajc (Slo) 98,6 (97)

Poskusna serija

Ob 12.20 po srednjeevropskem času se je začela poskusna serija. Od orlov je bil najboljši Peter Prevc na 12. mestu. Tilen Bartol je bila 16., Jernej Damjan 17., Timi Zajc pa 30.

Zmagal je Norvežan Robert Johansson (106 m/68,4), drugi izid je z daljavo poskusne serije zabeležil Poljak Stefan Hula (109 m/67,7), tretjega pa njegov rojak in branilec naslova Kamil Stoch (102,5 m/66,3).