Šport > Zimski športi
3589 ogledov

Lanišek v dno skakalnice, tam pa usodna napaka

Anže Lanišek Epa
Najboljšemu slovenskemu skakalcu Anžetu Lanišku je napaka v prvi seriji odnesla vse možnosti za vrhunsko uvrstitev.

Anže Lanišek, slovenski junak četrtkovih kvalifikacij, je v prvi seriji druge tekme 69. novoletne turneje v Garmisch-Patenkirchnu upravičil vlogo enega izmed favoritov, a je pri doskoku podrsal po tleh, kar ga je na koncu stalo vrhunske uvrstitve.

Tekmo je končal na 12. mestu, potem ko je v finalu pridobil pet mest. Drugi najboljši Slovenec je bil Peter Prevc na 13. mestu. Tudi on je v drugi seriji napredoval, in sicer za tri mesta.

peter prevc | Avtor: Epa Epa

Tretji slovenski finalist Cene Prevc je osvojil predzadnje mesto (29.) med vsemi finalisti (223,3). Domen Prevc s 36., Žiga Jelar s 40. in Bor Pavlovčič s 44. mestom so tekmovanje končali že po prvi seriji.

kubacki | Avtor: Epa Epa
Zmagal je Poljak Dawid Kubacki (282,1), ki je v finalu ugnal vodilnega po prvi seriji Norvežana Halvorja Egnerja Graneruda (274,9). Tretje mesto je osvojil Poljak Piotr Žyla (260,4), potem ko je bil po polovici tekme šele osmi.

Veliko je v finalu pridobil tudi zmagovalec Oberstdorfa Nemec Karl Geiger (259,9), ki se je s 14. mesta zavihtel na peto ter tako ostal v igri za prestižnega zlatega orla.

V točkovanju turneje je vodstvo prevzel Granerud, ki ima štiri točke prednosti pred Geigerjem oziroma sedem pred Stochom. Najboljši Slovenec je Lanišek na devetem mestu, od Norvežana ga loči 34 točk.

1. serija

V vseslovenskem obračunu je izkušenejši Peter Prevc prepričljivo premagal Bora Pavlovčiča. Dolenjevaščan, nekdanji zmagovalec novoletne turneje (2016), je ostal nepremagan v neposrednih dvobojih z rojaki (5-0).

Neposredno se je v finale uvrstil tudi njegov brat Cene Prevc, ki je za tri desetinke točke ugnal Vladimirja Zografskega.

Brez finala je ostal Žiga Jelar, od njega je bil boljši Daniel Huber. V prvi seriji je obtičal tudi Domen Prevc, ki je moral priznati premoč Andrzeju Stekali.

Glavni slovenski adut Anže Lanišek je moral zaradi neustreznega vetra sprva zapustiti startno rampo, po umiritvi razmer pa je uprizoril izjemen skok, a se je z drugo daljavo prve serije (138,5 m) uvrstil zgolj na 17. mesto, saj je ob doskoku podrsal po tleh in posledično prejel zelo nizke ocene za slog.

Po prvi seriji je vodil Halvor Egner Granerud (137 m / 138,7). Drugi je bil Dawid Kubacki (139 m / 137,7), tretji pa Kamil Stoch (135 m / 131,5). Zmagovalec uvodne tekme in tedaj še vodilni tekmovalec v boju za zlatega orla Karl Geiger je bil po polovici tekme šele 14. (131 m / 119,7)

Peter Prevc je bil 16., Lanišek si je delil 17. mesto z Janom Hörlom, Cene Prevc pa je bil 28. Pavlovčič, Jelar in Domen Prevc se niso uvrstili v drugo serijo.