Šport > Zimski športi
26 ogledov

Fak pristreljal šprinterski bron

Fak Bauer predaja Nove mesto SP svetovno prvenstvo v biatlonu biatlon mešane šta
1/8
sloski.si
Slovenski biatlonec Jakov Fak je na svetovnem prvenstvu v Novém Městu na Češkem osvojil bronasto medaljo. Za Faka je bila to že četrta medalja na svetovnih prvenstvih, ob olimpijskem bronu v Vancouvru, ki ga je prav tako osvojil v sprintu, a takrat še v dresu hrvaške reprezentance.

Na tekmi je bil najhitrejši Norvežan Emil Hegle Svendsen, ki je dobil že svojo drugo zlato kolajno na prvenstvu, pred Francozom Martinom Fourcadom in Jakovom Fakom.

Omenjena trojica ima tudi najboljše izhodišče pred naslednjim bojem za medalje - nedeljskim zasledovanjem. Odločitev je padla na zadnjem streljanju, kjer je bil v boju za odličja še Norvežan Ole Einar Bjoerndalen, s 36 medaljami absolutni rekorder svetovnega biatlona, ki pa je moral enkrat v kazenski krog in pristal na četrtem mestu. Svendsen, Fourcade in Fak pa so dokazali, da so trenutno najhitrejši v smučini.

"Jaz sem s tretjem mestom več kot zadovoljen. Konkurenca tukaj je res neverjetna, zato sem vesel vsake uvrstitve med najboljše tri. Osvojiti kolajno na svetovnem prvenstvu pa je res sanjsko in sem več kot zadovoljen. Res težko najdem besede," je po tekmi povedal 25-letni Fak in dodal, da ni bil najbolj zadovoljen s startno številko. "Ne bomo še rekli, da je bil popoln nastop," še dodaja.

Slednji je še enkrat več potrdil, da je najboljši na največjih tekmah. "Posebnega recepta za to ni. Očitno sem eden od tistih, ki mu uspe biti zbran in fokusiran na največjih tekmah. A tudi meni kdaj spodleti."

Lepa priložnost za medaljo se mu zdaj ponuja tudi v nedeljo. Konkurenca glede na današnje izide ne ne bo lahka. "Tekma nikakor ne bo lahka, a nekajkrat sem v taki družbi in izhodišču že bil te že nabral nekaj izkušenj. Upam, da bo šlo vse po načrtih, da bom lahko ohranil tako uvrstitev, ali pa splezal še malo višje."

Nemirna roka Bauerja

Klemen Bauer je osvojil 21. mesto, višjo uvrstitev in boljše izhodišče pa je zapravil na streljanju leže, po katerem je moral dvakrat v kazenski krog. "Na progo sem šel umirjen, povsem sproščeno. Kar malo mi je hudo, za tista dva zgrešena strela, ker vem, da sem sposoben tudi za ničlo. Morda sme imel malo tudi smole. Zadovoljen sem, a vrhunskega izida ne bo," je po tekmi dejal Klemen Bauer.

Peter Dokl in Janez Marič pa nista končala med najboljšimi 60. Dokl je ob dveh zgrešenih strelih končal na 63. mestu, Marič pa je bil 78., zgrešil je polovico od desetih tarč in oba sta ostala brez nedeljske tekme.

Mala katastrofa slovenskih biatlonk

Ukrajinka Olena Pidgrušna je nova svetovna biatlonska prvakinja v sprintu. Na 7,5 kilometra dolgi progi je Ukrajinka v Novém Městu z desetimi zadetimi tarčami ugnala Norvežanko Toro Berger, ki je morala enkrat v kazenski krog, za 6,4 sekunde in rojakinjo Vito Semerenko za 22,8 sekunde.

Slovenske tekmovalke so doživele pravo malo katastrofo. Teja Gregorin ni ponovila dobrega nastopa iz mešane štafete. Z dvema zgrešenima streloma stoje je za zmagovalko zaostala več kot 1:50 minute in pristala na 39. mestu. S takim zaostankom ima tudi malo možnosti za vidno uvrstitev na nedeljskem zasledovanju.

Še slabše je šlo ostali trojici, ki je ostala brez uvrstitve med najboljših 60 in nedeljskega nastopa. Le dvakrat je zgrešila tudi Andreja Mali, ki je v cilju potarnala nad težko progo, tekmo pa je končala kot 64. Povratnica v ekipo, Dijana Ravnikar, se pripravlja le za štafeto, zato z 92. mestom ob dveh zgrešenih strelih ni bila nezadovoljna, Lili Drčar pa se enostavno ne uspe približati najboljšim. Zgrešila je tri tarče in pristala na 101. mestu.

Zelo razočarani so bili tudi v nemškem taboru, kjer so prvič po 16 letih v tej disciplini ostali brez medalje.