10 ogledov

Slovenci uspešni na generalki

Samo Udrih (desno) je vesel, da bo po dolgem času zopet zaigral s svojim bratom Žurnal24 main
Slovenska košarkarska reprezentanca je na zadnjem pripravljalnem srečanju pred odhodom na evropsko prvenstvo na Poljskem ugnala Nemčijo z 74:62.

Veseli me, da so fantje ostali pri stvari in niso postali depresivni, potem ko smo izgubili enega zelo pomembnega igralca.

Jure Zdovc

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Karlsruheju v prijateljski tekmi v okviru priprav na evropsko prvenstvo na Poljskem (od 7. do 20. septembra) premagala Nemčijo s74:62 (17:16, 43:32, 57:51). Varovanci Jureta Zdovca so Nemce ugnali že v sredo. Z drugo tekmo proti Nemčiji je slovenska reprezentanca sklenila niz trinajstih prijateljskih tekem v okviru priprav na evropsko prvenstvo, ki se bo na Poljskem začelo v ponedeljek. Podobno kot dan prej v Bonnu Nemčija ni bila kos varovancem Jureta Zdovca , ki so rutinsko in brez pretiranega napora vknjižili novo zmago.

Za Zdovca in njegove varovance se bo v ponedeljek začelo zares. © Saša Despot

Slovenski košarkarji so se morali le nekaj ur pred srečanjem sprijazniti z dejstvom, da jim na Poljskem ne bo pomagal branilec Sacramento Kingsov, 27-letni Šempetrčan Beno Udrih , ki si je na prvi tekmi z Nemčijo poškodoval koleno. Mlajši od bratov Udrih bo v petek namesto na Poljsko skupaj z Gašperjem Vidmarjem odpotoval v Slovenijo, njegovo mesto na letalu za Varšavo pa bo zasedel Jaka Klobučar .

Tekma v Karlsruheju je bila preslikava tiste iz Bonna pred 24 urami, seveda s pomembno razliko, da so tokrat vsi slovenski igralci ostali zdravi in nepoškodovani. Na klopi sta jim družbo delala tudi Beno Udrih in Matjaž Smodiš , Boštjanu Nachbarju pa je Jure Zdovc namenil večer počitka. Nemška reprezentanca, ki bo le stežka ponovila dosežke s preteklih prvenstev, ko je zanjo igral tudi Dirk Nowitzki , je bila v prednosti le v uvodnih minutah srečanja. Nato je Slovenija zaigrala trše v obrambi, natančneje v napadu in sredi druge četrtine že prevzela vajeti igre v svoje roke. Z delnim izidom 13:2 je v 17. minuti prišla do prve občutnejše prednosti (34:27), ki jo je do odmora nadgradila na 43:32.

V drugem polčasu se je Nemčija nekajkrat prebila do treh ali štirih točk zaostanka, nazadnje pri 46:43, vendar jo je Jaka Lakovič z dvema zaporednima trojkama hitro oddaljil na varno razdaljo. V zadnjem delu srečanja je Jure Zdovc odpočil večino glavnih adutov, vseeno pa nam Nemci niso bili kos. Slovenija je tekmo rutinirano in suvereno pripeljala do konca in zanesljive zmage z 12 točkami razlike.

Lakovič bo na Poljskem imel pomembno vlogo v naši reprezentanci. © Saša Despot

Na tirnajstih tekmah so slavili devetkrat
Košarkarji so v enem mesecu odigrali trinajst prijateljskih tekem z izkupičkom 9 – 4. Po dvakrat so premagali Makedonijo , Nemčijo in Hrvaško , enkrat Bolgarijo ter Grčijo , izgubili z Litvo , Španijo ter Veliko Britanijo , z Rusijo pa so se razšli s polovičnim uspehom. Zadnje štiri tekme je Slovenija zmagala s skupno razliko v koših +49.

Evropsko prvenstvo se bo v štirih poljskih mestih (Varšava, Poznan, Gdansk, Vroclav) začelo čez štiri dni. Prvo tekmo bo Slovenija igrala v ponedeljek ob 18.15 v dvorani Torwar proti Veliki Britaniji, naslednji dve s Srbijo in Španijo pa v torek ter sredo prav tako ob 18.15. Prve tri ekipe iz vsake skupine se bodo po dnevu premora preselile v Bydgoszcz in Lodž , kjer se bodo merile do 16. septembra. Skupina C, v kateri je Slovenija, se bo križala z Litvo, Turčijo, Bolgarijo ali Poljsko. Četrtfinala so na sporedu v Katovicah 16. in 17. septembra, boji za medalje pa 20. septembra.

Selektor Jure Zdovc je po tekmi povedal: "Nemci so igrali trdo in čvrsto, tako da smo se jim morali prilagoditi. Veseli me, da so fantje ostali pri stvari in niso postali depresivni, potem ko smo izgubili enega zelo pomembnega igralca."