13 ogledov

Kek: Naredili, kar smo pričakovali

Zlatan Ljubijankić je dosegel peti slovenski gol.
1/18
Nogometna reprezentanca Slovenije je na sedmi tekmi kvalifikacij za nastop na SP 2010 v Južnoafriški republiki zabeležila tretjo zmago. V Ljudskem vrtu je San Marino padel s 5:0.

Slovenska nogometna izbrana vrsta je rutinirano opravila nalogo in brez večjih težav ugnala San Marino. Nogometaši žepne državice iz srca apeninskega polotoka vratarja Samirja Handanovića niso nikdar na srečanju prav ogrozili, ob uspešnejših zaključkih akcij pa bi lahko bila zmaga Slovenije še mnogo višja. Z novimi tremi točkami se je četa Matjaža Keka prebila na tretje mesto v kvalifikacijski skupini 3 in zdaj za drugouvrščenimi Severnimi Irci zaostaja za dve točki, za vodilnimi Slovaki pa za štiri. Do konca kvalifikacij slovensko reprezentanco čaka še obračun s Poljaki doma in s Slovaško ter San Marinom v gosteh.

Zadovoljni slovenski selektor Matjaž Kek je po srečanju dejal: "Naredili smo tisto, kar je pričakovala javnost, kot tudi mi sami. Na naslednjem zboru čez tri tedne pričakujem, da bomo vsi zdravi in se predstavili v lepi luči."  Njegov kolega s sanmarinske klopi Giampaolo Mazza pa je dejal: "Dali smo vse od sebe proti zelo močni slovenski reprezentanci. Tekma je bila zelo težka, saj so bili gostitelji ves čas nevarni. Razlika med obema moštvoma je zelo velika, tako da smo na koncu srečanja zadovoljni." Zlatan Ljubijankić je misli strnil takole: "Po vseh zapravljenih priložnostih mi je po doseženem zadetku prav odleglo in sem se kar ulegel na tla. Z zmago moramo biti zadovoljni. Mislim, da ni nikogar lahko premagati s 5:0."

Dva debitanta

Matjaž Kek je na srečanju proti San Marinu dal priložnost dvema novincema v izbrani vrsti. Srečanje je začel napadalec Gorice Etien Velikonja, vezist Maribora Armin Bačinović pa je v 74. minuti zamenjal Radosavljevića.

Tekmo so varovanci Matjaža Keka začeli precej dinamično. Pomlajena prva enajsterica je na krilih Bojana Jokića in Miša Brečka zlahka prihajala do priložnosti, a v zaključkih akcij je venomer popustila zbranost. Ko je začetna vnema nekoliko popustila in so gledalci že kazali prve znake negodovanja, pa je vratar gostov Aldo Junior Simoncini prvič klonil. Zlatan Ljubijankić je lepo prodrl po levi strani, poslal uporaben predložek v sredino, kjer je branilec San Marina Damiano Vannucci slabo posredoval in ob pomoči slovenskega kapetana Roberta Korena žogo poslal v lastno mrežo. Sledilo je pričakovano obleganje vrat gostov, ki se je slovenski četi obrestovalo dvajset minut po prvem zadetku. Vnovič je akcija tekla po ta večer zelo aktivnem levem boku. Žogo je v kazenski prostor lepo podal član francoskega Sochauxa Jokić, v sredini pa je najvišje skočil Aleksander Radosavljević in dosegel svoj prvi zadetek za izbrano vrsto. Le dve minuti kasneje so si možje v belo-zelenih dresih priigrali novo lepo priložnost. S prostega strela je izjemno natančno meril Valter Birsa , Simoncini pa je s panterskim skokom njegov strel preusmeril v kot.

Etien Velikonja je uspešno debitiral za člane, čeprav ni dosegel zadetka. © Dejan Mijović

Z zmago moramo biti zadovoljni. Mislim, da ni nikogar lahko premagati s 5:0.

Zlatan Ljubijankić

V drugem polčasu se je takoj izjemna priložnost ponudila Ljubijankiću. Brečko si je lepo izboril prostor v kazenskem prostoru, podal mimo vratarja do napadalca belgijskega Genta , ki je z dveh metrov zgrešil prazna vrata. Le nekaj trenutkov za tem je imel podobno priložnost po podaji iz kota tudi strelec drugega zadetka Radosavljević, vendar je tudi njegov poskus z glavo zletel mimo vrat. V deveti minuti nadaljevanja pa so Slovenci zadeli tretjič. Po podaji s kota je z glavo natančno meril Andraž Kirm, ki je med polčasoma zamenjal Nejca Pečnika . Po nekaj neuspešnih akcijah je Kekova četa mrežo San Marina zatresla znova v 74. minuti. Z natančnim strelom z roba16-metrskega prostora se je drugič med strelce vpisal Koren. Slovenski kapetan je nevarno poskušal še v 86. minuti, ko je njegov strel zletel le malo mimo leve vratnice in v zadnji minuti rednega dela, ko je po slalomu skozi obrambo gostov meril prek vrat. Piko na i visoki zmagi Slovenije je po podaji rezervista Milivoja Novakovića v sodnikovem podaljšku postavil Ljubijankič.