400 ogledov

Zmaga Avstrijcu, debi slovenskega mladinskega svetovnega prvaka

Vincent Kriechmayr Profimedia
Kriechmayr zmagovalec finalnega smuka, Ažnoh 25.

Avstrijec Vincent Kriechmayr je zmagovalec smuka za svetovni pokal alpskih smučarjev v Soldeuu na finalu sezone v Andori. Na zadnjem smuku svetovnega pokala v sezoni 2022/23 je za devet stotink sekunde premagal Nemca Romeda Baumanna, njegov rojak Andreas Sander (+0,13) je bil tretji. Nastopil je tudi Slovenec Rok Ažnoh, ki je končal na 25. mestu.

Pri moških je smukaško sezono zaznamoval Norvežan Aleksander Aamodt Kilde z zmagami na šestih smukih, na štirih je slavil Kriechmayr. Danes šesti Kilde si je že predčasno zagotovil smukaški globus, drugo mesto v smukaški razvrstitvi je z današnjo zmago potrdil Kriechmayr. Danes 15. Švicar Marco Odermatt je končal na tretjem mestu seštevka.

Po zaslugi Roka Ažnoha je Slovenija imela predstavnika tudi med najboljšimi smukači na finalnem smuku sezone. Dvajsetletni tekmovalec iz Kotelj si je nastop prislužil kot mladinski svetovni prvak v smuku. Nastopil je kot zadnji na startnem seznamu, v cilju je tudi končal na 25. mestu, z zaostankom 2,49 sekunde. To je bil njegov premierni nastop na smukih v svetovnem pokalu. Ažnoh ni osvojil točk. Te na finalu sezone osvojijo le tekmovalci, ki se uvrstijo do vključno 15. mesta.

Rok Ažnoh | Avtor: Epa Epa

Mladi slovenski smukač je v prvi izjavi za RTV Slovenija po prihodu v cilj dejal, da je čutil malce treme: "Zjutraj še ne, deset, 15 minut pred startom pa sem jo malce začutil. Naredil sem nekaj dihalnih vaj, pa je bilo boljše. Proga v bistvu do srednje postaje ni zahtevna, je kar za 'nažgati'. Veliko je drsalnega dela, potem je pet ali šest superveleslalomskih zavojev, ki jih je treba korektno izpeljati, stati na spodnji smuči, mi je pa zmanjkalo v zadnjih dveh zavojih malo zbranosti za piko na i," je dejal Ažnoh. V Andori so imeli nekaj težav s pripravo podlage: "V bistvu je podlaga zdaj tretji dan še najboljša, čez celo progo je korektna."

Po moškem smuku je v Andori na sporedu še ženska preizkušnja. Na startu je tudi Ilka Štuhec, ki si je že pred zadnjim ženskim smukom zagotovila srebrno kolajno z drugim mestom v razvrstitvi sezone v smuku. Ažnoh je takoj po prihodu v cilj sporočil informacije izkušenejši slovenski tekmovalki: "Ilki sem rekel, naj gre samo 'gasa', da je proga danes še najboljša, da do srednje postaje ni bilo problema. Ob tem pa naj korektno oddela superveleslalomske zavoje in naj pred lokom v ta ciljni še dobro stoji, ker malenkost potrese, pa smuk do cilja."

Za Slovence bo zanimiva tudi sobota, ko bo Žan Kranjec lovil tretje mesto v veleslalomski razvrstitvi ter s tem svojo prvo kolajno v seštevkih zime. Ano Bucik pa v soboto in nedeljo čakata nastopa na slalomu in veleslalomu.