Šport > Zimski športi
1454 ogledov

Kranjec se ni oddolžil Hrvatu, ki mu je uspel izjemen podvig

Žan Kranjec Epa
Najboljši slovenski veleslalomist Žan Kranjec je na drugi tekmi v Santa Caterini osvojil 19. mesto (+1,55).

Švicar Marco Odermatt je zmagovalec tretjega moškega veleslaloma sezone 2020/21 svetovnega pokala v alpskem smučanju. V Santa Caterini Valfurvi je ubranil prednost s prve vožnje za prvo švicarsko zmago na veleslalomih v desetih letih.

Prvi slovenski veleslalomist Žan Kranjec je po drugem mestu v soboto današnji veleslalom končal na 19. mestu (+1,55).

Drugo mesto je osvojil Američan Tommy Ford, odlična finalna vožnja pa je uspela zmagovalcu sobotne preizkušnje Hrvatu Filipu Zubčiću, ki je na tretje mesto skočil z 21. časom prve vožnje.

Kranjec tokrat ni imel tako dobrega izhodišča kot v soboto, ko je po polovici tekme celo vodil, vendar so mu majhne razlike med tekmovalci vlivale upanje za skok po lestvici navzgor. Da je napredovanje možno, je dokazal Zubčić, ki je z fantastično drugo vožnjo pridobil kar 18 mest. Hrvat je bil na koncu celo tretji, kar so bile njegove druge stopničke v treh dneh.

Kranjec brez revanše

Zubčić je vodil tudi ob finalnem nastopu Kranjca, a se mu ta ni uspel oddolžiti za sobotni poraz. V primerjavi z njim je na drugi progi oddal kar 1,2 sekunde, na koncu pa je njegov čas zadostoval za skromno 19. mesto.

Žan Kranjec Veleslalom (M) Šport Kranjec izgubil razburljiv in tesen dvoboj z Hrvatom

Ford je v finalu napredoval s četrtega na drugo mesto (+0,73), Loic Meillard s sedmega na četrto (+0,78), Francoz Alexis Pinturault pa je s tretjega padel na peto (+0,82). Nazadoval je tudi Norvežan Leif Kristian Nestvold-Haugen, ki je bil na koncu sedmi (+0,91).

V seštevku discipline je Odermatt še povečal svojo prednost pred zasledovalci.

Kranjec ima po štirih tekmah 134 točk za sedmo mesto v skupnem seštevku, sedmi je tudi v seštevku discipline. Na prvem mestu skupnega seštevka se je Odermatt z 240 točkami izenačil s Pinturaultom.

1. vožnja

Kranjec, ki je v soboto po vodstvu v prvi vožnji v finalu zaostal zgolj 12 stotink sekunde za Zubčićem, je bil po polovici današnje tekme na 11. mestu (+0,85).

Kranjec je imel startno številko 5. Pred njegovim nastopom je vodil Norvežan Nestvold-Haugen. Ljubljančan si je do prvega merjenja časa privozil 12 stotink prednosti, nato pa v srednjem delu izgubil več kot pol sekunde (+0,43). Do cilja je njegov zaostanek narasel na 66 stotink, kar je zadostovalo za predzadnje mesto med dotlej uvrščenimi tekmovalci.

Vodstvo je s startno številko sedem prevzel vodilni veleslalomist sezone Odermatt. Kranjec je za njim zaostal 85 stotink sekunde. Po nastopu prve jakostne skupine je bil Slovenec uvrščen na deseto mesto, še mesto nižje pa ga je s številko 26 potisnil Slovak Adam Zampa. Za vodilnim Odermattom so se zvrstili Nestvold-Haugen (+0,19), Pinturault (+0,24) in Ford (+0,43).

Štefan Hadalin je s startno številko 54 zaostal 2,26 sekunde, kar ni bilo dovolj za točke svetovnega pokala (41. mesto).

Žan Kranjec Junak dneva Šport "Izgubil sem ravno tisto, kar je bilo potrebno za zmago"

2. vožnja

Kranjec se je tako kot v soboto, ko sta se udarila za zmago, znova znašel v neposrednem dvoboju z Zubčićem. Ta je namreč uprizoril precej boljšo vožnjo in z 21. mesta zanesljivo napredoval po lestvici.

Slovenec je imel v startni hišici okrogle štiri desetinke naskoka, do prvega vmesnega časa je dodal tri stotinke, do drugega jih je prav toliko izgubil, v spodnjem delu, kjer je bil Hrvat najbolj prepričljiv, pa je ostal daleč zadaj in ciljno črto prepeljal z zaostankom osmih desetink, kar ga je poneslo na rep deseterice.

Zubčića je z vrha izrinil šele Ford, ki je bil po prvi vožnji četrti. Pinturault je zaostal za Američanom in Hrvatom, za štiri stotinke ga je ugnal še Meillard. Nestvold-Haugen se ni vmešal v boj za najvišja mesta, je pa zato pritisk vodilnega zdržal nosilec rdeče majice Odermatt, ki se je veselil prve veleslalomske zmage v karieri.