Šport > Zimski športi
8885 ogledov

Slokarjeva z izidom kariere v slalomu, a želela si je še več

andreja slokar Epa
Najboljša slovenska smučarka Andreja Slokar je slalomsko tekmo v Leviju končala tik pod stopničkami.

Andreja Slokar je s četrtim mestom na prvem od dveh slalomov v Leviju, drugi bo na sporedu v nedeljo, dosegla svojo najboljšo slalomsko uvrstitev v svetovnem pokalu. Kljub temu se je 24-letna zmagovalka nedavne paralelne tekme v Lech/Zürsu ob prihodu v cilj prijela za glavo, saj se je zavedala, da so bile stopničke na dosegu roke.

Slokarjeva je bila po polovici tekme na tretjem mestu, v finalu pa zdrsnila mesto nižje, kar je bil tudi povod za njeno razočaranje, čeprav je imela ob prečkanju ciljne črte še nekaj upanja za morebitno uvrstitev na zmagovalni oder.

andreja slokar | Avtor: Epa Epa

Tekmo je z najboljšim časom tako prve kot druge vožnje najboljša smučarka pretekle zime Slovakinja Petra Vlhova. Drugo mesto je osvojila Američanka Mikaela Shiffrin z zaostankom 31 stotink. S šestega mesta po prvi vožnji se je na najnižjo stopničko z odličnim finalnim nastopom prebila Nemka Lena Dürr (+0,84).

Švedinja Anna Swenn Larsson je s četrtega mesta nazadovala na peto (+1,13), na šestem pa je uvodni slalom sezone sklenila branilka malega kristalnega globusa Avstrijka Katharina Liensberger (+1,28).

| Avtor: Epa Epa

Uspeh Slokarjeve sta dopolnili Ana Bucik na 11. (+2,06) in Neja Dvornik na 16. mestu (+2,51). Slednja se je v finale prebila s startno številko 58. Bucikova v drugem delu ni ponovila napake na strmini ter tako svojo uvrstitev v primerjavi s prvo vožnjo izboljšala za štiri mesta. Prav toliko ji je v finalu izgubila Dvornikova.

neja dvornik | Avtor: Epa Epa

Slokarjeva se je v lov za stopničkami podala s tretjega mesta. V startni hišici je njena prednost pred tedaj vodilno Dürrovo znašala 24 stotink. Tako kot v prvi vožnji je 24-letna Ajdovka tudi drugo začela nekoliko tipajoče in do prvega merjenja časa oddala okrogli dve desetinki, pri drugem pa je imela že štiri stotinke zaostanka. Na strmini je izgubila še dodatnih 16 stotink (+0,20), do cilja pa samo še osem (+0,28), kar je zadostovalo za prevzem drugega mesta. V ciljni areni je nato lahko samo še upala na morebiten spodrsljaj Vlhove ali Shiffrinove, a sta favoritki svoje delo opravili z odliko.

Shiffrinova je z drugim mestom prevzela vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala (180 točk), Slokarjeva je druga (168  točk), Vlhova pa tretja (160 točk).

1. vožnja

Po polovici tekme je bila v najboljšem položaju Petra Vlhova, ki je imela 11 stotink prednost pred Američanko Mikaelo Shiffrin.

Najboljša Slovenka Andreja Slokar na tretjem mestu je zaostajala 48 stotink in imela sedem stotink prednosti pred četrto Švedinjo Anno Swenn Larsson (+0,55). Prvo peterico je zaokrožila Švicarka Michelle Gisin (+0,70).

vlhova | Avtor: Epa Epa
Tekmo je odprla Norvežanka Kristin Lysdahl, ki pa se ji nastop ni najbolje posrečil (+1,74). S startno številko dve je vodstvo prevzela Vlhova, ki je ostala na vrhu tudi po vožnji Shiffrinove (+0,11). Pred nastopom Slokarjeve (#11) se je s strmino spopadlo kar nekaj vrhunskih slalomistk, a se nobena vodilni smučarki ni uspela približati na manj kot sedem desetink.

Slovenka je ob prvem merjenju časa zaostajala 12 stotink, ob drugem pa 24. Na strmini je dobro stopnjevala tempo (+0,44), odlično predstavo pa je kronala s čudovitim prehodom v položnejši del proge, kar ji je prineslo tretje mesto (+0,48).

Ana Bucik je nastopila s startno številko 15 in vpisala 12. čas, (+1,56), do konca pa je izgubila še tri mesta in prvo vožnjo sklenila kot 15. Bucikovo je za pet stotink prehitela tretja slovenska finalistka Neja Dvornik, ki se je med prvo petnajsterico prebila s precej slabšim izhodiščem. S startno številko 58 se je na 12. mestu poravnala s Kanadčanko Laurence St. Germain, ki je imela za 46 mest boljšo številko. Za Vlhovo sta obe zaostali sekundo in 51 stotink sekunde.  Meta Hrovat je odstopila.