122 ogledov

Paris dobil generalko za SP, ničla Slovencev

Dominik Paris Ga-Pa Epa
Alpski smučarji so se merili na smuku v Garmisch-Partenkirchnu.

Dominik Paris je zmagovalec smuka na progi Kandahar v Garmisch-Partenkirchnu. Italijan je dobil zadnji moški smuk za točke svetovnega pokala pred svetovnim prvenstvom v alpskem smučanju. Paris je po poškodbi kolena prvič zmagal v svetovnem pokalu. Pred petkovim smukom je nazadnje slavil konec decembra 2019, ko je dobil oba smuka v Bormiu.

Paris se je na vrh razpredelnice zavihtel kot peti na startu. Za 37 stotink sekunde je prehitel zmagovalca obeh smukov v Kitzbühelu Švicarja Beata Feuza, Avstrijca Matthiasa Mayerja pa je na tretje mesto potisnil za 40 stotink sekunde.

Enaintridesetletni italijanski as si je privozil svojo 19. zmago v svetovnem pokalu petnajsto smukaško. S 25. smukaškimi stopničkami je drugi najuspešnejši Italijan. Pred njim je zgolj Kristian Ghedina (29), ki pa ima tri zmage manj od Parisa. Paris je bil po poškodbi kolena že zelo blizu najboljšim v Bormiu s četrtim mestom, v Kitzbühelu pa je bil na stopničkah s tretjim mestom.

Italijan je pred dvema letoma na SP v Areju osvojil naslov svetovnega prvaka v superveleslalomu, istega leta je potem dobil tudi mali kristalni globus v superveleslalomskem seštevku svetovnega pokala 2018/19. Paris je komaj drugi Italijan z zmago na smuku v Garmisch-Partenkirchnu. Christof Innerhofer je bil zmagovalec smuka na tem prizorišču na Bavarskem leta 2013. Innerhofer je tokrat končal na petem mestu (+0,72).

Sofia Goggia Neizmerna žalost Šport Goggia s čustvenim zapisom: "Zmanjkalo je solz ..."

Na lestvicah je zelo visoko tudi Feuz. Zbral je že 39 uvrstitev na zmagovalni oder na smukih za svetovnih pokal. Pred njim sta le še rojak Peter Müller in Avstrijec Franz Klammer, ki jih imata po 41.

Dominik Paris Ga-Pa | Avtor: Epa Epa

Na šestih smukih je bilo pet različnih zmagovalcev. Martin Čater je zmagal v Val d'Iseru, poškodovani Norvežan Aleksander Aamodt-Kilde v Val Gardeni, Mayer v Bormiu, Feuz pa v Kitzbühelu. Mayer je bil na še tretjem smuku po vrsti na smukaških stopničkah.

Na Bavarskem so le spravili pod streho smukaško preizkušnjo, potem ko so se spopadali z neugodnimi vremenskimi razmerami in so morali zaradi pretoplega vremena smuk s sobote, ko bo superveleslalom, prestaviti na petek. Tekmovalci so smučali s starta ženskega smuka. Start preizkušnje so znižali, ker na vrhu moškega smuka ni bilo dovolj prostora, da bi lahko tekmovalci držali zadostno medsebojno varnostno razdaljo za preprečitev morebitnih okužb z novim koronavirusom.

Žan Kranjec SP Šport Kranjec je odpravil težave

Slovenci so bili daleč od rezultatov, s katerimi bi si povrnili načeto smukaško samozavest. Prvi slovenski start je bil pri številki 18, ki jo je nosil Čater, ta pa je prišel v cilj z velikim zaostankom 2,98 sekunde in ni prehitel nikogar. Na koncu je 30. mesto in vsaj simbolno točko zgrešil za stotinko.

Po nastopu Slovenca so tekmo za nekaj časa prekinili, ko je v zrak po napaki ravno na skoku vrglo Avstrijca Josefa Ferstla in je priletel v zaščitne mreže z veliko hitrostjo. Na srečo so ga mreže zadržale, sprožil se mu je tudi zaščitni meh in se je po padcu takoj dvignil na noge. Boštjan Kline je v cilj prišel z zaostankom 3,63 sekunde za 41. mesto, Miha Hrobat pa smuka ni končal.

V smukaškem seštevku pred zadnjima dvema moškima smukoma je trdno v vodstvu Feuz (406 točk) pred Mayerjem (358) in Parisom (288). Glede na informacije, da bi lahko zaradi novega koronavirusa odpadla smukaška postaja na Norveškem v Kvitfjellu, se Feuzu nasmiha četrti zaporedni smukaški globus.