Erazem izvrsten, ostali zatajili

Erazem Lorbek, Slovenija, slovenska košarkarska reprezentanca
1/9
Saša Despot
Slovenija je na drugi tekmi proti Rusiji izgubila s 66:70. Izvrsten je bil Erazem Lorbek, v prvem polčasu tudi Goran Dragič. Jaka Lakovič je v zadnjih minutah skoraj pripravil preobrat.

Po dveh zmagah nad skromno Makedonijo so slovenski košarkarji v nedeljo v Ljubljani brez večjih težav odpravili Ruse. Drugačen obraz so pokazali na ponedeljkovi tekmi v Novem mestu. Od prve minute so zaostajali in na koncu izgubili s 66:70. Izvrsten je bil le Erazem Lorbek, ki je dosegel 24 točk in imel še osem skokov. V prvem polčasu je zadeval še Goran Dragič (11 točk), medtem ko se je Jaka Lakovič (osem točk) prebudil šele ob koncu in skoraj pripravil preobrat. Slovenija je igrala brez poškodovanih Matjaža Smodiša, Bena Udriha in Saše Vujačića. S tekmo v Novem mestu je Slovenija sklenila prvi del prijateljskih tekem v domovini. Zdaj se bodo varovanci selektorja Jureta Zdovca odpravili na Hrvaško, kjer jih 15. in 16. v Poreču in Pazinu čakata dve tekmi z domačo izbrano vrsto.

Pripravljalna tekma, Novo mesto:
Slovenija  :  Rusija 66 : 70
E. Lorbek 24, 8 sk., Dragič 11, Jagodnik in Lakovič 8; Moja 18, Voroncevič 14

Mogoče so nas malo podcenjevali. Zelo se je poznalo, da sta manjkala Beno Udrih in Smodiš. Sta izjemna igralca, ki lahko vedno prineseta razliko. Pravzaprav sem od slovenskih igralcev treniral že štiri igralce (op. a.: poleg Smodiša in Udriha tudi Slokarja in Nachbarja) in vem za kako močno ekipo gre. Zelo sem vesel, da smo zmagali v gosteh, saj je na takšnih tekmah zelo težko zmagovati. Zmaga je zelo dober znak za nas.

David Blatt

Prva četrtina
V prvi peterki Slovenije so začeli Lakovič, Jaka Klobučar, Boštjan Nachbar, Jurica Golemac in Primož Brezec. Rusi so v uvodnih dveh minutah povedli z 0:5 in Jure Zdovc je moral zaradi raztrgane igre s preveč napakami vzeti odmor. Prvo točko je za Slovenijo šele v četrti minuti dosegel Brezec. V šesti minuti so Rusi vodili že za 10. Z nekaj menjavami so naši le strnili vrste in z delnim izidom 10:0 v zadnjih treh minutah uvodne četrtine ujeli priključek (15:15). Dokazal se je Dragič, ki je zadel trojko, polaganje in prosta meta.

Druga četrtina
Začela se je kot prva: s točkami Rusov in napakami naših, ki so prvi koš dosegli ob izteku tretje minute. V nadaljevanju so oboji delali napake (vrstile so se izgubljene žoge) in tako so Rusi več minut držali prednost šestih točk (22:28 v 16. minuti). Polčas se je končal z drugo trojko Dragiča in izidom 32:34. Dragič z 10 in Lorbek z osmimi točkami sta bila ob polčasu najboljša strelca domačih.

Rusi so bili izredno motivirani. Zelo so nas namučili. Bili smo premalo zbrani. Imeli smo premalo razigranih igralcev, še posebej na zunanjih položajih. Mislim, da nismo igrali tako slabo, smo pa zgrešili bistveno preveč prostih metov in prvič na pripravljalnih tekmah izgubili skok. To je odločilo tekmo. Dobili smo dobro lekcijo in iz tega se bomo veliko naučili.

Jure Zdovc

Tretja četrtina
Začela se je s košem Slovenije in izenačenjem na 34. S košem in dodatnim prostim mestom je Goran Jagodnik v 21. minuti Slovenijo povedel v prvo vodstvo na tekmi (37:36). Izvrstni Erazem Lorbek je bil sredi tretje četrtine že pri 16 točkah in Slovenija je vodila s 43:41. S trojko Alekseja Zozulina so ob koncu tretje četrtine Rusi znova povedli za šest.

Četrta četrtina
V vroči dvorani Leona Štuklja so bili Slovenci v odločilni četrtini vse manj prepoznavni. Prednost gostov je znova začela rasti, domači pa iz igre več minut niso dosegli zadetka. Prvič na štirih dosedanjih pripravljalnih tekmah se je zgodilo, da so imeli Slovenci manj kot 50-odstotni met. A košarka se igra do zadnje sekunde. V zadnjih dveh minutah se je tako prebudil Lakovič in s šestimi točkami Slovenijo vrnil v igro za zmago.