18704 ogledov

Luka tudi z zabijanjem obnorel dvorano, še sam ni mogel verjeti

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so bili tokrat prepričljivi proti težkemu tekmecu. V domači dvorani so premagali Portland s 130:110.

Dallas Mavericks so po slabi predstavi proti Clevelandu, na tekmi niso niti enkrat vodili, že pred koncem dvoboja pa se je trener Jason Kidd vdal in na parket poslal rezerviste, tokrat gostili v zadnjem času odlični Portland. Ta se je v obračun podal s petega mesta zahodne konference in s tremi zaporednimi zmagami, skupno pa razmerjem 16-12 v zmagah in porazih. Domači košarkarji, ki so v minuli sezoni zaigrali v konferenčnem finalu, so pri dokaj skromnem učinku 14-14 in šele deveti poziciji na Zahodu.

Gostitelji so znova slabo odprli dvoboj, tudi Luka Dončić. Ta je zgrešil dva meta, nato pa izgubil tudi dve žogi. Portland je to izkoristil in povedel s 14:6. A nato je slovenski zvezdnik prišel do sape, podelil dve asistenci in v dveh napadih dosegel štiri točke, po trojki Tima Hardawayja Jr. pa se je Dallas približal le na dve točki zaostanka še pred polovico četrtine.

Luka je z dvema prostima metoma poskrbel za 18:21, a je nato Damian Lillard zadel trojko, ob tem pa je bil nad njim storjen tudi prekršek. Z dodatnim prostim metom je v enem napadu tako dosegel štiri točke.

Na na drugi strani je Josh Hart je storil osebno napako nad Dončićem, pri tem ugovarjal in dobil tehnično napako. Slovenec je zadel vse tri proste mete in bil tako že pri devetih točkah. Kasneje ga je ob prerivanju pod košem Justise Winslow z roko udaril po obrazu, Dončić je kar nekaj časa obležal na tleh po udarcu v oko.

Slovenski as je vseeno imel zadnjo besedo v prvi četrtini. Sekundo in pol pred koncem je zadel trojko in Dallas približal na 31.32.

Začetek druge četrtine je Luka presedel na klopi, njegovi soigralci pa so takoj z uspešnim metom za tri točke Franka Ntilikine prišli do prvega vodstva na tekmi. Francoz je po dveh minutah in pol zadel še svojo drugo trojko in Dallas popeljal do 41:34. Med njegovima košema se je s štirimi točkami in blokado v obrambi izkazal tudi Christian Wood.

Tudi minuta odmora ni pomagala Portlandu, eksplodiral je Wood, ki je dosegel naslednjih 12 točk za domače moštvo, tudi trojko ob prekršku ter tako tudi on prišel do štirih točk v enem napadu. Po izjemni seriji omenjenega košarkarja se je na semaforju izpisal izid 52:38.

Kidd je Dončića v igro vrnil šele pet minut pred koncem polčasa, ko se je Portland že približal na osem točk zaostanka. V prvem napadu je Luka zadel in poskrbel za 57:47. Vendar so gostje dosegli naslednjih šest točk, nato pa sta prvič dobro sodelovala Kemba Walker in Dončić, ki sta šele prvič zaigrala skupaj. Prvi je podal, drugi pa zadel trojko za 60:53.

Prvi mož Mavericks je nato nanizal še šest točk.

Na drugi strani mu je odgovarjal Lillard, ki je uspešno izkoriščal proste mete, v prvem polčasu jih je metal 9/10. Dallas je 20 sekund pred zadnjo sireno v prvih 24 minutah igre vseeno povedel za devet točk. Zadnji napad gostov je bil neuspešen, Luka pa je z metom globoko s svoje polovice igrišča le za malo zgrešil, žoga se je odbila od obroča. Dvorana je za las ostala brez eksplozije navdušenja.

Zbral je 23 točk, tri skoke in štiri asistence, Wood je k vodstvu z 72:63 prispeval 20 točk. Lillard dosegel 21 točk.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Drugi polčas se je začel z Dončićevo peto asistenco za zabijanje Dwighta Powella, nato je zadel svojo četrto trojko iz šestih poizkusov. Ko je bil nato za tri točke natančen še Spencer Dinwiddie, so pri Portlandu že po minuti in pol v tretji četrtini vzeli minuto odmora. Bilo je 80:65. Med posvetom na klopi je Powell odšepal v garderobo, pred tem je dobil udarec s kolenom v stegensko mišico. Pri Dallasu bo sicer še kar nekaj časa odsoten tudi poškodovani Maxi Kleber, manjkal je tudi Josh Green.

Powella je zamenjal Wood, z Dončićem pa sta nadaljevala z izjemno predstavo iz prvega polčasa, kmalu sta se jima pridružila še Hardaway Jr. in Dinwiddie. Luka je ob razpoloženih soigralcih zbiral podaje, po trojki Dinwiddieja pa so gostitelji že povedli s 95:70.

Na polovici četrtine je Slovenec s trojko znova presegel 30 doseženih točk, Portland je v tem pogledu njegova tretja 'najljubša' ekipa, v povprečju je v svoji NBA karieri proti njej dosegal 30.5 točke na tekmo.

A najboljše je šele prišlo. Dončić je žogo sprejel na črti za tri točke, nakazal podajo, a krenil proti košu, se odrinil in agresivno zabil. Gledalci v dvorani so ponoreli, tudi Dončić se je po svoji potezi z obema rokama prijel za glavo.

Dallasu je vse šlo po načrtu, v zadnjo četrtino je vstopil z rezultatom 110:85.

Ob takšni razliki je bilo povsem jasno, da se Luka ne bo več vrnil na parket, še zlasti zato, ker je zasedbo iz Dallasa že čez manj kot 24 ur čakal dvoboj v Clevelandu. Zbral je 33 točk, 6 skokov in 9 asistenc. Domači košarkarji so v zadnji četrtini mirno ohranjali prednost, ob koncu je bil na semaforju izpisan izid 130:110.

Prvič po odhodu Kristapsa Porzingisa se je zgodilo, da sta več kot 30 točk dosegla dva košarkarja Dallasa, Wood je namreč v svojo statistiko vpisal 32 točk (12 skokov).

Lillard je v drugem polčasu vknjižil le tri točke, skupno jih je zbral 24.

Dragić in Čančar manj uspešna

Vlatko Čančar pa je v dresu Denverja v Los Angelesu odigral slabi dve minuti in pol ter v tem času zadel eno trojko. V ekipi iz Kolorada je bil s 25 točkami, 11 skoki in osmimi podajami spet najboljši Nikola Jokić, 23 točk je dosegel Jamal Murray. Za Los Angeles je LeBron James dosegel 30 košev.

Goran Dragić pa je proti New York Knicks dosegel devet točk ter po dva skoka in podaji. Res razpoloženega košarkarja v dresu Chicaga ponoči ni bilo. Zach LaVine je dosegel 17 točk, DeMar DeRozan 14.

Tekma je bila predvsem v tretjem delu polna nihanj, saj so gostitelji vodili z 79:67 in tudi 83:73, v zadnji del pa odšli z zaostankom 88:93. V zadnjem delu se je le še povečala, tudi na več kot 20 točk.

Za New York je R.J. Barrett dosegel 27 točk, Jalen Brunson in Quentin Grimes po 22, Julius Randle pa je 19 točkam dodal 12 skokov. Tekma je bila v prvem polčasu zelo izenačena, v uvodu tretjega dela pa je New York ušel na 10 točk razlike in prednosti ni več izpustil iz rok. V zadnji četrtini pa je igral le še New York in ušel tudi na +30 (109:79).

Boston Celtics so izgubili doma z Orlandom. Magic so najboljšo ekipo dosedanjega poteka sezone premagali s 117:109. Orlando je boljši le od dveh moštev na vzhodnem delu lige in je zabeležil deseto zmago, 22 jih ima Boston, ki je doživel osmi poraz. Do pete zmage v nizu, prve štiri je Orlando dosegel doma, so ekipo vodili Moritz Wagner s 25 točkami, Paolo Banchero, ki jih je dal 20, ter Franz Wagner (19).

Ekipa Philadelphia 76ers je Golden State Warriors, branilce naslova, odpravila s 118:106. Stephen Curry, štirikratni prvak lige, še vedno ne igra za ekipo Golden State, je pa pred tekmo sporočil, da ne bo potrebna operacija leve rame. Najboljši strelec prvakov s povprečjem tridesetih točk na srečanje ni povedal, kdaj se bo vrnil na parket.