2865 ogledov

Neverjetno, Shiffrinova v slalomu poražena skoraj za sekundo in pol!

Mikaela Shiffrin Epa
Petri Vlhovi prvič naziv Snežne kraljice, Meta Hrovat po napaki 28.

Petra Vlhova je nova zmagovalka slalomov za svetovni pokal alpskih smučark na Sljemenu. Slovakinja je bila najhitrejša na obeh progah za prvo slalomsko zmago v sezoni in letu 2020. Drugo mesto je pripadlo Američanki Mikaeli Shiffrin, ki je prekinila niz šestih slalomskih zmag. Boj za tretje mesto je dobila Avstrijka Katharina Liensberger.

Petra Vlhova | Avtor: Epa Epa

Slovakinja je s startno številko 1 uprizorila sanjsko prvo vožnjo. Kako dobro je smučala, kaže čas drugouvrščene Američanke Mikaele Shiffrin, ki je na prvi progi zaostala 1,16 sekunde.

Čeprav je Američanka v drugi vožnji uprizorila popoln napad. Vodstvo je prevzela s kar 2,18 sekunde prednosti pred Liensbergerjevo, a Vlhova ni naredila napake in je celo pridobila v primerjavi s prvo vožnjo. Shiffrinovo je ugnala za 1,31 sekunde.

Vlhova je postala druga slovaška kraljica Sljemena. Pred dvema letoma je naziv Snežne kraljice osvojila Veronika Velez Zuzulova. Takrat je bila Vlhova druga, druga je bila na tej zagrebški tekmi tudi lani, ko je svojo četrto krono Snežne kraljice osvojila Shiffrinova. Trener Vlhove je nekdanji trener slovenske šampionke Tine Maze Italijan Livio Magoni.

Slovensko slalomsko čast je znova v finalu tako kot na zadnji decembrski tekmi v Lienzu branila le Meta Hrovat, ki je bila na prvi progi Rdeči spust konkurenčna najboljši deseterici, a je nato na ciljni strmini naredila veliko napako, ki ji je vzela kar nekaj časa. Prvo vožnjo je z zaostankom 3,34 sekunde končala na 19. mestu.

V finalu je želela popraviti napako ter opraviti vožnjo v skladu z načrti, a se ji je znova v strmini pred ciljem pripetila nova velika napaka. Za trenutek je izgubila ravnotežje oziroma ritem ter z velikim zaostankom 1,49 sekunde, prehitela je le dve tekmovalki, za takrat vodilno Kanadčanko Laurence St-Germain prišla zelo slabe volje in potrta v cilj. Njen končni izkupiček je 28. mesto (+6,85).

Tekmovalka iz Podkorena je še drugič po vrsti v svetovnem pokalu osvojila slalomske točke, svoje prve zagrebške. A sta ta dva podatka slaba uteha. Kot je že večkrat poudarila, so njeni cilji precej višji, predvsem pa si želi opraviti dve vožnji povsem brez napak.

meta hrovat | Avtor: Epa Epa

Slovenska ženska slalomska bera v tej sezoni je po štirih slalomih od devetih skromna. Ob Meti Hrovat, ki je bila najboljša deseta na slalomu v Lienzu, je slalomske točke osvojila le še Ana Bucik z 19. mestom v Killingtonu.

Bucikova je v Zagrebu tretjič v tej sezoni ostala brez finala, daleč od svojega prvega finala je tudi Neja Dvornik. Neuspešna je bila tudi Klara Livk, ki ni izkoristila priložnosti, ko jo je trener Slovenk Janez Slivnik na start poslal namesto Maruše Ferk.

Shiffrinova tudi po Zagrebu ostaja oblečena v rdečo majico vodilne v posebnem seštevku discipline. Zmagala je na slalomih v Leviju, Killingtonu in Lienzu za izkupiček 380 točk. Vlhova na drugem mestu zaostaja 120 točk.

Američanka vodi tudi v skupnem seštevku svetovnega pokala alpskih smučark s seštevkom 826 točk po trinajstih tekmah. Na drugo mesto se je zavihtela Vlhova (513), tretja je Italijanka Federica Brignone (451), ki je zagrebško tekmo izpustila.

Štiriindvajsetletna Vlhova je prišla do svoje druge zmage v sezoni 2019/20. Zmagala je že na paralelnem slalomu v St. Moritzu, na specialnih slalomih v Lienzu in Killingtonu pa je bila druga. Skupna je Vlhova z 11 zmagami v svetovnem pokalu najuspešnejša Slovakinja. Velez Zuzulova jih je v svoji karieri osvojila pet.

Na Sljemenu bo v nedeljo še moški slalom z dvema slovenskima startoma, nastopila bosta Žan Kranjec in Štefan Hadalin.

Naslednji ženski slalom bo 14. januarja pod žarometi v Flachauu. Naslednji ženski tekmi pa bosta 11. in 12. januarja smuk in alpska kombinacija v Altenmarkt-Zauchenseeju, kjer bo slovenska predstavnica Ilka Štuhec.

- niso se uvrstile v 2. vožnjo:
Ana Bucik, Klara Livk in Neja Dvornik (vse Slo)

6. Wendy Holdener (Švi)        287
 7. Mina Fürst Holtmann (Nor)   281