Svet
42 ogledov

"Politika bo sledila želji javnosti po smrtni kazni"

Turčija EPA
V Istanbulu se je danes zbralo več sto tisoč ljudi, da bi na zborovanju, ki ga je pripravila vladajoča stranka Za pravičnost in razvoj (AKP), izrazili podporo predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu in obsodili poskus vojaškega udara 15. julija. Na zborovanje je s helikopterjem prispel tudi Erdogan.

Erdogan je v svojem nagovoru množice med drugim dejal, da verjame, da če si turška javnost po nedavnem propadlem poskusu državnega udara želi smrtno kazen, bo politika tej želji sledila. "Povem vnaprej, če se bo turški parlament odločil za smrtno kazen, bom sam takšno odločitev podprl," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP napovedal Erdogan.

Kritike, ki opozarjajo, da v EU, katere članica bi rada postala Turčija, ni smrtne kazni, pa je opozoril, da takšno kazen poznajo ZDA, Japonska in Kitajska, torej v večjem delu sveta.

Množica podpornikov se je na "shodu za demokracijo in mučenike" zbrala na območju Yenikapi ob Marmarskem morju na evropski strani turške metropole. Shod naj bi bil tudi vrhunec vsakodnevnih demonstracij, ki se jih v podporo predsedniku že vse od neuspelega puča udeležujejo njegovi podporniki. Bil pa naj bi tudi demonstracija zahodnim državam, kako velika je dejansko moč Erdogana, kljub glasnim kritikam zaradi čistk in množičnih odpuščanj.

"Ti si božje darilo"

Številni udeleženci današnjega shoda, na katerem so organizatorji pričakovali kar 3,5 milijona ljudi, so bili oblečeni v barve turške zastave in nosili napise v podporo Erdoganu. "Ti si božje darilo, Erdogan" in pa "ukaži nam umreti in storili bomo to" sta le dva izmed napisov na transparentih, ki jih nosijo, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Shodu sta se pridružili tudi obe glavni opozicijski stranki, Stranka nacionalističnega gibanja (MHP) in Ljudska republikanska stranka (CHP). Prokurdska Ljudska demokratična stranka (HDP) pa na shod ni bila povabljena. Erdogan jo namreč obtožuje, da ima povezave s prepovedano Kurdsko delavsko stranko (PKK), navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Že od samega začetka so sicer vse stranke nasprotovale vojaškemu udaru, v katerem je bilo ubitih 260 ljudi. Erdogan pa odgovornost za organizacijo puča pripisuje v ZDA živečemu kleriku Fethullahu Güllenu. Od ZDA tudi zahteva njegovo izročitev. Tudi danes je ponovil, da bo državo zakonito očistil vseh pripadnikov Güllenovega gibanja. "Plačali bodo zato, kar so storili," je obljubil.

Komentarjev 13
  • dragec 15:34 09.avgust 2016.

    Večje golazni od tebe ni.

  • zkvazdjkrregistracijozahtevate 11:17 09.avgust 2016.

    Sej ne bi bilo nič narobe če bi bili pošteni pa rekli Ok mi nismo demokratična država. Mi smo totalitarni sistem. Ni panike. Ampak k se pa delajo da so demokracija pa v resnici niso ..to je pa tist jasen ...prikaži večen signal da je Turčija zlo.

  • Zmago 10:02 08.avgust 2016.

    WTF Največji izvozniki "demokracije" ZDA imajo smrtno kazen in polne zapore ???